350
شنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۶
10
به بهانه حمله لفظی سرمربی تیم ملی به ایفمارک

برای کی‌روش «خشم اژدها» را نمایش دهید

حواشی رشته‌های پرمدال و ضعف مدیرانی که آشکار است

وزنه‌اندازی!

در آستانه مسابقات جهانی 2017 آمریکا، وزنه‌برداری ایران روزهای سخت و پرحاشیه را سپری می‌کند که کیانوش رستمی، قهرمان جهان و المپیک، بخش اصلی این حواشی را به خود اختصاص داده است.

صبح نو

به بهانه حمله لفظی سرمربی تیم ملی به ایفمارک

برای کی‌روش «خشم اژدها» را نمایش دهید

«یه ورزشکار هیچ‌وقت به زن حمله نمی‌کنه»(بروس‌لی در خشم اژدها )
مثل اینکه رفیق‌مان کارلوس کی‌روش، به وقت بچگی‌، این فیلم بروس‌لی را ندیده بود، همان که قرار بود بروند در یک جزیره‌ای و در آنجا یک مسابقه بزرگ برگزار کنند و بروس‌لی، آنجا قاتل خواهرش را دیده بود و به او این جمله معروف را گفت. جمله‌ای که احتمالاً در دل چند نسل از ویدئو‌بین‌های ایرانی آنقدر خوب جا افتاده که یکی‌شان، تا قصه حمله زشت سرمربی تیم ملی به رییس کمیته ایفمارک را بشنود، یادش بیفتد که ورزشکار قرار نیست به زن حمله کند.
«ما پول نداریم برنامه‌های خودمان را اجرا کنیم. متاسفم که برخلاف تمام وعده‌های داده شده پول ما توسط آن خانم برداشته شد تا بازی‌های تیم ملی برگزار نشود. متاسفم که برای چندمین‌بار شاهد این هستیم که برنامه‌ریزی‌ها به‌هم خورده!»
نه! انگار برادرمان کار‌لوس، در بچگی‌هایش در موزامبیک یا پرتغال، وقتی برای دیدن فیلم‌های بروس‌لی نداشت. احتمالاً هیچ‌وقت ویدئو را در لای پتو پنهان نمی‌کرد، هیچ‌وقت مجبور نبود نوارهای وی‌اچ‌اس را در ساک‌های ورزشی جا‌به‌جا کند و در نتیجه تماشا کردنش هیچ‌وقت برایشان آنقدر شیرین نبود که ذره به ذره دیالوگ‌ها را ببیند و حفظ کند.
اما برویم سروقت ادعاهای جنجالی کافه‌به‌هم‌زن جنجالی این روزها که دوباره آب و روغن قاطی کرده و مثل همیشه هم فرق بین «بفرما و بنشین و بتمرگ» را از یاد برده. آقای کارلوس کی‌روش، پنج‌شنبه در بیانیه جدید و صد البته منحصر به فردش، مثل همیشه به زدن تر و خشک با هم پرداخته و این‌بار هم مانند دفعات قبل، زورش را به یک خانم رسانده؛ کسی که طبق ادعاهای آقای کی‌روش پول را برداشته، کسی نیست جز خانم زهره هراتیان، رییس کمیته پزشکی یا ایفمارک، که یک شخصیت دانشگاهی آرام و موجه است و حملات شدید کی‌روش را مثل همیشه با سکوت از سر می‌گذراند. پول‌هایی که آقای کی‌روش اشاره می‌کند، مربوط به پروژه ایفمارک است که زیر نظر فیفا برگزار می‌شود و اصلاً ارتباطی به شخص ندارد. این نه بودجه‌ای است که دولت به فدراسیون داده باشد، نه در گاوصندوق فدراسیون بوده که خانم هراتیان شبانه سروقتش برود و رمز را بداند و درش را باز کند و پول را در جیبش بگذارد!  پولی که آقای کی‌روش به آن چشم دوخته، بودجه پروژه ایفمارک است که از سوی فیفا تأمین شده و به کسی هم پرداخت نمی‌شود بلکه در وجه شرکت‌های بین‌المللی صادر می‌شود که قرار است تجهیزات گرانقیمت این پروژه را تأمین کنند.  ذهن‌های شکاک طرفداران آقای کی‌روش را ارجاع می‌دهیم به سال‌ها قبل که پروژه گل در ایران اجرا شد. پروژه‌ای که بن‌همام، برای افتتاحش به ایران آمد و بلاتر را هم همراه خودش آورد. آن پول برای ساخت کمپ تیم‌های ملی هزینه شد و لاغیر. شاید فدراسیون هزار درد بی‌درمان دیگر هم داشت اما آن پول باید در زمین‌های حومه ورزشگاه آزادی هزینه می‌شد و شد و تازه این، فاز یک پروژه بود و هنوز هم در زمین‌های اختصاص یافته به این کمپ می‌شود بسیار بسیار کارهای عمرانی دیگر را انجام داد. این‌ها را هم ما می‌دانیم، هم آقای کی روش اما شاید مردم ندانند. مردمی که این روزها شعار «خوردند و بردند» را همه‌جا می‌شنوند و لابد فکر می‌کنند که یک خانم در فدراسیون هست که شبانه رفته و پول‌هایی را که عمو کارلوس با مسافرکشی با پیکان اسقاطی و اقساطی به‌دست آورده را زده به جیب تا برای خانه خودش یخچال و تلویزیون بخرد!
نه برادر! نه خواهر! باور نکنید!
دولت ایران متعهد شده که برنامه بازی‌های تیم ملی را به بهترین شکل ممکن برگزار کند. رییس‌جمهور، وزیر ورزش و وزارت امور خارجه اعلام کرده‌اند که در راه آماده‌سازی تیم ملی برای حضوری مقتدرانه و موفق در جام جهانی روسیه‌، هر چه در توان دارند انجام دهند.
اعتراض کی‌روش را باید صاف کردن حساب قدیمی‌اش با زهره هراتیان بر سر پروژه ایفمارک دانست. پروژه‌ای که کی‌روش به ساختمانش چشم طمع دارد؛ وی می‌خواهد کمیته تیم‌های ملی را آنجا مستقر کند. مصاحبه از سر کینه او برای ما روزنامه‌نگاران ورزشی، چیز تازه‌ای نیست چون به رفتارهای مشابه او عادت کرده‌ایم. با این همه حمله مستقیم به یک خانم برای کسی که خود را مظهر اخلاق حرفه‌ای می‌داند، کار پسندیده‌ای نیست، خاصه اینکه دلیل حمله کاملاً غیر موجه است. بودجه تیم‌های ملی از بودجه کمیته پزشکی جداست. بودجه تخصیصی فیفا برای صعود به جام جهانی با بودجه تخصیصی فیفا برای پروژه ایفمارک جداست. یک نفر، برای کارلوس کی‌روش یک ویدئوی قدیمی جور کند با یک نوار وی‌اچ‌اس خاک گرفته. کی‌روش را بنشانید پای یک تلویزیون پارس قدیمی و وادارش کنید صدبار این دیالوگ را گوش کند شاید در گوشش رفت و فهمید که‌:
«یه ورزشکار هیچ‌وقت به زن حمله نمی‌کنه.»

  یادداشت    هومن جعفری

captcha
شماره‌های پیشین