350
شنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۶
8

خبر

مقاومت برای به حاشیه راندن زنان از سیاست

بر باد رفته‌های زنانه مدیریت زیر سلطه نگاه مردانه!

آخرین گزارش سال ۲۰۱۷ مجمع جهانی اقتصاد درباره شکاف جنسیتی اعلام شد که بر اساس این گزارش، از مجموع ۱۴۴ کشور جهان، ایران رتبه ۱۴۰ را کسب کرده است. طبق این گزارش ایران جزء چهار کشور انتهای جدول است و بالاتر از کشورهای چاد، سوریه، پاکستان و یمن قرار دارد. رتبه ایران در گزارش شکاف جنسیتی رتبه‌ای قابل پیش‌بینی بود، چرا که در طول دولت‌های گذشته استفاده از زنان در پست‌های مدیریتی و کلیدی کشور، مانند چیزی که در کشورهای اروپایی یا حتی همین اطراف اتفاق افتاده، به طرز عجیبی قابل تأمل است.

صبح نو

خبر

بررسی وضعیت سلامت سبزیجات
و صیفی‌جات مزارع جنوب پایتخت
برخی اخبار حاکی است که سبزیجات در جنوب تهران با استفاده از آب‌های آلوده و فاضلاب آبیاری می‌شوند؛ این می‌تواند سلامت عمومی را به چالش بکشد. خانم ناهید خداکرمی، عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، از بررسی وضعیت سلامت سبزیجات و صیفی‌جات مزارع شهر ری خبر داده و گفته است: در صورت مشاهده تخلف، قطعاً به شهروندان اطلاع رسانی خواهیم کرد. شهرداری، شورای شهر تهران و وزارت بهداشت درگیر این مساله اند و به نظر می‌رسد سبزیجاتی که در جنوب تهران و در محدوده شهر ری تولید می‌شوند، کیفیت لازم را ندارند. وی با بیان اینکه گویا این سبزیجات از آب فاضلاب و پسماندها آبیاری می‌شوند، ادامه داد: در قالب یک تیم متشکل از متخصص پایش آزمایشگاه‌های مختلف، برخی از اعضای شورای شهر تهران و شهردار منطقه، از مزارع بازدید و از کانال‌های مربوطه، خاک، سبزیجات و آب منطقه نمونه برداری صورت گرفته است.
 
مبلمان شهری تناسبی با وضعیت معلولان ندارد
جمعیت معلولان شهر تهران شاید بیشتر از هر شهر دیگری باشد اما امکانات موجود در این شهر برای همه اقشاری که در آن زندگی می‌کنند و به ویژه برای معلولان، مناسب نیست. این مشکلی است که باعث شد تا خانم زهرا ساعی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، درباره آن اینطور اظهارنظر کند: امکان فعالیت‌های اجتماعی معلولان در شهر بدون کمک گرفتن از فرد دیگری از مطالبات بحق معلولان است و ما در فراکسیون این موضوع را به دستگاه‌ها گوشزد می‌کنیم. وی ادامه داد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی، یازده مورد  بررسی دقیق شدند که از میان آنها، اعتیاد، طلاق، بزهکاری و حاشیه نشینی، از مهم‌ترین آنها برشمارده می‌شوند که با توجه به بالا رفتن جمعیت هدف، این آسیب‌ها به مراتب بیشتر شده  و باید به آنها رسیدگی عاجل شود. این عضو کمیسیون اجتماعی اضافه کرد: در کلان شهرها حاشیه نشینی یک معضل به حساب می‌آید و ما دولت را در برنامه ششم موظف کرده‌ایم که در حوزه‌های مختلف، تدابیری اندیشیده شود که بازگشت به روستاها اتفاق بیفتد.
 
۴۰۰ ساختمان ارزشمند تهران ثبت میراث شده‌اند
تهران شهری با تاریخچه‌ای کهن و دارای بناهای تاریخی زیادی است اما با این وجود ساز و کاری برای ثبت همه آنها در میراث فرهنگی فراهم نشده است. آقای علی محمد سماواتی، مدیر بافت و بناهای تاریخی، گفته است: تهران به دلیل سابقه طولانی پایتختی، بیش از ۲۰۰۰ ساختمان ارزشمند دارد و شاید هنوز هم داشته باشد. اگرچه آمار ما درباره میزان آنها دقیق نیست؛ با این حال، از بین همه ساختمان‌ها کمتر از ۴۰۰ ساختمان به ثبت میراث فرهنگی رسیده‌اند. مشاور معاون شهرسازی شهرداری تهران، ادامه داد: ثبت یک اثر تاریخی، نیازمند مقدمات و شرایط خاصی است؛ اما وقتی ساختمانی به ثبت می‌رسد، حمایت‌های قانونی و ظرفیت‌های ریالی برای مرمت آن در نظر گرفته می‌شود. ساختمانی که به ثبت نمی‌رسد، متأسفانه از قوانین پشتیبانی برخوردار نیست تا مالکان را راغب کند که از آن ساختمان‌ها حمایت کنند. این ساختمان‌ها بسته به سلیقه، بینش و منش مالک پاسداری می‌شوند.
 
تاکید بر برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز
طرح قلع و قمع قهوه خانه‌ها هر روز وارد فاز جدیدی می‌شود. برنامه کلی سلامت در کشور، برنامه بسته شدن همه مراکزی را در دست داشت که قلیان عرضه می‌کردند اما انگار باید مواضع در این موضوع تغییر کنند. سردار حسین رحیمی، رییس پلیس پایتخت، گفته است: تنها برخورد با قلیان سراهای غیرقانونی در دستور کار پلیس است و برنامه‌ای برای برخورد با قلیان سراهای دارای مجوز نداریم.  وی ادامه داد: توسعه قلیان سراها به جایی رسیده که هر صنفی برای آنکه بخواهند فروشش بالا رود و مشتری جلب کند، در مغازه‌هایشان قلیان می‌گذارند. ما برنامه‌ای برای برخورد با قلیان سراهای دارای مجوز که آموزش‌های لازم را دیده و دارای پروانه هستند، نداریم بلکه پلیس و دستگاه قضایی تاکید بر جمع آوری قلیان سراهای غیرمجاز دارند که معمولاً در آنها رفتارهای غیرقانونی مانند مواد مخدر، استفاده از مواد شیمیایی سرطان زا و ... نیز مشاهده می‌شود. اگر قلیان‌سراها در چارچوب قانون نباشند، حتی کت و شلوار فروشی‌ها نیز برای آنکه فروش خود را بالا ببرند، از قلیان استفاده می‌کنند.
 
بخش معاینه فنی موتورسیکلت‌ها در خط شروع
موتور سیکلت ها نقش بسیار پررنگی در ایجاد آلودگی هوای شهرها دارند که تا چند مدت پیش از دایره معاینه فنی خارج بودند؛ اما حالا آقای سعید قیصر، مدیر اجرایی معاینه فنی، از اضافه شدن بخش معاینه فنی موتورسیکلت‌ها تا سه ماه آینده خبر می‌دهد. وی می‌گوید: افزودن بخش معاینه فنی ویژه موتورسیکلت‌ها از الزامات ماست که همه مراکز متعهد شده‌اند تا سه ماه آینده آن را اضافه کنند. همچنین به مراکز در حال تأسیس نیز عنوان کردیم که یکی از الزامات مجوز تأسیس آنها، بخش معاینه فنی ویژه موتورسیکلت‌ها خواهد بود. وی با اشاره به دلایل تأخیر این اتفاق اضافه کرد: متأسفانه هنوز حدود مجاز آلایندگی را از شورای عالی محیط‌زیست دریافت نکرده‌ایم تا بر مبنای آن بتوانیم در مورد حد مجاز این موضوع برنامه‌ریزی کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین