351
یکشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۶
7
گزارش «صبح نو» از گروهی خیریه که فعالیت‌های متفاوتی دارند

سلامتی در قاب نقاشی

حمایت از کودکان به‌ویژه کودکانی که دوره‌ای بیماری را تجربه می‌کنند، هدفی است که گروه‌های خیریه مدت‌هاست در کشور دنبال می‌کنند. تلفیق هنر برای پیشگیری از بیماری و همچنین التیام‌بخشیدن به دردهای کودکان بیمار، کاری است که گروه سلامت و هنر آن را دنبال می‌کند.

چرا اماکن مقدس در سرزمین‌های بد آب و هوا قرار دارند؟

صبح نو

گزارش «صبح نو» از گروهی خیریه که فعالیت‌های متفاوتی دارند

سلامتی در قاب نقاشی

حمایت از کودکان به‌ویژه کودکانی که دوره‌ای بیماری را تجربه می‌کنند، هدفی است که گروه‌های خیریه مدت‌هاست در کشور دنبال می‌کنند. تلفیق هنر برای پیشگیری از بیماری و همچنین التیام‌بخشیدن به دردهای کودکان بیمار، کاری است که گروه سلامت و هنر آن را دنبال می‌کند.

دکتر نیما رضایی، بنیان‌گذار گروه سلامت و هنر با اشاره به اینکه مرزهای جغرافیایی نباید مانعی برای گسترش علم باشد، به «صبح نو» می‌گوید: «برای بسیاری از پزشکان در زمینه پزشکی خط کشی و مرزهایی وجود دارد اما تنها پزشکان نیستند که در بهبودی بیماران نقش دارند. در بسیاری از موارد افراد هنرمندی وجود دارند که با استفاده از هنر خود برای بهتر شدن احوال روحی بیماران تلاش می‌کنند و می‌توانند در روند بهبودی بیماران کمک موثری انجام دهند.» او ادامه می‌دهد: «بسیاری از این هنرمندان با انجام فعالیت‌هایی مانند خطاطی و نقاشی برای تغییر روحیه بیماران به تیم درمانی کمک می‌کنند. زمانی که بیماران (به‌ویژه کودکان) در فرآیند درمان قرار می‌گیرند، علاوه بر ضربه خوردن به جسم آنان، به همان میزان هم روح آنها نیاز به درمان دارد که در این مرحله با همکاری هنرمندان می‌توان درمانی متفاوت برای آنان انجام داد.»
این متخصص ایمونولوژی اضافه می‌کند: «فراهم کردن بستر هنر برای ارائه بهتر خدمات درمانی، ارائه بهینه خدمات سلامت در جامعه، آگاهی‌بخشی به عوامل بهداشت و درمان در مورد تأثیر هنر در سلامت، فراهم‌کردن فرصت بیان احساسات با تکیه بر روش‌های غیرکلامی برای بیماران، فرصت تجربه ابعاد مثبت و شاد زندگی، کنترل احساسات، کاهش اضطراب و کنترل درد بیماران و خانواده آنان، ایجاد حس خود کارآمدی و اعتمادبه‌نفس در بیماران، ایجاد فضای آرام، شاد و ‌امیدبخش در مراکز بهداشتی درمانی از اهداف کلی گروه هنر و سلامت در برگزاری برنامه‌های متنوع برای کودکان بیمار و خانواده‌هایشان است.»
هنر در خدمت کودکان بیمار
کمک به کودکان بیماری که به دلایل مختلف در بستر بیماری افتاده‌اند، کاری است که می‌تواند به احیای روحیه آنها و همچنین فراهم شدن بستری را برای جلب توجه جامعه داخلی و جهانی فراهم کند. خانم بهاره جهان دوست، مسوول اجرایی گروه سلامت و هنر درباره اهداف این گروه به «صبح نو» می‌گوید: «هدف ما این است که بچه‌ها وقتی در بیمارستان بستری می‌شوند یا با بیماری مزمنی درگیر می‌شوند حداقل به لحاظ روانی بار‌کمتری به دوش بکشند. یعنی سعی می‌کنیم وقتی بچه‌ای به بیمارستان مراجعه می‌کند در حد توانمان بسته به موقعیت در شهرهای مختلف رخدادهایی داشته باشیم که فضا را تغییر دهیم ضمن اینکه گروه‌هایی نیز برای عیادت به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.»
او ادامه می‌دهد: «ما با گروه‌های مختلف در شهرها در ارتباط هستیم و برایشان هدایا ارسال می‌کنیم یا کمپین‌های کوتاه مدت تشکیل می‌دهیم و نزدیکی رخدادهایی مثل عید نوروز یا شب یلدا برنامه‌هایی را برای بچه‌ها برگزار می‌کنیم.»

کتاب و اسباب‌بازی
شاید یکی از علاقه‌مندی‌های بچه‌ها داشتن اسباب‌بازی و کتاب باشد؛ این گروه نیز با علم به این موضوع کتاب و اسباب‌بازی‌هایی را که از سوی مردم هدیه می‌شود جمع‌آوری و به بیمارستان‌ها می‌رساند تا فضای بیمارستانی را برای بچه قابل تحمل کند. جهان دوست می‌گوید: «برنامه اصلی ما جمع‌آوری کتاب و اسباب‌بازی است و با فراخوان‌های مختلفی این کار انجام می‌شود که در این زمینه موفق شده‌ایم هم مراکز درمانی را با کتاب‌ها و اسباب بازی‌های نو تجهیز کنیم و هم برای بچه‌هایی که در مراکز حمایت از کودکان بی سرپرست، نگهداری کودکان‌کار یا آسیب‌دیده اجتماعی هستند ارسال کنیم.» او با اشاره به برگزاری نماشگاه نقاشی بچه‌ها ادامه می‌دهد: «یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما جشنواره نقاشی است که امسال سومین دوره آن با هدف توجه به سلامت روان کودکان به ویژه کودکان بیمار برگزار می‌شود. ما در این جشنواره یک موضوع نقاشی و یک موضوع تک‌کلمه‌ای به‌نام «سلامتی» داریم. نیروهای داوطلب ما در بیمارستان‌های مختلف با کمک پرستاران و در دیگر مراکز به کمک مربیان درباره مفهوم سلامتی، اینکه چطور می‌توانیم مراقب سلامتی باشیم و اگر دچار بیماری شدیم چطور می‌توانیم به سلامتی برسیم و درباره مفاهیمی از این دست با بچه‌ها گفت‌و‌گو  می‌کنیم.»

تقدیر از برترین‌ها
برگزاری نمایشگاه با نقاشی‌هایی که خود آنها کشیده‌اند می‌تواند روحیه بچه‌ها را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار دهد و سلامت روانی آنها را بهبود بخشد. از این رو جهاندوست عنوان می‌کند: «بچه‌ها برای ما نقاشی ارسال می‌کنند و از میان نقاشی‌ها در مرحله اول دویست نقاشی انتخاب و برای چاپ کتاب و قرار گرفتن در نمایشگاه در تهران انتخاب می‌شوند. از این تعداد 32 نقاشی در مرحله دوم از سوی داوران بین‌المللی داوری انتخاب و به‌عنوان نامزد برای دریافت جایزه اصلی در 30 شهر مختلف دنیا به نمایش در‌می‌آیند.» او با بیان اینکه چهار گروه سنی تا 6 سال، 7 تا 10 سال ، 11 تا 14 سال و 15 تا 18 سال داریم، ادامه می‌دهد: «با توجه به رأی داوران بین‌المللی در هر گروه سنی رتبه‌های یک تا سه انتخاب می‌شوند. اختتامیه جشنواره امسال در اوکراین و در شهر خارکیف برگزار می‌شود. این مراسم اختتامیه و نهایی است و بچه‌هایی که برنده نهایی باشند در این مراسم مورد تقدیر قرار می‌گیرند.» افتتاحیه در تهران بوده و همزمان در طول یک ماهی که مراسم افتتاح برگزار شده تا اختتامیه در اوکراین، در جاهای مختلف نمایشگاه برگزار کردیم.

همه بیایند
برخی از مراسم حمایت از کودکان مختص به کودکان بیمار است اما برنامه‌های گروه سلامت و هنر از حضور همه بچه‌هایی که بیمار بوده‌اند یا سلامتی کامل دارند برای شرکت در برنامه‌های این گروه دعوت می‌کند. مسوول اجرایی گروه سلامت و هنر می‌گوید: «هر کودکی که دوره بیماری را تجربه کرده باشد می‌تواند از خدمات ما استفاده کند. خیلی‌وقت‌ها مثل همین جشنواره نقاشی یا جشن‌هایی که در فضاهای غیربیمارستانی برگزار می‌کنیم، واقعاً محدودیتی قائل نمی‌شویم که حتماً بچه‌هایی که دوره‌های سخت بیماری را گذرانده‌اند باید در این‌گونه مراسم شرکت کنند.»  او ادامه می‌دهد: «ما با تصور اینکه هر کودکی می‌تواند دوره بیماری را تجربه کند، سعی می‌کنیم دایره خدمات خود را وسیع‌تر کنیم و زمان‌هایی در بیمارستان و مراکز درمانی برگزار می‌کنیم و زمانی‌که برنامه عام است هرکسی که دوست داشته باشد می‌تواند در این مراسم شرکت کند.»

دست خیرین بدرقه راه کودکان
کودکان حلقه‌ای هستند که می‌توانند تمام قشرهای مختلف را به هم متصل کنند و فرقی نمی‌کند چه کسی باشید؛ خوشحالی کودکان به ویژه کودکان بیمار باعث‌شده تا همه در کنار هم برای این موضوع تلاش کنند. جهاندوست می‌گوید: «هزینه‌های این مجموعه و چاپ کتاب، خرید هدایا، چاپ کتاب نقاشی کودکان همه از طریق خیرین تأمین می‌شود. مردمی هم داریم که به ما کمک‌های مادی و معنوی می‌کنند. در برخی شهرها نیز نمایندگی‌ای داریم که با انجمن‌های خیریه ارتباطاتی برقرار کرده‌اند که می‌توانند به ما کمک کنند و آنچه ارزشمند است این است که تمام نیروهایی که در این زمینه فعالند از مردم عادی، خیرین و هنرمندان به واسطه خیرخواهی است و ریالی برای دستمزد نمی‌گیرند.»
کمک به کودکان بیمار و آموزش به آنها درباره نحوه سلامتی، می‌تواند ضمن کاهش میزان درد و رنج کودکان بیمار، با آگاه‌سازی، میزان رشد بیماری را بین آنها کاهش دهد. ادامه این راه می‌تواند توجه جامعه بین‌المللی را به کودکان جلب و برای سلامتی آنها بیشتر تلاش کند.

 

captcha
شماره‌های پیشین