351
یکشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۶
12
نمایشگاه کتاب استانبول با حضور ایران آغاز به کار کرد

فرصت خوب همسایه داری

سی و ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، روز گذشته با حضور ایران آغاز به کار کرد. این نمایشگاه تا 21 آبان ماه در محل نمایشگاه‌های دائمی استانبول برگزار می‌شود.یکی از 10 سالن نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول به بخش بین‌الملل اختصاص‌یافته است که فعالیت چهار روزه دارد. در این دوره از نمایشگاه 20 کشور حضور دارند که در مقایسه با سال گذشته رشد 12 درصدی داشته است.

خبر

صبح نو

نمایشگاه کتاب استانبول با حضور ایران آغاز به کار کرد

فرصت خوب همسایه داری

سی و ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، روز گذشته با حضور ایران آغاز به کار کرد. این نمایشگاه تا 21 آبان ماه در محل نمایشگاه‌های دائمی استانبول برگزار می‌شود.یکی از 10 سالن نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول به بخش بین‌الملل اختصاص‌یافته است که فعالیت چهار روزه دارد. در این دوره از نمایشگاه 20 کشور حضور دارند که در مقایسه با سال گذشته رشد 12 درصدی داشته است.

 ایران، رومانی، جمهوری آذربایجان، کره جنوبی، آلمان، چین، امارات، بلغارستان، گرجستان، صربستان، مقدونیه، تایوان، آلبانی، قطر، هند، بوسنی و هرزگوین، کلمبیا، لبنان، قزاقستان و مجارستان کشورهایی هستند که در نمایشگاه حضور دارند. کره جنوبی مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه است. در بخش بین‌الملل نمایشگاه پروژه «تدا» که برنامه وزارت فرهنگ ترکیه برای حمایت از ترجمه و نشر آثار ترکی در کشورهای دیگر است، به‌طورجدی دنبال می‌شود تا انگیزه‌ای برای ترغیب ناشران و آژانس‌های ادبی برای خرید رایت کتاب‌های ترکی باشد.

حضور ایران
جمهوری اسلامی ایران در این دوره از نمایشگاه در غرفه‌ای به مساحت 12 مترمربع و نمایش 250 عنوان کتاب در حوزه‌های کودک و نوجوان، ادبیات، شعر، ایران‌شناسی و هنر، دفاع مقدس و دین حضور دارد. آقای مرتضی کربلایی‌لو، نویسنده کشورمان و آژانس ادبی پل نیز در غرفه ایران فعالیت دارند.
معرفی صنعت نشر ایران به زبان انگلیسی، معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در قالب کاتالوگ به زبان ترکی، دعوت از ناشران برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، معرفی 105 نویسنده برتر حوزه کودک و نوجوان با همکاری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، معرفی طرح حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ترجمه و انتشار کتاب‌های ایرانی به زبان انگلیسی و ترکی، از برنامه‌های حضور ایران در این دوره از نمایشگاه است.

درباره نویسنده مهمان
مرتضی کربلایی لو، متولد ۱۳۵۶ در تبریز است و اولین کتاب خود را که مجموعه داستان کوتاه بود با عنوان «من مجردم خانوم» در ۱۳۸۲ منتشر کرد. نخستین رمان او، «خیالات» در سال ۱۳۸۳ منتشر شد. وی برای نخستین مجموعه داستان خود در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران تقدیر شد. در ۱۳۸۵ نیز مجموعه داستان «زنی با چکمه ساق بلند سبز» نامزد هفتمین جایزه ادبی گلشیری و برنده جایزه مهرگان شد.
وی در ۱۳۸۸ مقام اول جایزه ادبی اصفهان را با رمان «مفید آقا» کسب کرد. در سال ۱۳۸۹ با مجموعه داستان «روباه و لحظه‌های عربی» نامزد جایزه روزی روزگاری  و در سال ۱۳۸۹ با رمان «نوشیدن مه در باغ نارنج» نامزد جایزه منتقدان مطبوعات شد. رمان «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» برای وی نامزدی در جایزه قلم زرین را به همراه داشت و «قاراچوپان» رمان دیگری از وی هست که در جایزه ادبی هفت اقلیم در سال ۱۳۹۰ تقدیر شده است. وی تا کنون بیش از ۱۵ عنوان کتاب در حوزه رمان و مجموعه داستان و ۱۶ مقاله علمی در حوزه فلسفه نوشته است.

آژانس مهمان
آقای مجید جعفری اقدم، مدیر آژانس ادبی و ترجمه پل درباره حضورشان در نمایشگاه کتاب استانبول گفت: این آثار در قالب پنج کاتالوگ،50 ماکت حاوی نسخه انگلیسی نمونه صفحاتی از کتاب‌ها، سه کتاب ترجمه شده به زبان ترکی استانبولی و 30 کتاب ایرانی به زبان انگلیسی خواهد بود.این آژانس سال 2013 مهمان ویژه نمایشگاه استانبول بود و موفق به مبادله رایت 12 عنوان کتاب شد و امسال هم ششمین دوره حضورش تجربه خواهد کرد.
وی ادامه داد: در هماهنگی با ناشران ترک و دیگر ناشران و آژانس‌های ادبی از سایر کشورهای خارجی حاضر در استانبول، 22 قرار ملاقات و مذاکره برای گفت‌وگو در خصوص واگذاری کپی رایت آثار ایرانی تنظیم شده است.
 به گفته وی، امسال برای نخستین بار پنج نویسنده از جمله مرتضی کربلایی پور و سید مهدی موسوی نژاد این آژانس را در نمایشگاه همراهی خواهند کرد. جعفری اقدم همچنین اضافه کرد: این نمایشگاه از سال 1982 میلادی آغاز و پس از سال‌ها تجربه برگزاری، اکنون به عنوان یکی از نمایشگاه‌های معتبر کتاب در آسیا و جهان، سی و ششمین دوره خود را برگزار می‌کند.
وی اضافه کرد: 850 غرفه در 10 سالن چیدمان می‌شوند و یکی از سالن‌ها با عنوان سالن بین‌الملل به ناشران از کشورهای دیگر اختصاص می‌یابد، زمان برگزاری نمایشگاه که قبلاً دو هفته بود، امسال به 9 روز کاهش یافته اما بخش بین الملل نمایشگاه در چهار روز (از 4 تا 7 نوامبر) برگزار می‌شود. مدیر آژانس ادبی و ترجمه پل با بیان اینکه نمایشگاه کتاب استانبول سال گذشته 621 هزار بازدید کننده عمومی داشت، افزود: از این تعداد 280 بازدید کننده خارجی بودند هرچند 37 شخصیت ادبی و فرهنگی از کشورهای مختلف هم برای بازدید از این نمایشگاه دعوت شده بودند.
جعفری اقدم با بیان اینکه کشور مهمان ویژه امسال نمایشگاه کره جنوبی است، کشورهای شرکت کننده در این نمایشگاه را در این دوره به شرح زیر اعلام کرد: ایران(4 ناشر)، رومانی (35 ناشر)، جمهوری آذربایجان(8 ناشر)،کره جنوبی(15 ناشر)، آلمان(22 ناشر)،چین (10 ناشر)، امارات (4 ناشر)، بلغارستان (3 ناشر)، گرجستان ،صربستان، مقدونیه و تایوان هر یک 2 ناشر، آلبانی، قطر، هند، بوسنی هرزگوین،کلمبیا، لبنان، قزاقستان و مجارستان هر کشور، یک ناشر.به گفته آژانس ادبی و ترجمه پل، نمایشگاه کتاب استانبول علاوه بر دارا بودن غرفه‌ها برای عرضه، نمایش و فروش کتاب، دارای غرفه‌های ویژه برای آژانس‌های ادبی و مسوولان رایت ناشران از کشورهای مختلف برای ملاقات و مذاکره برای مبادله رایت کپی و ترجمه کتاب‌هاست.

درباره تدا
جعفری اقدم در ادامه اظهار داشت: پروژه تدا (برنامه وزارت فرهنگ ترکیه برای حمایت از ترجمه و نشر آثار ترکی در کشورهای دیگر) حضور پررنگ و مؤثری در سالن بین‌الملل نمایشگاه دارد تا انگیزه‌ای برای ترغیب ناشران و آژانس‌های ادبی و بازدیدکنندگان حرفه‌ای خارجی در خرید رایت کتاب‌های ترکی باشد. این فعال عرصه نشر توضیح داد: در کنار فعالیت‌های مرتبط با خرید و فروش کتاب و مبادلات رایت، رویدادهای فرهنگی و ادبی مختلفی نیز در نمایشگاه تدارک دیده می‌شوند. در نمایشگاه پارسال استانبول 300 برنامه اجرا شدند که حدود 40 برنامه توسط کشورهای خارجی، به ویژه کشور مهمان ویژه  یا با مشارکت مؤسسات فرهنگی و نشر ترکیه با سایر مؤسسات از کشورهای خارجی اجرا شدند.

 

captcha
شماره‌های پیشین