350
شنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۶
2
رهبر انقلاب اسلامی:

تحریم‌ها و خراب کردن برجام اثبات دشمنی آمریکاست

شمخانی: دوستان در حصر نیستند

افسانه حصر

نیمه دوم سال 89 بود که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، یک سال پس از فتنه انگیزی های خود در سال 88 و به دلیل تحریک افکار عمومی برای حضور در تظاهرات خیابانی به بهانه انقلاب‌های منطقه‌ای، بازداشت و روانه حصر شدند. حامیان داخلی و خارجی فتنه از آن زمان تاکنون، افسانه‌های زیادی پیرامون نحوه زندگی این دو در رسانه‌های خود ساخته و پرداخته کردند.

واشنگتن پست: فرانسه واسطه درخواست دیدار ترامپ با روحانی بود

ماکرون میانجی مذاکره

صبح نو

شمخانی: دوستان در حصر نیستند

افسانه حصر

نیمه دوم سال 89 بود که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، یک سال پس از فتنه انگیزی های خود در سال 88 و به دلیل تحریک افکار عمومی برای حضور در تظاهرات خیابانی به بهانه انقلاب‌های منطقه‌ای، بازداشت و روانه حصر شدند. حامیان داخلی و خارجی فتنه از آن زمان تاکنون، افسانه‌های زیادی پیرامون نحوه زندگی این دو در رسانه‌های خود ساخته و پرداخته کردند.

اتفاقاً بخشی از این افسانه سرایی‌ها در افکار عمومی به بار نشست و همگان، مخصوصاً آن‌هایی که نسبت و نسبی با آرمان‌های انقلاب نداشتند را به قضاوت‌های بیجا و ناروا پیرامون رفتار نظام اسلامی واداشت. ناگفته نماند که عدم شفاف سازی از سوی رسانه‌های حاکمیتی و خودسانسوری‌های بیجا، زمینه و بستر مناسب را برای به هدف نشستن تبلیغات سوء رسانه‌های ضد انقلاب و سمپات های داخلی آن‌ها مبنی بر وضعیت اسفبار زندگی سران فتنه مهیا ساخت.نشریه «رمز عبور» چند سال قبل برای نخستین بار پرده از نحوه زندگی واقعی موسوی، رهنورد و کروبی برداشت؛ پرده برداری که با تصویرسازی‌ها و قضاوت‌های قبلی، به کل تفاوت داشت. رمز‌عبور در گزارشی بلندبالا نوشت: «مهدی کروبی مرتباً به استخر انقلاب می‌رفت، به گونه‌ای که در برخی هفته‌ها تا سه نوبت استخر برای حضور او قرق می‌شد. ماموران امنیتی کروبی را برای سفر به هر نقطه از ایران آزاد گذاشته بودند. کاشان، قم، کرج، چند سفر شمال تنها بخشی از سفرهای مهدی کروبی و محافظانش بود. او در قم به منزل خواهر مرحومش رفت و یکی از افراد فامیل کروبی به محافظان گفته بود که این برای اولین بار پس از انقلاب است که مهدی کروبی به منزل آن‌ها می‌رود! بعضی سفرها البته برای کروبی تلخ می‌شد. هر جایی که مردم عادی او را می‌دیدند، با کنایه و گاهی مرگ بر سران فتنه، از او پذیرایی می‌کردند، مانند ماجرایی که در رستورانی در کرج رخ داد و نزدیک بود به جاهای باریک کشیده شود! و حتی وی خواهان استمرار حضور در منزلش در قیطریه بود ولی با فشار همسر و اطرافیانش مجبور به تخلیه خانه و رهسپار منزلی در جماران شد.»رمز عبور درباره همچنین درباره نحوه زندگی موسوی و رهنورد نوشت:«موسوی از محافظان می‌خواست که هر سه‌وعده برای او نان تازه تهیه کنند که این مساله با مخالفت آنها رو به رو شد و به او گفته شد که می‌تواند خود شخصاً به نانوایی مراجعه کند. موسوی پس از آن که به او گفته شد خریدهای روزمره‌اش مانند خرید نان را باید خود یا همسرش انجام دهد و محافظان از انجام کارهای شخصی این خانواده معذورند، چند روزی اعتصاب کرد و سپس مجبور شد که بپذیرد یکی از نزدیکانش خریدهای منزل را انجام دهد؛ یا حضور زهرا رهنورد در بانک برای دریافت حقوقش که تصاویرش در رسانه‌ها منتشر شد.»با وجود این زندگی راحت که بخشی از آن حتی برای مردم عادی، یک آرزوست، جریان اصلاح طلب بارها و بارها از استراتژی حصر برای اهداف سیاسی خود بهره برده است. هنگامه انتخابات که می‌شود، جریان اصلاح طلب با طرح شعارهای عوام فریبانه و پوپولیستی حول به اصطلاح خودشان، حصر، افکار عمومی با هدف مصادره به مطلوب، پای صندوق‌های رأی می‌کشانند. هدفی که البته بنابه همان خودسانسوری رسانه‌های رسمی کشور، به خوبی نهادینه و کارگر افتاد است. آخرین دستاویز این جریان هم اعتصاب دستوری با مدیریت مصطفی تاج زاده و عبدالله نوری بود که راه به جایی نبرد و انتشار تصاویر کروبی در حال خوردن صبحانه مفصل در بیمارستان، اهداف جریان رسانه‌ای تندرو اصلاحات را ناکام گذاشت. اما اواخر مهرماه سال جاری  که دیدار «اسماعیل دوستی» از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با «مهدی کروبی» دبیرکل این حزب، بار دیگر نام دو تن از رهبران فتنه سال 88 را بر سر زبان‌ها انداخت.   
سه شنبه 9 آبان، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه مطبوعات درباره وضعیت آقایان موسوی و کروبی گفت: «آقایان مد نظر شما (کروبی و موسوی) در حصر نیستند و هر کسی را اراده کنند می‌توانند ببینند. کما اینکه آقای کروبی، آقای دوستی را درخواست کرد و دید.»بلافاصله پس از این «محمدحسین کروبی» فرزند مهدی کروبی به اظهارات شمخانی واکنش نشان داد.
محمدحسین کروبی گفت: «در ارتباط با ملاقات آقای دوستی با آقای کروبی، نیروهای امنیتی فرد ملاقات کننده را انتخاب کردند که پیش حاج آقا برود و همچنین در مورد اشخاص دیگر هم به همین ترتیب است و خود آقای کروبی نگفته‌اند چه کسی به ملاقاتشان برود.»محمدحسین کروبی در حالی پدرش را در انتخاب ملاقات کنندگان «بدون نقش» دانست که خود اسماعیل دوستی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در اظهاراتی ضمن تصدیق مواضع شمخانی اظهار کرد: «کاملاً صحبت‌های شمخانی درست است. کروبی دائماً با خانواده‌اش اعم از فرزندان، عروس‌ها و نوه‌هایش در حال رفت و آمد است و مشکلی وجود ندارد.»او همچنین تاکید کرد: «در منزل کروبی به مدت سه ساعت تنها و بدون حاشیه با او دیدار و در مورد تمام مسائل با خیال راحت باهم صحبت کردیم».به نظر می‌رسد آنچه برای اصلاح طلبان اهمیت دارد، نه صرف وضعیت موسوی، کروبی و رهنورد بلکه آورده‌ای است که این مستمسک برایشان فراهم آورده تا بتوانند با استفاده از آن، در بزنگاه‌های سیاسی از حاکمیت امتیاز گرفته و همچنین برای کسب کرسی‌های قدرت، پشتوانه بدنه اجتماعی را همراه خود بکشانند؛ مستمسکی که در صورت برطرف شدن، خلأ نظری و فلسفی جدی را برای جریان اصلاحات فراهم خواهد آورد.

 

captcha
شماره‌های پیشین