351
یکشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۶
3
گزارش «صبح نو» از سرانجام تمامی مذاکرات آمریکا با ایران پس از انقلاب 57

مذاکره با کدخدا؛ آزمونی تکراری

ضرب‌المثلی قدیمی بین ما ایرانیان است که می‌گوید:«آزموده را آزمودن خطاست» اما معلوم نیست چرا بعضی سیاستمداران ایرانی، علاقه‌ای به قبول و درک مفهوم این ضرب‌المثل حکمت‌آمیز ندارند و در موضوعات حساس و مهم، یادشان می‌رود که قبلاً چه گذشته است؟ یکی از این آوردگاه‌های پر سر و صدا، موضوع مذاکره ایران و آمریکاست.

نزول۴پله‌ای ایران در رده‌بندی فضای کسب و کار

نسل سوخته

صبح نو

نزول۴پله‌ای ایران در رده‌بندی فضای کسب و کار

نسل سوخته

فضای کسب و کار ایران چندان مناسب نیست، حتی اگر آمار و ارقامش در گزارشات مرکز آمار و بانک مرکزی و حرف‌های آقایان نوبخت و جهانگیری و حتی خود روحانی هم مساعد باشد. خیلی وقت است که دیگر خبری از رونق کسب و کار نیست و حتی اگر تورم، تک رقمی شده باشد و حتی اگر رشدهای اقتصادی بدون نفت، از نفتی پیشی گیرد. حال و روز اقتصاد ایران اصلاً خوب نیست. این را تنها گزارشات داخلی دستگاه‌های پژوهشی و گزارشات میدانی از تولیدکنندگان هم می‌گویند و به خوبی نشان می‌دهند.
اما اکنون داستان دیگر به اینجا ختم نمی‌شود؛ حال گزارش‌های بین‌المللی هم به خوبی این را ذکر می‌کنند و شاخص دوئینگ بیزینس یا همان فضای کسب و کار هم حکایت از اوضاع نامساعد کسب و کار در ایران دارد.
آنگونه که گزارش‌های بین‌المللی می‌گویند، ایران امسال در رده بندی جهانی فضای کسب و کار در میان 190 کشور 4 پله نزول داشته و در رده 124 جهان قرار گرفته است. سال گذشته نیز جایگاه ایران 3 پله نزول داشت و از 117 به 120 رسیده بود. درست همان چیزی که صدای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور را هم درآورده بود.
سال قبل بود که او در جلسه گزارش گیری از اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی دستگاه‌های دولتی که این بار در وزارت اقتصاد و با حضور آقای علی طیب نیا برگزار شده بود، لب به گلایه گشود و به صراحت از وضعیت کسب و کار و کاهش و عقب‌گرد رتبه جهانی ایران در فضای کسب و کار گله کرد. اگرچه آن روزها ایران فقط سه پله نزول داشت ولی اکنون این رتبه مجدد ۴پله دیگر هم نزول داشته است.
کمتر کسی از فعالان اقتصادی حرکات انتخاباتی حسن روحانی را از یاد برده که وی در کارزار انتخاباتی خود برای دور نخست ریاست جمهوری، مرتب از بهبود فضای کسب و کار سخن می‌گفت و حتی دفترچه‌ای به دست داشت که خبر از برنامه وی برای بهبود این فضا داشت، ولی نتایج همه آنها نشان ازکاهش هفت پله‌ای در دوره ریاست جمهوری او دارد.
ایران که در سال گذشته با کسب 56.22 امتیاز در رتبه 120 جهان قرار گرفته بود، اکنون به‌رغم افزایش اندک امتیاز خود و رسیدن آن به 56.48، با 4 پله سقوط در رتبه، در جایگاه 124 جهان قرار گرفته است؛ رتبه‌ای که نازل‌ترین رتبه ایران در سه سال اخیر به شمار می‌رود. اکنون فعالان اقتصادی می‌گویند دلیل افت رتبه سهولت کسب‌وکار در ایران نبود امنیت مورد نیاز برای کارآفرینان، کارفرمایان و فعالان اقتصادی است.
عبدالوهاب سهل‌آبادی می‌گوید: در شرایط فعلی که اقتصاد کشور واقعاً در وضعیت نرمال و عادی قرار ندارد، ما باید به مدیران و فعالان اقتصادی خود آرامش بدهیم درحالی‌که عملاً سیاست‌هایی در پیش می‌گیریم که فضایی خلاف این ایجاد می‌کند. او با اشاره به موضوع بررسی تراکنش‌های بانکی فعالان اقتصادی که در سال جاری مطرح شده است، می‌گوید: بنگاه‌های اقتصادی کشور به‌مثابه یک بیمار قلبی روی تخت جراحی افتاده‌اند که در گام اول باید همین درد آنها را درمان کنیم نه اینکه آسیب بیشتری به آنها برسانیم.
به گفته سهل‌آبادی، در حال حاضر سیاست‌هایی اتخاذ می‌شوند که وقت اجرای آنها امروز نیست و باید به زمان‌هایی موکول شوند که وضعیت اقتصاد عادی‌سازی شده باشد.
این کارشناس صنعتی می‌گوید: شاید هدف غایی این سیاست‌ها بد نباشد اما عملاً فشارهایی که به فعالان اقتصادی وارد می‌کند، در حد توان آنها نیست و زمینگیرشان می‌کند.
این فعال اقتصادی تصریح می‌کند: چنانچه قرار باشد نظام مالیات‌ستانی کشور به وضعیت ایده‌آل برسد، در گام اول باید کسانی که فرار مالیاتی دارند، شناسایی شوند نه اینکه فعالان شناسنامه‌دار اقتصاد که پرونده مالیاتی شفافی دارند دوباره به چالش کشیده شوند.
سهل‌آبادی معتقد است: نبود آرامش روانی در اقتصاد، باعث می‌شود مدیرانی که بار بهتر کردن فضای کسب‌وکار کشور را بر دوش دارند، فلج شوند و رتبه ایران در شاخص کسب‌وکار سال‌به‌سال بدتر شود. حال باید منتظر ماند و دید که پاسخ دولتمردان به این وضعیت چه خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین