350
شنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۶
1
گفت‌وگو با استاد قاسم تبریزی درباره تاریخ استکبارستیزی ایران

سفارت را نمی‌گرفتیم، کودتا حتمی بود

تبعید امام (ره) به ترکیه، کشتار دانش‌آموزان توسط رژیم پهلوی و تسخیر سفارت آمریکا. این سه، اتفاق‌هایی است که در سال‌های مختلف در تاریخ انقلاب اسلامی در روز 13 آبان رخ داده است و در هر سه مقطع پای یک قدرت استعمارگر به نام آمریکا در میان بوده است. مناسبت‌هایی که باعث شده تقویم در این روز به نام روز «استکبارستیزی» نام بگیرد. به همین بهانه تصمیم گرفتیم گفت‌وگویی با استاد قاسم تبریزی، کارشناس و تاریخ‌پژوه ایران معاصر انجام دهیم و تاریخ استکبارستیزی و نسبت جریانات سیاسی داخلی با این موضوع، قبل و بعد از انقلاب را مرور کنیم.

انتشار اسناد محرمانه درباره اسامه بن‌لادن، مقدمه‌چینی آمریکا برای حمله نظامی است؟

سیاست سیا علیه ایران

حدود یک ماه پیش «مایک پمپئو» رییس سیا (سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا) ادعای انتشار اسنادی دال بر ارتباط القاعده با ایران را داده بود؛ نام آن را اسناد محرمانه گذاشتند؛ ‌حالا اسناد آنها منتشر شده اما اسنادی که با مطالعه آن بیشتر یاد رمان و درام‌های کوتاه می‌افتیم، داستانی تکراری که از رفتار جدید این کشور درقبال ایران نیز پرده برمی‌دارد.

«صبح‌نو» از جزئیات جدیدترین پروژه سینمایی حاتمی‌کیا گزارش می‌دهد

تیک‌آف به مقصد دمشق

تیم تولید فیلم سینمایی «پرواز به وقت شام» جدیدترین پروژه سینمایی ابراهیم حاتمی‌کیا بعد از تصویربرداری در لوکیشن‌های متعدد از روستاهای اطراف شهریار تا پایگاه هوایی شیراز، این روزها مراحل نهایی تدوین را سپری می‌کند.

زائران پاکستانی اربعین با رفتارهای متناقض دو سوی مرز مواجه شدند

مصائب میرجاوه

ازدحام جمعیت و نبودن امکانات خدمت‌رسانی در پاکستان به زوار اربعین، سبب شد دو زائر در خاک این کشور جان خود را از دست دهند. درپی این اتفاق ستاد مردمی اربعین با هشت دستگاه خودرو شامل پتو،خوراک، نان، خرما و با استعداد ۳۵ خادم افتخاری از زاهدان عازم میرجاوه شدند تا به این زائران در نقطه صفر مرزی خدمت‌رسانی کنند.

گزارش «صبح نو» از سیاست‌اقتصادی جدید انگلیس

اقتصاد مقاومتی: برگ برنده در کوران برگزیت

آمار رسمی در انگلیس نشان می‌دهد اقتصاد این کشور با در پیش‌گرفتن سیاست‌های مبتنی بر اقتصاد مقاومتی «resilient economy» در سومین فصل سال‌جاری، رشد آرامی را تجربه کرده است. «فیلیپ هاموند» وزیر اقتصاد انگلیس هفته گذشته اعلام کرد: «ما اقتصاد مقاومتی و موفقی داشته‌ایم به‌طوری‌که رکورد جدیدی از افراد شاغل به ثبت رسیده است.»

گزارش «صبح نو» از خبرسازترین مرکز خرید این روزهای پایتخت

آن سوی پالادیوم

همه‌چیز در آنجا پیدا می‌شود «از شیر مرغ تا جان آدمیزاد». این تعریفی است که درباره پاساژ پالادیوم تهران می‌شود. فرقی ندارد که تقویم روزانه، کدام فصل از سال را نشان می‌دهد، پاییز یا تابستان، در تابستان، میوه‌های زمستانی و در زمستان هم میوه‌های فصل گرمسیری دیده می‌شود. آجیل‌هایی که در هیچ مغازه آجیل‌فروشی دیده نمی‌شوند و حتی ساندویچ‌های لقمه‌ای پخته‌شده با گوشت بوفالو هم آنجا به فروش می‌رسند.

کارشناسان اقتصادی در گفت‌وگو با «صبح نو» تشریح کردند

فواید اقتصاد بدون دلار

«با حذف دلار در معادلات تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم» نکته‌ای که در دیدار رهبر انقلاب و رییس‌جمهور روسیه، بازتاب رسانه‌ای ویژه‌ای پیدا کرد، تأکید بر اثر ضد تحریمی حذف دلار از مبادلات تجاری بود. سؤال آن است که آیا این گزاره، جدای از بُعد سیاسی، به لحاظ فنی صحیح است؟

«کیهان‌ملکی»بازیگرسینماوتلویزیون‌در گفت‌وگو با«صبح‌نو»

به‌جای‌برجام،به‌وعده‌هاعمل‌کنیم

آقای کیهان ملکی، بازیگر سینما و تلویزیون درباره اوضاع تلویزیون و برخی حواشی اخیرش در فضای مجازی گفت.

سرمقاله

چله استکبارستیزی

صبح نو

سرمقاله

چله استکبارستیزی

امروز سیزدهم آبان 1396 است؛ یعنی حدود 40 سال بعد از پاییز 58. نسلی انقلابی و استقلال‌طلب، سفارتخانه آمریکا را به تسخیر درآورد تا جریان تحولات منطقه‌ای و جهانی را رنگ تازه‌ای ببخشد، آن‌هم در هیاهوی رقابت‌های مارکسیستی-کاپیتالیستی که #انقلاب_اسلامی را با شعار «نه شرقی- نه غربی» به جهانیان معرفی کرد. حالا چهار دهه از آن رویداد می‌گذرد و نسلی امروز پرچمدار این نهضت شده که تقریباً هیچ درک مستقیم یا حتی نزدیکی از انقلاب دوم ندارد؛ این نسل حتی هیچ‌ یک از وقایع مهم داخلی و خارجی در دو دهه اخیر را از جنگ‌ها و فتنه‌ها و تحولات ندیده و گویا در اصالت مفهوم استقلال، دچار اندکی سستی شده است. در ذهن او به واسطه پروژه جهانی‌سازی فرهنگ و رسانه و سایبر، دشمن از صورت دشمنی به شکل یک رقیب یا بعضاً رفیق تنزل یافته و طبعاً در چنین زمینه‌ای، جای مجادله و معارضه نیست. البته این همه ماجرا نیست؛ دژخیمی اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها جلوی چشمان اوست و نسبت به آ‌ن‌ها تنفر دارد و به‌واسطه روشنگری‌های سال‌های اخیر، حامیان فارسی‌زبان این دژخیمان (یعنی منافقین) را نیز در زمره دشمنان قرار داده. برجام فرصت طلایی‌ای بود که نسل جدید، درک درست و عمیق‌تری از استکبار و ضرورت استکبارستیزی بیابد؛ هرچند هنوز این تجربه برای او کامل نشده، اما این باور عمومی پاگرفته است که آمریکا مظهر خیانت و جنایت و ریاکاری و دشمنی است که دست چدنی‌اش را زیر دست‌کشی مخلمین پنهان کرده. اگر سیاست‌گذاران ایرانی بتوانند به‌درستی این واقعیت را بازنمایی کنند، برای چله‌ای دیگر کشور را  از گزند دست‌درازی استعمارگران پیر و جوان مصون ساخته‌اند؛ 13 آبان نماد چنین اقدامی است.

captcha
شماره‌های پیشین