350
شنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۶
4
انتشار اسناد محرمانه درباره اسامه بن‌لادن، مقدمه‌چینی آمریکا برای حمله نظامی است؟

سیاست سیا علیه ایران

حدود یک ماه پیش «مایک پمپئو» رییس سیا (سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا) ادعای انتشار اسنادی دال بر ارتباط القاعده با ایران را داده بود؛ نام آن را اسناد محرمانه گذاشتند؛ ‌حالا اسناد آنها منتشر شده اما اسنادی که با مطالعه آن بیشتر یاد رمان و درام‌های کوتاه می‌افتیم، داستانی تکراری که از رفتار جدید این کشور درقبال ایران نیز پرده برمی‌دارد.

صبح نو

انتشار اسناد محرمانه درباره اسامه بن‌لادن، مقدمه‌چینی آمریکا برای حمله نظامی است؟

سیاست سیا علیه ایران

حدود یک ماه پیش «مایک پمپئو» رییس سیا (سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا) ادعای انتشار اسنادی دال بر ارتباط القاعده با ایران را داده بود؛ نام آن را اسناد محرمانه گذاشتند؛ ‌حالا اسناد آنها منتشر شده اما اسنادی که با مطالعه آن بیشتر یاد رمان و درام‌های کوتاه می‌افتیم، داستانی تکراری که از رفتار جدید این کشور درقبال ایران نیز پرده برمی‌دارد.

توطئه 11 سپتامبری
سیاستمداران کاخ سفید این بار دست روی موضوعی گذاشته‌اند که جنبه‌های احساسی جامعه آمریکا را نیز برمی‌انگیرد؛ اصل موضوع یک داستان تکراری ارتباط ایران با القاعده است اما در ضمن آن به دنبال اضافه کردن نقش ایران در حملات 11سپتامبر در این کشور هستند؛ حملاتی که مدت‌هاست نقش دوستان ایالات متحده بخصوص عربستان سعودی در آن برای همه مشخص شده بود،  حملاتی که هجوم ارتش آمریکا به افغانستان 30 روز پس از فرو ریختن برج‌های دوقلوی این کشور را نیز در پی داشت.اسناد ادعایی آمریکا که بنا به گفته رییس سیا مربوط به یادداشت‌های اسامه بن‌لادن است، بی‌تردید نقش دلارهای عربستانی و لابی‌ صهیونیست‌ها را بیش از پیش مشخص می‌کند، عربستان به دنبال فرار و جایگزین کردن ایران در اتهامات وارده به این کشور و صهیونیست‌ها به دنبال محکوم کردن ایران در عرصه‌های بین‌المللی و منزوی کردن کشورمان در بین مردم آمریکاست،  اما هدف آمریکا از این توطئه جدید چیست؟

موج‌سواری «بی‌بی‌سی»
دراین ادعاهای ضدایرانی طبق معمول«بی‌بی‌سی» فارسی پا را فراتر و زودتر از دوستان خود برمی‌دارد و به‌صورت گسترده اقدام به انتشار آن می‌کند؛ «بی‌بی‌سی» در خبر فوری نوشته است: «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، امروز چهارشنبه آرشیو بزرگی که 6سال پیش در جریان یورش به محل اختفای اسامه بن لادن، رهبر القاعده، در «ابت آباد» پاکستان به‌دست آمده بود را منتشر کرده است. این آرشیو شامل عکس‌هایی از صفحات یادداشت‌های روزانه بن لادن و ویدئوی عروسی پسر کوچکش، حمزه است. این اسناد همچنین جزییات تازه‌ای از روابط مبهم القاعده با ایران ارائه می‌کند. »

یک رکورد سخیف از میزان تاثیرگذاری دلارهای نفتی
در ایران اولین واکنش مقام رسمی دولت به این ادعا را محمد جواد ظریف در توییتر نشان داد؛  او در توییت در حد 140 کلمه نوشته است: «یک رکورد سخیف از میزان تاثیرگذاری دلارهای نفتی: اخبار دروغ سازمان سیا و بنیاد دفاع از دموکراسی با اسناد گزینشی القاعده در‌باره ایران نمی‌تواند نقش متحدان آمریکا در
 ۱۱ سپتامبر را تطهیر کند.»

عروسی پسر بن لادن در ایران!
اما اوج این داستان‌سرایی (اسناد محرمانه از بن‌لادن) جایی است که آنها مدعی هستند حمزه بن‌لادن پسر اسامه بن‌لادن درایران برای خود عروسی می‌گیرد...‌! و بی‌شک این سیاست مداوم آمریکا است که در دوره بوش پسر به اوج خود رسید و با وجود توقف آن در دوره اوباما حالا به نظر می‌رسد آمریکا برای پیشبرد سیاست‌های جنگ‌طلبانه یا ضدایرانی خود به همان سیاست‌ها روی آورده و دست به اسنادسازی و سندهای تقلبی می‌زند.
واکنش مشاور اوباما به دروغ سیا
موضوع مطرح شده به قدری عجیب و قابل تأمل است که بلافاصله پس از انتشار این ادعا، «ند پرایس» یکی از مشاوران اوباما و کارمند سیا در بین سالهای 2006 تا 2012 به آن واکنش نشان می‌دهد، او در رشته‌توییت‌هایی نوشته است: « ژانویه امسال مدیر اطلاعات ملی آمریکا که رهبری تلاش‌ها برای خارج شدن اسناد آبوتاباد را  به‌عهده داشته یک‌سری اسنادی را منتشر کرد که گفته می‌شود آخرین رشته از اسناد مربوط به حمله آمریکا به محل سکونت اسامه بن‌لادن هستند.
 مقام‌های با سابقه در امور اطلاعاتی همان موقع گفتند که با انتشار این اسناد، تمامی اسنادی که مورد علاقه عموم هستند منتشر شدند، ‌اما بعد از روی کار آمدن پامپئو به‌عنوان رییس سیا، اتفاق خنده‌داری افتاد. منابع آگاه به من گفتند که او دوباره شروع به بررسی این اسناد کرده، او به مأمورانی از بخش‌های مهم دستور داد تا درباره میلیون‌ها سند در این‌باره به‌دقت تأمل کنند، چطور می‌توانیم مطمئن شویم که سازمان سیا پشت انتشار این اسناد قرار داشته؟ بر خلاف همیشه، این اسناد روی سایت سیا و نه سایت مدیر اطلاعات ملی آمریکا منتشر شد. هدف پامپئو از انجام این کار چیست؟ به نظر می‌رسد که او فکر می‌کند با انتشار این اسناد می‌تواند بین ایران و القاعده پیوند ایجاد کند. فریبکاری این اقدام کاملاً آشکار است، ضمن اینکه این را هم می‌دانیم که اسناد جدید هیچ نکته تازه‌ای ندارند وتمام موارد موجود در این اسناد را ما قبلاً می‌دانستیم.»

هدف پمپئو
تحلیل محتوای این توییت‌ها نشان می‌دهد که پمپئو با یک هدف جدید به سراغ یک داستان تکراری و البته قبلاً منتشر شده می‌رود و آن «‌دست‌چپن کردن اطلاعات با هداف ایجاد ارتباط بین ایران و و القاعده». موضوعی که بی‌شک بی‌ارتباط با سخنان یک هفته پیش رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در دهلی نو نخواهد بود، او در آن سخرانی از سیاست آمریکا در تغییر حکومت ایران پر برداشته بود و حالا شاید پمپئو با این ادعای جدید به دنبال همراه کردن افکار عمومی برای این توطئه جدید آمریکاست.
بر همین اساس، خبرگزاری فرانسه در تحلیلی که برای ادعای پمپئو منتشر کرده، نوشته بود: «آقای پمپئو ممکن است این فایل‌ها را منتشر کرده باشد تا ادله علیه ایران به عنوان یک «دولت حامی تروریسم» را تقویت کند.» شاید هم در پی آن اجماع بر سر یک اقدام علیه ایران.

تروریست کیست؟
اما واقعاً دولت حامی تروریست کیست؟ ایران و یا آمریکا. اسنادی که آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در سال 2012 را منتشر کرده یک بار دیگر مرور می‌کنیم:
این اسناد از آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا که مربوط به اوت سال 2012، یعنی حدود یک سال بعد از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه است آشکارا فاش می‌کند دولت آمریکا و کشورهای غربی تعمداً و با اشراف کامل از سیطره القاعده بر جریان‌های معارض در سوریه، برای محقق کردن هدف براندازی نظام بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه دست به دامن گروه‌های تروریستی شده‌اند.
اسناد آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا که حدود دو سال پیش گروهی موسوم به «دیده‌بان قضایی» آن را فاش کرد علاوه بر این حاکی از آن هستند که حمایت دولت باراک اوباما از تروریست‌های مرتبط با القاعده، به‌خلاف آنچه مقامات آمریکا از ابتدا مفتخرانه اعلام می‌کردند، تنها به «حمایت‌های غیرکشنده و غیرتسلیحاتی» محدود نبوده، بلکه «ارسال مخفیانه سلاح در سطح وسیع» را هم شامل می‌شده است.
نکته جالب‌تر اما آنکه، این حمایت‌ها علی‌رغم آن صورت گرفته‌اند که دولت ایالات متحده، مطابق این اسناد، پیش‌بینی می‌کرده حمایتش از تروریست‌ها برای اندازی نظام بشار اسد، سرانجام به تشکیل گروهی مانند داعش در عراق و سوریه منجر می‌شود، اما نه‌تنها از آن ابراز نگرانی نکرده بلکه از آن «استقبال» هم کرده است.

در این اسناد مشخص است که آمریکا با علم به این احتمال که ممکن است در آینده یک گروه تندروی اسلامی جدید درست شود اقدام به حمایت از شورشیان سوری برای ساقط کردم حکومت بشار اسد می‌کند. آنها به همین دلیل از معارضان سوری در زیر پرچم القاعده حمایت می‌کنند، ضمن اینکه پیش‌بینی می‌کنند که این حمایت به تشکیل یک گروه سلفی تندرو (یعنی داعش) منجر می‌شود، ولی این هم مانعی برای حمایت آنان ازتروریست‌ها نشده است.

تکمیل پازل تیلرسون
و حالا آمریکا در حالی مدعی ارتباط ایران و القاعده می‌شود که خود جدی‌ترین حامی گروه مرتبط با القاعده یعنی داعش بود. اما چرا آمریکا دست به رفتاری جدید در قبال ایران زده است؟ یا چرا تنها یک هفته پس از ادعای رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا مبنی بر لزوم تغییر حکومت ایران به‌عنوان یک سیاست قطعی آمریکا،‌ سندسازی جدید از سوی آنها در زمینه ارتباط ایران با القاعده مطرح می‌شود؟

دولت ترامپ
برنامه براندازی جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند
پیر محمد ملازهی کارشناس شبه قاره در گفت‌و‌گو با «صبح نو» اقدام جدید دولت ترامپ را دنباله‌رو سیاست جرج بوش عنوان می‌کند و می‌گوید: آمریکایی‌ها از نفوذ ایران در منطقه و بخصوص عراق و سوریه به‌شدت نگرانند و در مرحله بعدی علاوه‌بر آمریکا،  متحدان این کشور از جمله عربستان نگران موضوع هلال شیعی که بارها از سوی جمهوری اسلامی ایران تکذیب شده،  هستند و به همین دلیل به دنبال کاهش نقش و تأثیر ایران در منطقه به‌عنوان یک کشور غیرهمسو با خود هستند.
وی دولت اوباما را دولت ملایم با سیاست‌های ایران عنوان و تصریح می‌کند: پس از دوران اوباما که ناچار به پذیرش نقش ایران به عنوات یکی از معادلات منطقه بود، حالا ترامپ و تیم مشاوران وی بر عکس آن دولت، در پی کاهش و از بین بردن نقش ایران در منطقه به هر نحو ممکن هستند.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این مطلب که دولت ترامپ برنامه براندازی جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند و این نیازمند هوشیاری و تعاملات جهانی دیپلمات‌های کشورمان برای خنثی کردن توطئه‌های آمریکاست،  اضافه می‌کند: ترامپ نمی‌خواهد ایران را در منطقه به رسمیت بشناسد، او ایران را یک گروه تندرو شیعه و هم‌ردیف با داعش به‌عنوان یک گروه تندرو سنی می‌داند و لذا برای موجه جلوه دادن این ادعای خود به دنبال اجماع سازی روی این مسئله خواهد بود که در گذشته و در دوره بوش پسر نیز این سیاست دنبال می‌شد.  ملازهی بر همین اساس ادامه می‌دهد: اسنادی که آمریکا منتشر کرده به نظر من زمینه‌سازی برای یک برخورد سخت با جمهوری اسلامی ایران است،  چراکه وقتی آنها ایران را به یک گروه ترویستی مثل القاعده وصل می‌کند نیات آنان نیز مشخص می‌شود. در حقیقت زمینه‌سازی برای یک برخورد سخت با ایران است. آن‌ها می‌خواهند حمایت داخل آمریکا را داشته باشد. البته موضوع به همین‌جا ختم نخواهد شد، در داخل آمریکا و مردم این کشور تنفر جدی از القاعده داشته و وقتی موضوع حضور پسر بن لادن را در ایران را مطرح می‌کنند یعنی می‌خواهند یک فضای ضدایرانی در داخل خاک آمریکا را نیز به همراه بیاورند. وی با بیان اینکه در آمریکا مرسوم است که هر 30 سال یکبار اسناد منتشر می‌کنند اما این بار بلافاصله با آمدن ترامپ آن هم بعد از 12 سال از کشته شدن بن لادن منتشر می‌شود،  به نقش عربستان در این موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید: به هرحال سعودی‌ها 300میلیارد دلار با آمریکا قرارداد بسته‌اند و مهم‌تر از همه آنها به دنبال خوش‌نام کردن خودشان در جامعه آمریکا بوده و به همین دلیل از هرگونه کمکی در راستای ایران‌هراسی استقبال خواهند داد.

جابری انصاری در گفت و گو با «صبح نو» مطرح کرد
بازی با اسناد برای خاک پاشیدن  روی حقیقت

آقای حسین جابری‌انصاری معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران در گفت و گو با «صبح نو» در واکنش به ادعای آمریکا در انتشار اسنادی مبنی بر ارتباط ایران با القاعده گفت: منشا جریان‌های تروریستی در منطقه روشن است به لحاظ ایدئولوژیک سیاسی و لجستیک و پشتیبانی در جنبه های مختلف نظامی و مالی و  سیاسی به لحاظ اهداف و منافعی که  برخی از بازیگران منطقه و بین المللی دنبال می کردند از جنگ افغانستان علیه شوروی تا به امروز تحولات سوریه و تحولات عراق مشخص است که کدام کشورها خاستگاه این ایدئولوژی بودند و حداکثر استفاده ابزاری از این جریان ها را در دستور کار سیاست خارجی خود قرار دادند. وی افزود: اینکه مجموعه اسناد به صورت گزینشی منتشر و قطعاتی از آن خارج شود، بازی با اسناد است و این کار برای خاک پاشاندن بر چهره حقیقت است که تغییری در حقیقت و واقعیت های روشن ایجاد نخواهد کرد.  معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران با بیان این مطلب که ایجادکنندگان و استفاده کنندگان ابزاری از جریان تروریست؛ شناخته شده هستند و نیاز به معرفی ندارند گفت:  نیروی پیشرونده ای که در برابر امواج تروریسم و افراطی گری در سالهای گذشته هزینه و ایستادگی کرده است،  جمهوری اسلامی ایران بوده است ، گفت: ایران بیشترین تاثیر را برای متوقف کردن این موج ها داشته است و این رفتار برای همه شناخته شده است .  جابری‌انصاری اضافه کرد: اگر ایران در عراق و سوریه در برابر امواج تروریست ها و افراطی گری که  از سوی برخی کشورها هدایت
می‌شد ایستادگی نکرده بود امروز شاید رویاهای دولت جعلی اسلامی عراق و شام محقق شده بود و وضعیت منطقه درمرحله تاسف آوری بود. وی با بیان اینکه منشا ایدئولوژی و اندیشه ای  سرطانی که در جسم امت اسلامی افتاده است کاملا  مشخص است برای کجاست، خاطرنشان کرد: با انتشار اسناد گزینشی تغییری در واقعیت ها ایجاد نخواهد شد اسناد گزینشی که با گرفتن دلارها برای تحریف واقعیت‌ها منتشر می شود تغییری در این مسئله ایجاد نخواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین