351
یکشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۶
6
جزئیات جدید از شهادت هشت مرزبان که در درگیری با اشرار شهید شدند

حماسه چالدران؛ نسخه 96

واکنش‌ها به گاف عجیب کتاب درسی ادامه دارد

فراموشی «ادبیات» عذرخواهی

شعر «زندگی» اثر آقای کیوان شاهبداغی به‌اشتباه به آقای سهراب سپهری منتسب شده است. اتفاقی که در کتاب «فارسی2» پایه یازدهم امسال افتاده و منتشر شده است. این البته نخستین اشتباه در کتاب‌های درسی طی این سال‌ها نبود؛ اما به قدری در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست چرخید تا اینکه مسوولان آموزش‌و‌پرورش و همچنین مؤلف این کتاب دست‌به‌کار شدند و از حذف این بخش از کتاب در سال آینده سخن گفتند.

صبح نو

واکنش‌ها به گاف عجیب کتاب درسی ادامه دارد

فراموشی «ادبیات» عذرخواهی

شعر «زندگی» اثر آقای کیوان شاهبداغی به‌اشتباه به آقای سهراب سپهری منتسب شده است. اتفاقی که در کتاب «فارسی2» پایه یازدهم امسال افتاده و منتشر شده است. این البته نخستین اشتباه در کتاب‌های درسی طی این سال‌ها نبود؛ اما به قدری در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست چرخید تا اینکه مسوولان آموزش‌و‌پرورش و همچنین مؤلف این کتاب دست‌به‌کار شدند و از حذف این بخش از کتاب در سال آینده سخن گفتند.


آنچه سبب شد تا این اتفاق به موضوعی مهم بدل شود و در مرکز توجه قرار بگیرد دست به دست شدن آن در شبکه‌های اجتماعی و به دنبال آن پرداختن رسانه به این موضوع بود. اشتباه در کتب درسی از این جهت اهمیت دارد که دانش‌آموزان باید یک‌سال تا اصلاح کتب با آن اشتباه سر و کار داشته باشند و همین نبود امکان اصلاح در طول دوره آموزش کتاب می‌تواند اطلاعات اشتباهی را به دانش‌آموزان منتقل و در نهایت به آگاهی نادرست دامن بزند.
شاید اگر این گاف در کتاب فارسی به این شدت مورد توجه قرار نمی‌گرفت معلوم نبود که مسوولان بخواهند درباره این اتفاق اعلام نظر کنند یا نه، همان‌طور که در سال‌های قبل این اتفاقات نیز تکرار شده اما به دلیل دسترس نبودن شبکه ارتباط همگانی این گاف‌ها رو نمی‌شد.

اشتباه، اشتباه است
بیشتر از یک میلیون دانش‌آموز در کشور وجود دارند که در مقاطع مختلف تحصیلی تحصیل می‌کنند و گاف هایی نظیر این شعر می‌تواند در روند آموزش تأثیر بگذارد. اینکه بروز این اتفاق را در چنین موقعیتی منوط به اشتباهات فردی ربط بدهند و اصلاح آن را به سال آینده تحصیلی موکول کنند، اسمی جز توجیه را نمی‌توان برای آن به‌کار برد.
از این دسته اشتباهات و جعلیات به وفور در فضای مجازی دیده می‌شوند، حتی کمپین‌های مختلفی نیز برای مبارزه با نشر جعلیات در فضای مجازی شکل گرفت. تأثیر شبکه‌های اجتماعی بیش از آن‌چیزی است که تصور می‌کنیم؛ به‌طوری‌که این اشتباهات به گونه‌ای در افکار عمومی جا می افتد، که دیگر اکثر افراد از آن اشتباه یاد می‌کنند.
درباره تأثیر شبکه‌های اجتماعی می‌توان گفت؛ حتی مولفان کتاب درس فارسی را نیز می‌تواند به اشتباه بیندازد؛ به‌طوری‌که شعری از سهراب سپهری در کتاب فارسی گنجانده می‌شود، از شاعری دیگر است ولی مگر منبعی برای استخراج این موارد وجود ندارد که مؤلف به شبکه‌های مجازی رجوع می‌کند!؟

آینه‌ای به‌نام شبکه اجتماعی
گاهی‌اوقات یک عذر‌خواهی از مردم به خاطر اشتباهی که رخ داده می‌تواند افکار عمومی را آرام کند اما با وجود اتفاق‌هایی که در کشور می‌افتند کسی را وادار به این کار نمی‌کند. فرقی هم ندارد، جامعه‌ای که در برابر خطای یک نفر یا یک تیم قرار دارند چند نفر باشند یا چقدر آسیب ببینند. گرفتن دست بالا یکی از تاکتیک‌های فرار از مخمصه است. آقای محمود امانی تهرانی، مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری، به مهر گفته است: «این موضوع را در شبکه‌های اجتماعی دیده و دستور پیگیری داده‌ام. دو مورد مشاهده کرده‌ام که یک مورد مربوط به «حافظ» و مورد دیگر مربوط به «سهراب سپهری» بوده است. البته هنوز نتیجه این موضوع را نگرفته‌ام. اگر اشتباهی رخ داده باشد، اصلاح خواهد شد.»  این اظهارنظر نشان می‌دهد که حتی مسوولان مستقیم تألیف کتب درسی هم نظارت کافی بر پروسه تألیف و غلط گیری کتب درسی ندارند و منابع آنها نیز همین شبکه‌های اجتماعی‌اند. اینکه مسوول دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری خود به دنبال این خطاست آن هم پس از اتفاق، اتفاق خوبی برای وزارت آموزش‌و‌پرورش و دانش‌آموزان نیست. اگر اشتباهات دیگری در کتب درسی رخ داده و هنوز پایش به شبکه‌های اجتماعی نرسیده باشد چه باید کرد! به اعتقاد کارشناسان آموزشی بروز اشتباهات در کتب درسی شاید اجتناب‌ناپذیر باشد اما با افزایش کنترل قبل از نشر عمومی، می‌توان جلوی خیلی از آنها را گرفت.
سال دیگر اصلاح می‌شود
کتب درسی هر ساله مورد بررسی قرار می‌گیرند تا هم به علم روز مجهز بشوند و هم اگر کم و کاستی‌هایی در آنها وجود دارد، جبران شود، یعنی با وجود بروز اشتباه در کتب درسی دانش‌آموزان باید آن را بخوانند و راهی برای اصلاح آن در طول سال وجود ندارد.  آقای قاسم‌پور مؤلف کتاب‌های درسی فارسی به مهر گفته است: «این شعر در تمرین‌های کتاب درسی آمده است و جزوء درس نیست. تعدادی از تمرین‌ها که از بیت‌های مختلف شعرا انتخاب می‌شود، بر اساس نظرات دبیران در طول نسخه‌هایی که داده می‌شود، تغییر می‌یابد.»
او ادامه داد: «کتاب درسی پیش از اینکه منتشر شود، تا ۲۰نسخه از آن منتشر می‌شود تا در اختیار دبیران کشور از طریق سایت اعتبارسنجی قرار می‌گیرد و آنان می گویند که چه ابیاتی مناسب دانش‌آموزان است. در این تغییر و تحولات گاهی یک بیتی به شاعر دیگری منتسب می‌شود و اشتباه رخ می‌دهد. در کتاب علوم و فنون نیز این اشتباه رخ داده است. به‌دلیل اینکه معلمان نظر می‌دهند، قطعاً اشتباهات را نیز بیان کرده‌اند. در نسخه ۲۰ کتاب درسی این اشتباه‌ها درست شده است. متاسفانه چاپخانه نسخه ۱۹ را منتشر کرده است.»
او اضافه کرد: «چون کتاب درسی از تابستان چاپ شده است. کتاب درسی پایه یازدهم جدیدالتالیف است و آزمایشی محسوب می‌شود. در چاپ سال آینده حتماً اصلاح خواهد شد. چون آقای شاهبداغی را نمی‌شناسیم، به همین دلیل آن بیت از کتاب درسی حذف می‌شود و یک بیت از شاعر شناخته شده خواهیم گذاشت.»
این اشتباه از کتاب درسی، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و ممکن است دانش‌آموزان نیز از این اشتباه مطلع شوند و دیگر شعر «زندگی» را اثر سهراب سپهری ندانند. بهتر است مسوولان و مولفان کتاب درسی این اشتباهات را بپذیرند و آن را سریعاً اصلاح کنند. با توجه به اینکه برخی از اشتباهات کتب درسی نیز رسانه‌ای نمی‌شود از این‌رو ایجاد نظارت قوی‌تر برای کاهش اشتباه در کتب درسی باید در دستور کار مسوولان وزارت آموزش‌و‌پرورش قرار بگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین