351
یکشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۶
8

خبر

پدیده جدید دنیای اسباب بازی‌ها چطور به دست کودکان ایرانی می‌رسد

آدمک‌ها علیه اسپینرها

این روزها در مغازه‌های اسباب‌بازی فروشی و حتی فروشگاه‌های فروش وسایل کامپیوتر، جعبه‌های کوچک و بزرگ زیادی دیده می‌شوند؛ جعبه‌هایی که به‌عنوان یک اسباب‌بازی شناخته می‌شوند. روی جعبه این بازی‌ها عکس‌های متنوعی از یک شهر، یک وسیله نقلیه با شکل و شمایلی دیگر نشان داده شده است. این وسایل این روزها به‌شدت بین کودکان و جوانان طرفدار پیداکرده است. آن قدر که دیگر می‌شود به جای اسپینرها، آدمک‌ها را در دست کودکان دید؛ اما این موج جدید از کجا آمده است؟

صبح نو

خبر

بیمارستان‌ها باید اقتصادی اداره شوند
هیات امنایی شدن بیمارستان‌ها در سال‌های گذشته مطرح شد و این اتفاق همیشه مورد بحث نیز بوده است که اجرا شود یا نه؟ حالا آقای ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دولت همیشه در واگذاری امکانات و اختیارات خود کُند عمل می‌کند، گفته است: درحال حاضر در کشورهای توسعه یافته اداره بیمارستان توسط پزشک انجام نمی‌شود زیرا پزشک در یک رشته خاص بالینی دارای مهارت بوده و متخصص اقتصاد، مدیریت، تدارکات و رابطه مالی نیست. وی اضافه کرد: در‌حال‌حاضر درباره هیأت‌امنایی کردن مراکز درمانی اقدامات متعددی در دنیا درحال انجام است، ضمن اینکه اکنون بیمارستان به عنوان یک واحد بسیار پیچیده ارائه کننده خدمات درمانی، اورژانس، هتلینگ، جراحی، دارویی و یک واحد مستقل اتونوم تعریف می‌شود.
 
ایران کمترین مالیات بر سیگار را در جهان دارد
رشد مصرف دخانیات و همچنین واردات قانونی یا قاچاق آن با توجه به پایین‌بودن هزینه مالیات آن باعث شده تا مصرف این مواد دخانی افزایش داشته‌باشد. آقای ابراهیم گلمکانی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته است: در‌حالی‌که افزایش قیمت سیگار به کاهش مصرف آن منجر می‌شود، ایران پایین‌ترین رقم مالیات را بر سیگار در جهان داراست. از ابتدای کار مجلس دهم شورای اسلامی حدود ۳۳۰ طرح و لایحه در مجلس اعلام شده که ۸۰ مورد از آنها در حوزه سلامت بوده است.وی درباره لایحه مالیات بر کالاهای  آسیب‌رسان نیز اضافه کرد: این نوع مالیات‌ها درآمد‌پایدار برای حوزه سلامت در کشورهای توسعه یافته است. کالاهای آسیب‌رسان، بالقوه برای سلامت افراد ضرر دارد و در صدر آنها سیگار است. وی با انتقاد از اینکه ایران پایین‌ترین میزان مالیات بر سیگار را در میان کشورهای جهان دارد، ادامه داد: میزان مالیات بر سیگار در ایران تنها ۱۵ درصد است درحالی‌که در کشورهای توسعه یافته این رقم ۸۴ درصد تعیین شده است.
 
نجات ۱۶۸ نوزاد از خطر فروش در ۶ ماهه نخست سال
زنان بی خانمان و یا کارتن‌خوابی که درگیر آسیب‌های اخلاقی می‌شوند فرزندانی را به‌دنیا می‌آوند که سرنوشت‌شان فروش است. با همت سازمان بهزیستی این موضوع مورد توجه قرار گرفت. آقای احمد خاکی معاون امور‌اجتماعی سازمان بهزیستی گفته است: ۱۶۸نوزاد در 6 ماهه نخست سال که در معرض فروش بودند شناسایی شده و به بهزیستی منتقل شدند. در‌حال‌حاضر شرایط فرزند خواندگی برای خانواده‌های متقاضی فرزند آسان‌تر شده است که این اقدام، کاهش جرائم مرتبط با خرید و فروش نوزادان مادران معتاد را به دنبال داشته است. وی ادامه داد: به‌رغم موارد یاد شده، هنوز هم مواردی در خصوص خرید و فروش نوزادان مادران معتاد مشاهده می‌شود که اگر چه اندک است، اما گاهی همچنان در میان آسیب‌دیدگان اجتماعی رخ می‌دهد.
 
۵/۵ میلیون نفر دو دفترچه‌ای هستند
مشکلات و تداخل‌هایی که در حوزه بیمه‌ای وجود دارد باعث شده تا برخی در کشور دو دفترچه بیمه داشته باشند و این یعنی هزینه بیشتر درمانی که به نظام سلامت کشور تحمیل می‌شود. آقای طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه‌سلامت، گفته است: باید ۵/۵ میلیون هم‌پوشانی با تأمین اجتماعی را حذف کنیم اما واقعیت این است که تا زمانی که همه طرح‌ها الکترونیکی و سیستمی نشود وقوع یک چنین تخلفاتی دور از ذهن نیست. وی اضافه کرد: سازمان بیمه سلامت زیر مجموعه وزارت بهداشت است که حدود ۴۰ میلیون نفر را تحت پوشش دارد. در مجموع پنج صندوق زیر مجموعه بیمه سلامت هستند. این 5/5 میلیون نفر از دو بیمه همزمان استفاده می‌کنند، قانون اعلام کرده کسانی که بیمه رایگان هستند باید از بخش خدمات دولتی و دانشگاهی بهره‌مند شوند، به این ترتیب این جمعیت برای مراجعه به بخش دولتی با محدودیتی روبه‌رو نیستند.
 
تأیید تأثیر شناورشدن ساعت اداری
 در کاهش بار ترافیکی
با توجه به افزایش آلاینده‌ها در شهر تهران و وضعیت آلودگی هوا که به‌وجود آمده است، شناور شدن ساعات اداری شاید بتواند بخشی از این مشکلات را برطرف سازد. آقای محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران گفته است: بر اساس نتایج کمیته بررسی طرح شناور شدن ساعات اداری، تأثیر شناورسازی ساعات اداری در کاهش ترافیک تأیید شد.  وی درباره تأثیر شناورشدن ساعات اداری در ابتدای صبح ادامه داد: کمیته‌ای که این موضوع را بررسی می‌کرد، تأیید کرد که شناور‌سازی ساعات اداری در ترافیک صبحگاهی مؤثر بوده و یک ساعت تغییر ساعت توانسته ترافیک صبح‌های پایتخت را روان‌تر کند و آمارها نشان از توزیع سفرهای صبحگاهی دارد، بنابراین برای مدیریت شهری محرز شده که تغییر شیفت ساعت کاری ادارات در صبح می‌تواند ترافیک را کاهش دهد.

captcha
شماره‌های پیشین