350
شنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۶
10
به بهانه حمله لفظی سرمربی تیم ملی به ایفمارک

برای کی‌روش «خشم اژدها» را نمایش دهید

حواشی رشته‌های پرمدال و ضعف مدیرانی که آشکار است

وزنه‌اندازی!

در آستانه مسابقات جهانی 2017 آمریکا، وزنه‌برداری ایران روزهای سخت و پرحاشیه را سپری می‌کند که کیانوش رستمی، قهرمان جهان و المپیک، بخش اصلی این حواشی را به خود اختصاص داده است.

صبح نو

حواشی رشته‌های پرمدال و ضعف مدیرانی که آشکار است

وزنه‌اندازی!

در آستانه مسابقات جهانی 2017 آمریکا، وزنه‌برداری ایران روزهای سخت و پرحاشیه را سپری می‌کند که کیانوش رستمی، قهرمان جهان و المپیک، بخش اصلی این حواشی را به خود اختصاص داده است.

در آن جام (سال 2015) علاوه‌بر ثبت ضعیف‌ترین عملکرد تاریخ وزنه‌برداری ایران، بدترین اتفاق برای تیم ملی یعنی اوت شدن 3 ورزشکارش رقم خورد و حالا تیم ملی ایران برای جبران آن نتایج و کسب افتخاری دیگری، کار سختی را برای مقابله با حریفان جهانی و حاشیه‌های موجود دارد.

1- پارادوکس عجیب برای دو ملی‌پوش!
داستان از آنجا آغاز شد که محمدرضا براری به‌عنوان یکی از وزنه‌برداران المپیکی ایران پس از اوت کردن وزنه‌هایش در رکوردگیری، بلافاصله از سوی شورای فنی از ترکیب تیم ملی خط خورد. البته او که به‌خاطر شایستگی و تجربه بالا، روز خوبی را در رکوردگیری نداشت، مدعی شد با توجه به مدت‌زمان حضورش در اردو و دوران نقاهت بیماری، نتوانسته خوب وزنه بزند اما چرا بین تمامی اردونشینان وزنه‌برداری، باید از ترکیب تیم خط می‌خورد؟ براری می‌گوید آمده و وزنه زده و در نهایت خط خورده، اما کیانوش رستمی که اصلاً در رکوردگیری نبود و کسی از وضعیت او خبر نداشت، در ترکیب جای گرفت. براری به چگونگی حضور برخی وزنه‌برداران سنگین وزن اردو در ترکیب تیم ملی هم معترض است، نفراتی مانند همایون تیموری (نفر ذخیره) و علیرضا سلیمانی که به گفته براری یا در اردو غایب بودند یا شرایط مناسبی در رکوردگیری‌های قبلی و تمرینات نداشتند. البته در پاسخ به غیبت رستمی از سوی فدراسیون عنوان شد چون حساسیتی در وزن 85 کیلوگرم وجود نداشت، با صلاح‌دید سرمربی این وزنه‌بردار وزنه نزد که این صحبت بیشتر شبیه یک توجیه است تا پاسخی منطقی، زیرا سهراب مرادی در دسته 94 کیلوگرم با زدن وزنه‌های استثنایی و رکوردشکنی، برتری‌اش نسبت به دیگر ملی‌پوشان را ثابت کرده بود، اما در رکوردگیری شرکت کرد.
2- باب شدن ورزشکار سالاری و تبعیض
در زمان ریاست حسین رضازاده، وزنه‌برداران المپیکی ایران رقابت‌های جهانی 2013 را تحریم کردند؛ آن‌هم به‌دلیل توهین کوروش باقری به ملی‌پوشان. دلیل وزنه‌برداران شاید بهانه بود یا واقعیت اما باب ورزشکار‌سالاری جدیدی را در ورزش ایران باز کرد؛ اتفاقی که کیانوش رستمی با ادامه آن، از پیش از المپیک تا به امروز، حاشیه و اختلاف جدیدی را بین پولادمردان بیشتر کرده است. این ورزشکار طلایی ایران در المپیک 2016 که مدت‌هاست به‌صورت شخصی تمرین می‌کند، بدون دلیل منطقی در رکوردگیری تیم ملی وزنه‌برداری شرکت نکرد ولی نامش در جمع ملی‌پوشان قرار گرفت؛ آن‌هم درحالی‌که بعد از مهار سخت وزنه 202 کیلوگرم در مسابقات لیگ و فاصله 18 کیلوگرمی با رکورد اصلی‌اش در مسابقات جهانی، خبر ناآمادگی و مصدومیت جدی زانوی او بیشتر تأیید شد. درواقع این اقدام فدراسیون و شورای فنی برای در نظر گرفتن امتیازی دیگر برای رستمی، شائبه تبعیض بین وزنه‌برداران را پر رنگ‌تر کرد و به نظر می‌رسد رییس فدراسیون نمی‌خواهد تیمش را بدون قهرمان المپیک به جام جهانی بفرستد تا با کسب نتیجه مطلوب در آمریکا، بقایش در فدراسیون را تحکیم بخشد؛ هرچند او تنها این جمله را بیان می‌کند که این ورزشکار طبق برنامه و تحت نظارت فدراسیون در حال تمرین است و مشکلی در این رابطه وجود ندارد. البته محرومیت کشورهای روسیه، قزاقستان، چین، بلاروس، ارمنستان، آذربایجان، مولداوی، اوکراین و ترکیه در این جام به دلیل محرومیت، شانس موفقیت وزنه‌برداران ایران را بیشتر کرده، پس مرادی حق دارد که از کنار حواشی رستمی عبور کرده تا با مدال این وزنه‌بردار، عمر مدیریتی خود را افزایش دهد.

3- دریافت پرحاشیه یک ویزا
در بسیاری از حواشی این روزهای فدراسیون وزنه‌برداری، کیانوش رستمی نقش اصلی را ایفا می‌کند. او در کنار حضور نیافتن در اردوهای تیم ملی و رقابت‌های رکوردگیری، برای دریافت ویزای سفر به آمریکا هم با مشکلاتی روبه‌رو شد؛ آنهم به دلیل مدارک اعتمادساز او به سفارت آمریکا، دادن تضمین‌های لازم برای بازگشت از قهرمانی جهان به ایران و پناهنده نشدن. در این خصوص فیل اندروز، دبیرکل فدراسیون وزنه‌برداری آمریکا با بیان اینکه دریافت ویزا برای آقای رستمی با چالش روبه‌روست، افزود: «به دلیل همین مشکلات، از فدراسیون ایران خواسته بودیم تا از ماه آوریل 2017 (فروردین و اردیبهشت 96) به گرفتن ویزا برای ورزشکاران اقدام کنند زیرا فرصت کافی برای حل مشکلات وجود داشت.» بعد از این اتفاق عجیب، چند پرسش پیش می‌آید که چرا فدراسیون‌نشینان در زمان اعلام شده، به گرفتن ویزای ورزشکاران اقدام نکردند؟ چرا مسوولان ورزش و فدراسیون نمی‌توانند برای ورزشکاران خود ضمانت‌نامه بازگشت به ایران را ارائه کنند و در آخر آیا بحث پناهندگی رستمی جدی است؟
کیانوش رستمی هم در واکنش به این مساله اعلام کرد که به هیچ عنوان حتی به موضوع پناهندگی فکر هم نکرده زیرا در ایران با عزت زندگی کرده و اهل پذیرفتن ذلت نیست. البته به نظر می‌رسد این مشکل درحال برطرف شدن است ولی چرا پیش از اینکه یک موضوع، به حاشیه‌ای بزرگ برای یک ورزش قدرتی و مدال‌آور تبدیل شود، جلوی بروز این اتفاق گرفته نمی‌شود؟

4- داستان استعفای رییس
اتفاق‌ها و حواشی اخیر تیم ملی وزنه‌برداری بحث استعفای علی مرادی رییس فدراسیون وزنه‌برداری را بیشتر کرده است، هرچند این مشکلات می‌تواند دلیل مناسبی برای کنار گذاشتن یک مدیر ورزشی باشد.
مرادی اما به این موضوع واکنش نشان داده و می‌گوید: «اصلاً این‌طور نیست و وجود کم لطفی‌ها از سوی برخی افراد داخلی و بین‌المللی طبیعی است. به لطف خدا کارهای وزنه‌برداری با توانمندی جلو می‌رود.» وی همچنین افزود: «دو سال پیاپی قهرمان جوانان جهان و نایب قهرمان نوجوانان جهان شدیم. همچنین عنوان قهرمانی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان آسیا را به‌دست آوردیم. همچنین مجموعه وزنه‌برداری با تلاش‌های خود قدم‌هایی را برداشته تا در مسابقات قهرمانی جهان کاری تاریخی رقم زده شود.» اتفاقی که می‌توان با غیبت بزرگان وزنه‌برداری جهان، به رقم خوردن آن امیدوار بود! رییس فدراسیون وزنه‌برداری در پاسخ به این پرسش که این حرف و حدیث‌ها مبنی بر جدایی از وزنه‌برداری را تکذیب می‌کند؟ تاکید کرد: «بله. این واقعیت است که هر زمان ورزش ایران و وزنه‌برداری موفقیت‌هایی را به‌دست می‌آورد، شدت کم‌لطفی‌ها بیشتر می‌شود. افرادی که دارند کم‌لطفی می‌کنند با موفقیت و سرافرازی هر چه بیشتر ورزشکاران‌مان مشکل دارند. الان هم نزدیک مسابقات جهانی هستیم و طبیعی است شدت این کم‌لطفی‌ها بیشتر شود.»

5- بازگشت نابغه بعد از دوری 8 ساله
سعید علی حسینی، بعد از تحمل محرومیت 8 ساله و بلند مدت، دوباره شانس حضور در مسابقات را به‌دست آورده و می‌تواند در رقابت‌های جهانی آمریکا، اعتبار از دست رفته خود را بازپس گیرد و گامی بلند برای گرفتن مدال طلای المپیک بردارد. در رکوردگیری تیم ملی وزنه برداری در پایان اردوی بابلسر، علی حسینی رقابت جذابی با بهداد سلیمی داشت که در نهایت با ثبت رکورد 463 کیلوگرم و 2 کیلو بیشتر از سلیمی، بازگشت خیره‌کننده‌ای به رقابت‌های وزنه‌برداری را رقم زد. این وزنه‌بردار فوق‌سنگین، در حرکت یک‌ضرب وزنه 210 کیلوگرم و در حرکت دو ضرب وزنه 253 کیلوگرم را بالای سر برد و رکورد 463 کیلوگرم را به نام خود رقم زد. در این رقابت بهداد سلیمی در یک ضرب 208 کیلوگرم و در حرکت دو ضربه 253 کیلوگرم را مهار کرد و مجموع 461 کیلوگرم را به نام خود ثبت کرد. مطمئناً یکی از رقابت‌های جذاب مسابقات جهانی آمریکا که از 6 آذرماه آغاز می‌شود، تقابل بهداد سلیمی و سعید علی حسینی در دسته ۱۰۵+ کیلوگرم برای کسب مدال طلای جهانی است.

 

captcha
شماره‌های پیشین