349
چهارشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۶
2
سرلشکر باقری:موشک‌های 2هزار کیلومتری در شهرهای زیرزمینی مستقرند

تهدید در برابر تهدید

اجرای کاتسا آغاز شد

جهنم زیر پای مـادر تحریم‌ها

روز گذشته اجرای تحریم‌های جدید آمریکا موسوم به «کاتسا» علیه ایران آغاز شد؛ طرحی تحریمی و ضدبرجامی که روی توان دفاعی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی و ضربه زدن به نیروهای مسلح معطوف شده است و اشخاص دخیل در برنامه موشکی ایران و کسانی که با آنها داد و ستد دارند، مورد تحریم قرار می‌گیرند.

صبح نو

اجرای کاتسا آغاز شد

جهنم زیر پای مـادر تحریم‌ها

روز گذشته اجرای تحریم‌های جدید آمریکا موسوم به «کاتسا» علیه ایران آغاز شد؛ طرحی تحریمی و ضدبرجامی که روی توان دفاعی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی و ضربه زدن به نیروهای مسلح معطوف شده است و اشخاص دخیل در برنامه موشکی ایران و کسانی که با آنها داد و ستد دارند، مورد تحریم قرار می‌گیرند.

هرچند از کاتسا به عنوان «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» یاد می شود که شامل اقدامات سخت گیرانه ایالات‌متحده آمریکا علیه ایران، کره شمالی و روسیه می‌شود،  اما شدیدترین تحریم ها را علیه ایران اعمال می کند؛ تحریم هایی که بی شک هم روح و هم متن برجام را یک جا نقض می کند.

تصویب «مادرتحریم ها»
در 27 خردادماه بود که قانون «تحریم‌های جامع غیرهسته‌ای ایران» موسوم به «کاتسا» در سنای آمریکا تصویب شد و یک هفته بعد، روز ۲ آگوست سال ۲۰۱۷ (برابر با ۱۱ مردادماه سال ۱۳۹۶) به امضای ترامپ رسید و به قانون تبدیل شد. تصویب این قانون بر اساس لایحه S.722 تحریم‌های جدید علیه ایران وضع می‌شود اما این لایحه فراتر از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران است و کارشناسان آن را مادر تحریم‌های می‌دانند.دولت آمریکا موظف است ظرف ۹۰ روز پس از اجرایی شدن آن، تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کند. این قانون همچنین تحریم‌های موجود علیه اشخاصی را که به برنامه موشکی ایران کمک می‌کنند یا از «اقدامات تروریستی بین‌المللی ایران» حمایت می‌کنند تا مادامی که رییس‌جمهور متوقف شدن اقدامات آنها را تأیید نکند، تمدید می‌کند.

روز موعود
در 13 اکتبر، همزمان با صحبت‌های ترامپ و اتهاماتش مبنی بر عدم پایبندی جمهوری اسلامی به برجام، وزارت خزانه‌داری آمریکا اطلاعیه صادر کرد که بر اساس آن اجرای قانون کاتسا 2017 آغاز شد. روز بعد اما با انتشار توضیحاتی جدید، اعلام کرد که اجرای قانون کاتسا 2017 هنوز کامل نیست و ادامه دارد. این وزارتخانه اعلام کرد بر اساس قانون کاتسا تا 31 اکتبر (9 آبان) فرصت دارد تا دفاتر، نهادها و افراد وابسته به سپاه را ذیل دستور اجرایی 13224 شناسایی کند، مهلتی که دیروز به پایان رسید.

گرفتاری وزارت خزانه‌داری آمریکا برای تحریم سپاه
خزانه‌داری آمریکا، دوشنبه 8 آبان ماه اعلام کرد که مقررات خود را به منظور اجرای قانون جدید این کشور درباره اعمال تحریم‌ها علیه اشخاص مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تغییر می‌دهد. طبق اعلام خزانه‌داری آمریکا این نهاد آمریکایی به منظور اجرای بند (ب) ۱۰۵ از «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) مقررات داخلی خود را در زمینه «تحریم‌های مرتبط با تروریسم جهانی» اصلاح کرده است.
تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی به‌گونه‌ای است که اگر فرد یا نهادی مشمول دستور اجرایی 13224 بشود، تمامی تعاملات با آن فرد یا نهاد ممنوع می‌شود و متخلفان به عنوان حامیان آن فرد یا نهاد درون لیست تحریم قرار می‌گیرند. این موضوع تصور ابعاد تحریم در این وضعیت را دشوار می‌کند.

تلاشی برای مذاکره با ایران
همان‌طور که بارها ترامپ تأکید کرده، به دنبال بردن ایران بر سر میز مذاکره درباره توان دفاعی جمهوری اسلامی است، به همین دلیل هم قانون کاتسا را با جدیت دنبال کرده و تعداد زیادی از افراد و نهادهای مرتبط با سپاه را در لیست تحریم قرار می‌دهد. در واقع آمریکا به دنبال شناسایی تمام نهادهایی است که قابل تفکیک از سپاه نباشند و برای اثرگذاری تحریم‌ها و بازی با افکار عمومی، در قدم اول موجی از شناسایی افراد و نهادها و قرارگرفتن در لیست تحریم صورت می‌گیرد. آمریکا با این روش تلاش می‌کند تا میان سپاه و مردم یا بین حاکمیت و مردم جدایی بیاندازد غافل از اینکه این موضوع بارها امتحان شده و به شکست انجامیده است. اما ترامپ به دنبال تشدید دوقطبی تحریمی-غیرتحریمی در داخل ایران است، طرحی که در دوران اوباما طراحی و توافق برجام را به دنبال داشت و حالا ترامپ مأموریت یافته تا برجام 2 و 3 را رقم بزند، موضوعی که گفته می شد برخی مسوولان دولتی نیز خواستار آن شده بودند اما رهبری انقلاب با هوشمندی مانع به ثمر نشستن نقشه های کاخ سفید دراین خصوص شدند.

واکنش مسوولان به اجرای کاتسا
روز گذشته، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری در واکنش به اجرایی شدن کاتسا گفت: «آمریکا با اجرای قانون کاستا به بهانه تحریم سپاه و بنیه دفاعی و موشکی ایران، در حقیقت اقتصاد ایران را هدف گیری کرده است.» فرمانده سپاه تأکید کرد: «آمریکایی‌ها مطمئن باشند اجرای قانون کاتسا و افزایش فشارهای اقتصادی بر ملت ایران موجب عزم ایران در تقویت بنیه دفاعی می‌شود و حجم، برد و دقت موشک‌های ایران را بیشتر خواهد کرد.
«آقای علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی هم درباره قانون مادر تحریم‌های آمریکا علیه ایران (کاتسا) گفت: «این مادرهای بی‌ریشه تأثیری در اقدامات بنیادی ملت ایران نخواهند داشت.» همچنین در روز دوشنبه آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه‌قضاییه نیز در جلسه مسوولان عالی قضایی گفت: «اجرای قانون کاتسا به معنای تحریم نیروی مسلح رسمی یک کشور است و می‌توانند به بهانه همکاری دولت ایران با سپاه، حتی دولت را تحریم کنند.»
آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز 17 هرماه در پاسخ به سؤالی که اگر آمریکا قانون کاتسا را اجرا کند، واکنش ایران چه خواهد بود؟ تصریح کرد:‌ «امیدواریم که آمریکایی‌ها در ادامه خطاهای استراتژیکی که تاکنون انجام داده‌اند، این اقدام را انجام ندهند و دور اندیشی لازم را داشته باشند.»

تدبیر مسوولان
با استناد به قانون کاتسا، آمریکا می‌تواند هر زمان که اراده کند جمهوری اسلامی را تحریم کند؛ چرا که کاخ سفید می‌تواند هر اقدام ایران را ذیل اقدامات بی‌ثبات کننده تعریف کند. در‌این صورت احتمال بازگشت تحریم‌هایی که به علت برجام برداشته شده‌اند، قوت می‌گیرد. همچنین بدون شک قانون کاتسا نقض کننده بندهای مختلف برجام از جمله بندهای 26، 28، 29 و 30 است و فضای سرمایه گذاری خارجی در ایران را ناامن خواهد کرد.در این شرایط اما باید دید که مسوولان چه تدبیری می‌اندیشند. متأسفانه هیأت نظارت بر اجرای برجام، بعد از نقض عهدهای آشکار و صراحت بیان آشکار ترامپ، آن‌چنان که باید اقدام نکرده و هیچ یک را مصداق بارزی برای نقض توافق هسته‌ای نمی‌داند.از سویی دیگر، دولت هم ظاهراً به حمایت لفظی و کلامی اتحادیه اروپا چشم دوخته و بر آن اتکا کرده؛ این در حالی است که مسوولان اروپایی هم بارها و بارها سخنان آمریکا درباره مذاکره بر سر فعالیت‌های نظامی ایران را تکرار کرده و رؤیای برجام موشکی را در سر می‌پرورانند.

گام اول مقابله با آمریکا
در این میان اما، یکشنبه 22 مردادماه نمایندگان ملت، گام اول مقابله با آمریکا را برداشته و طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» را با رأی قاطع تصویب کردند تا پاسخ مادر تحریم‌های آمریکا و بدعهدی‌های این کشور را بدهند؛ طرحی که به امضای ۱۳۱ نفر از نمایندگان مجلس رسیده بود، روز سه شنبه 27 تیرماه با قید یک فوریت به صحن علنی مجلس رفت.
آقای علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در این باره تأکید کرد: «در همین طرح هم در ماده ۱۰ دولت را موظف کرده‌ایم که اگر دولت آمریکا در رابطه با تحریم‌ها کارهایی انجام داد که مخالف برجام بود، باید اقدامات متقابل، هم‌در‌زمینه‌هسته‌ای و هم در سایر امور انجام دهد و به مجلس شورای اسلامی گزارش بدهد. وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات نیز با جدیت وظایفشان را در این قانون دنبال کنند و مجلس نیز همچنان پیگیر است و اقدامات آمریکا را مستمراً رصد می‌کند.»

اختصاص 10 هزار میلیارد ریال به سپاه قدس
ماده ۱۲ این طرح اشاره دارد که به منظور مبارزه با تروریسم در منطقه، دولت موظف است مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دهد. نمایندگان مجلس همچنین در ماده ۲۱ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را موظف کردند «در مورد تسلیحات مورد نیاز کشور با اولویت تولید داخلی، از همکاری سایر کشورها بهره گیرد و کشورهای همکاری کننده در این خصوص، از اولویت همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران برخوردار شوند.»

captcha
شماره‌های پیشین