349
چهارشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۶
4
مهمانان در غرفه «صبح نو» چه گفتند

یک دورهمی سیاسی و جشنواره‌ای

غرفه «صبح نو» در پنجمین روز از بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها میزبان چهره‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بود که در این صفحه گفت‌وگوی خبرنگاران ما با برخی از این چهره‌ها را می‌خوانید.

صبح نو

مهمانان در غرفه «صبح نو» چه گفتند

یک دورهمی سیاسی و جشنواره‌ای

غرفه «صبح نو» در پنجمین روز از بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها میزبان چهره‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بود که در این صفحه گفت‌وگوی خبرنگاران ما با برخی از این چهره‌ها را می‌خوانید.

احمد امیر آبادی فراهانی:
«اقتصاد» نیازمند
جزیره امن است
بخشنامه‌های خلق الساعه
امنیت اقتصادی را به هم می‌ریزد

آقای احمد امیر آبادی فراهانی، عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی با حضور در غرفه «صبح نو» در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات با اشاره به اینکه اقتصاد امن یکی از الزامات امروز کشور است، گفت: سرمایه گذار به دنبال جزیره امن اقتصادی است. با ایجاد برخی قوانین و بخشنامه‌های خلق الساعه نباید امنیت سرمایه‌گذاری را به هم ریخت. برخی قوانین که با مطالعه دقیق مصوب نمی‌شوند، ممکن است در به هم ریختن صادرات یا واردات تأثیر گذار باشند.
عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید جلوی رانت خواری، فساد و عدم شفافیت در اقتصاد گرفته شود، افزود: برخی آقازاده‌ها متوجه برخی دستورالعمل‌های گمرکی می‌شوند و در ترخیص یا نگه‌داشتن برخی کالاها دخالت می‌کنند و این امر موجب درآمدهای میلیاردی برای آن‌ها می‌شود. بنابراین کسی که صادرات یا واردات انجام می‌دهد، باید بداند که قوانین مربوطه به تجارت و بازرگانی با ثبات است تا در فعالیت کاری خود، آن امنیت اقتصادی را که دنبالش است، لمس کند.
امیر آبادی فراهانی، تصریح کرد: باید بسته‌هایی را آماده کنیم تا اقتصاد امن ایجاد شود. قوانین و مقررات را می‌توان از عوامل مهم و تأثیر گذار در این باره توصیف کرد که نیازمند نظارت و مطالعه بیشترند.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد کشورمان وابسته به نفت است، گفت: بخش عمده‌ای از اقتصاد کشورمان وابسته به نفت است و این امن نیست. دشمنان ما با کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی در صدد لطمه به اقتصاد ما هستند و ما باید تلاش کنیم تا بودجه کشور که بخش عمده‌ای از درآمد آن از نفت حاصل می‌شود را به سمت دیگر بخش‌های اقتصادی و صادارت تولیدات ناخالص ملی سوق دهیم یا بخش‌های کشاورزی خودمان را تقویت کنیم و از مدل‌های جدید اقتصادی که همان اقتصاد مقاومتی است پیروی و به جای
شعار دهی، عمل گرایی را پیشه کنیم.

 

قناد باشی مطرح کرد
تهدیدات محیط زیستی و تروریستی محور نشست امروز تهران

 

اما اهمیت و تأثیرات اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان که امروز چهارشنبه در تهران در حال برگزاری است، از دیگر سؤالات ما از مهمانان غرفه «صبح نو» بود. از این رو «جعفر قناد باشی» کارشناس امور بین‌الملل و سفیر سابق ایران در لیبی با بررسی ابعاد نشست سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان در تهران، به خبرنگار ما گفت: با توجه به شرایط منطقه شاهد تهدیداتی هستیم که برخی از آنها محیط زیستی و مربوط به پیرامون دریای خزر است و برخی دیگر از تهدیدات مربوط به گروه‌های تروریستی داعش در منطقه است که مسکو، باکو و تهران که در معرض این‌گونه تهدیدات هستند به دنبال آخرین راهکارهای موجود برای مبارزه با این موارد خواهند بود.
سفیر سابق ایران در لیبی با اشاره به اینکه کشورهای روسیه و آذربایجان و ایران همسو با پیمان‌های منطقه‌ای هستند، افزود: این سه کشور در سازمان اکو و برخی پیمان‌های منطقه‌ای مشترکاتی دارند و این نشست سه جانبه می‌تواند به یک سلسله نگرانی‌ها در خصوص برخی از مشکلاتی چون وجود تروریست (چچن و داغستان) و مشکلات قره باغ که در برخی از این کشورها وجود دارد، بپردازند و حتی با روابط خوبی که میان ایران با دیگر کشورهای منطقه وجود دارد، تهران می‌تواند در حل برخی از این موارد نقش آفرین باشد.
قناد باشی با بیان اینکه گفت‌وگو درباره مسائل اقتصادی از دیگر نقاط مهم در این نشست است، عنوان کرد: گسترش همکاری‌های اقتصادی و توسعه روابط از دیگر نکات مورد توجه این نشست سه جانبه است که موضوع کریدورهای شمال و جنوب و شرق
و غرب می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. چرا که در استحکام روابط تجاری و بازرگانی سه کشور تأثیر گذار است.
این کارشناس امور بین‌الملل، با بیان اینکه روسیه برای راهبردهای سیاسی خود در منطقه فعال است، یادآور شد: مسأله‌ای که امروزه در منطقه مورد توجه روس‌ها قرار گرفته، این است که علاوه بر این موارد، با سعودی‌ها هم همکاری داشته باشد تا بتواند اطلاعاتی را در خصوص تروریست‌هایی که در چچن و منطقه داغستان وجود دارد، به دستاورد و آنها را شناسایی کند و از این روست که میزبان ملک سلمان سعودی در مسکو شد تا سایه خطر تکفیری‌ها را از کشورش و اوراسیا دور کند.

 

 

 مجید رضا حریری:
وزارت خارجه در خدمت دیپلماسی اقتصادی باشد

 

آقای مجید رضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران و عضو اتاق چین با حضور در غرفه روزنامه «صبح نو» به خبرنگار ما گفت: اقتصاد امن که باعث جذب سرمایه و فعالیت‌های اقتصادی می‌شود، دارای سه شاخصه شفافیت، رقابت پذیری و آزادی است تا به اقتصاد سالم و امن دست یابد.
عضو کنفدراسیون واردات با اشاره به اینکه اقتصاد نیازمند رقابتی شدن است، افزود: شاید سؤالی که مطرح شود این است که چرا میزان فساد در اقتصاد زیاد دیده می‌شود، این امر را می‌توان به صخره نوردی تشبیه کرد. کسی که در یک فضای پرخطر اقتصادی ریسک و ورود می‌کند، شبیه همان صخره نوردی می‌ماند که خطر را به جان خریده است و با توجه به برخی از پارامترهای اقتصاد ناسالم، می‌بینیم که این افراد حداکثر سود را هم می‌برند چرا که در ابتدا خطر ریسک پذیری سرمایه گذاری را هم پذیرفته‌اند واز این روست که شفاف سازی در خصوص سرمایه‌های خود صورت نمی‌دهند. این وظیفه دولتمردان و مردم است تا با مطالبه گری، این گونه کسب درآمدهای ناسالم را کاهش دهند.
عضو اتاق بازرگانی ایران، تصریح کرد: امنیت مالکیت، از دیگر موضوعات مهم در عرصه اقتصادی است که باید به آن پرداخت تا تفاوت میان مالکیت سرمایه و رانت خواری مشخص شود. امروزه به خاطر عدم آگاهی و عدم شفافیت، دیده می‌شود که داشتن سرمایه، با رانت همسان شده است که متحمل ضربات اجتماعی به برخی از این موضوعات اقتصادی می‌شویم.
حریری با بیان اینکه نوکیسه گرایی، مشکل دیگری در عرصه اقتصاد امروز است، اظهار داشت: ما برخی مدیران را داریم که در سال‌های نه چندان دور، سرمایه‌ای نداشتند ولی امروز به دلیل برخی رانت‌ها صدها میلیارد و چندین کارخانه و بانک دارند. این اتفاقات در زمانی روی می‌دهد که همان شفافیت که اشاره کردم وجود ندارد. اگر آن سه شرط لازم در عرصه اقتصادی را شاهد باشیم، علاوه بر داشتن اقتصاد امن شاهد توسعه و پیشرفت هم خواهیم بود.عضو اتاق بازرگانی با اشاره به سفر اخیر هیأت دستگاه خارجه به قاره آفریقا و همراه شدن سرمایه گذاران ایرانی در این سفر، گفت: بهتر است همراهی اعضای اتاق بازرگانی در این گونه سفرها گسترده نباشد و درسطح همان مدیران دیده شود. چرا که این دیدارهای سیاسی به صورت فشرده برگزار می‌شوند و فرصتی برای نشست‌های تخصصی اقتصادی کمتر مهیا می‌شود. شاید سفر تجار و بازرگانان ایران در یک هیأت مجزا و با پشتیبانی دستگاه دیپلماسی در زمان‌های اختصاصی، خروجی مناسبت‌تری داشته باشد. بهتر است دستگاه دیپلماسی در خدمت دیپلماسی اقتصادی باشد و تمام سیستم را در اختیار امور اقتصادی قرار دهد تا شاهد اتفاق و رویدادهای مهم اقتصادی در عرصه بین‌الملل باشیم.

 

سعدالله‌زارعی:
سفر پوتین به تهران نشان‌دهنده همگرایی
 ایران و روسیه است

«ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه در حالی امروز چهارشنبه برای شرکت در نشست سه جانبه به تهران سفر می‌کند که در دیدار با رهبر انقلاب اسلامی و رییس جمهور کشورمان موضوعات مرتبط با سوریه و مبارزه با تروریسم مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 سعدالله زارعی کارشناس امور بین‌الملل به خبرنگار ما گفت: سفر پوتین به تهران که برای چندمین بار صورت می‌گیرد از این جهت اهمیت دارد که منطقه ما در پسا تروریسم به سر می‌برد و
جمع بندی مشخصی از صحنه منطقه در حال شکل گیری است. این دیدارها مقدمه‌ای خواهد بود برای انسجام بیشتر طرفین با مسائل منطقه‌ای و احیاناً تصمیمات مهمتر.
این کارشناس امور غرب آسیا با بیان اینکه آنچه امروزه تمایل داریم، داشتن منطقه مستقل است، تصریح کرد: در عین حالی که منطقه مستقل می‌خواهیم، داشتن یک روسیه مقتدر را هم در نظر داریم و این یک شعار مناسب برای موضع ما نسبت به اعتلای آن و در واقع وضع منطقه است که تحت سیطره دشمنان نباشد و ملت‌ها بر آن سیطره یابند.
زارعی با اشاره به اینکه با شعار استقلال منطقه می‌توان به فرمول جدیدی در منطقه رسید، عنوان کرد: ظرفیت تهران و مسکو در منطقه به شکل همگرایی در آمده است و منطقه مورد بحث ما بزرگ و غنی است و نیازمند چنین همکاری‌هایی در سطح گسترده است . این دو در کنار هم می‌توانند یک فضای پرنشاط که منافعش را روسیه و ایران می‌برند، به وجود آورند.

 

دکتر مسعود پزشکیان :
زمان بندی یک ماهه برای
رفع بهم ریختگی اقتصادی

دکتر مسعود پزشکیان با حضور در غرفه روزنامه «صبح نو» در پاسخ به این سؤال که راهکار مجلس برای کاهش اعتراضات اقتصادی و بهم ریختگی آن چیست، گفت : بهم ریختگی اقتصادی چیز تازه‌ای نیست و روندی که وجود دارد به خاطر مشکلاتی است که از قبل وجود داشته‌اند.
وی با بیان اینکه دولت، مجلس و قوه قضاییه باید پاسخگوی نابسامانی‌های اقتصادی باشند، گفت: الان هر سه قوه تلاش می‌کنند تا مشکلات حل شوند و حتی در نشست اخیر سران قوا (که روز دوشنبه 8 آبان ماه برگزار شد) عنوان شد که راه حل‌هایی وجود دارند که در یک ماه بنشینند و حل کنند.

 

captcha
شماره‌های پیشین