349
چهارشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۶
14
نمایشگاه مطبوعات به نیمه رسید

گزارش یک جشن مطبوعاتی

امسال هم نمایشگاه مطبوعات با حضور تعدادی از رسانه‌های فرهنگی درحال برگزاری است. برخی از چهره‌های سینما و تلویزیون با حضوردراین نمایشگاه، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شدند.

خبر

صبح نو

نمایشگاه مطبوعات به نیمه رسید

گزارش یک جشن مطبوعاتی

امسال هم نمایشگاه مطبوعات با حضور تعدادی از رسانه‌های فرهنگی درحال برگزاری است. برخی از چهره‌های سینما و تلویزیون با حضوردراین نمایشگاه، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شدند.

مصلای  امام خمینی؟ره؟ امسال هم مانند سال‌های گذشته میزبان این نمایشگاه است. غرفه‌های متعدد از رسانه‌های متنوع، در راهروهای این مجموعه مستقر شده‌اند تا بتوانند چند روزی را با مخاطبانشان از نزدیک دیدار کنند؛ از سایت‌ها و خبرگزاری‌هایی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند تا روزنامه‌ها و نشریاتی که همچنان به سنت مرسوم رسانه، به‌صورت کاغذی به‌دست مخاطبان می‌رسند. امسال هم مانند سال‌های گذشته برخی از رسانه‌ها در نمایشگاه غایب هستند. برخی به‌دلیل اختلاف نظر با وزارت ارشاد، برخی به‌دلیل مشکلات مالی و برخی به دلایل نامعلوم!

نام‌هایی ناآشنا!
سراسر فضای نمایشگاه مملو از غرفه‌هایی است که نام رسانه‌ای را یدک می‌کشند. رسانه‌های سیاسی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی دراین بین خودنمایی می‌کنند؛ اما در بین نام‌های حاضر در نمایشگاه، برخی غرفه‌ها حتی برای اهالی حرفه‌ای رسانه نیز ناآشنا به نظر می‌رسند. سایت‌ها و نشریاتی که در جریان خبری کشور، نه جریان‌سازند و نه حتی شناخته‌شده و شناسنامه‌دار. البته بسیاری از این دست رسانه‌ها، در چارچوب رسانه‌های ارگانی تعریف می‌شوند. چند سالی است که هر وزارتخانه، سازمان و اداره کلی، برای خودش چند رسانه‌ای راه‌انداخته است. از رسانه‌های داخلی تا برخی دیگر که منحصر به داخل آن ارگان نیستند. این رسانه‌ها با بودجه‌های قابل توجه، مهم‌ترین وظیفه‌شان پوشش فعالیت‌های آن مجموعه با محوریت ریاست آن تشکیلات است. درواقع شبه‌رسانه‌هایی که بیشتر تریبون تبلیغاتی مدیران هستند تا بنگاهی خبری، تحلیلی. این غرفه‌ها از روز نخست نمایشگاه با سروصدای زیاد کارشان را آغاز و بیشتر از هرچیز دیگر، با تعدادی باند، نمایشگر و بلندگو به پخش کلیپ‌های سفارشی اقدام می‌کنند؛ این رویه که خروجی‌اش آزار و اذیت دیگر غرفه‌هاست، تا حضور رییس آن ارگان در آن غرفه ادامه خواهد داشت.

فرهنگی‌ها
از بین چهره‌های مختلف، همواره شخصیت‌های فرهنگی از مشتریان پروپاقرص این نمایشگاه بوده‌اند. حضورشان دراین محفل یک بازی دوسر برد است. هم حال و احوالی با اهالی فرهنگ می‌کنند و هم خودشان تریبونی برای مصاحبه به‌دست می‌آورند.
تا به امروز و با گذشت نیمی از روزهای برگزاری جشنواره مطبوعات، تعداد چهره‌های مشهوری از سینما و تلویزیون که به این نمایشگاه آمده‌اند آن‌طور که باید و شاید پررنگ نبوده که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از دلایلی که درباره این اتفاق مطرح می‌شود، مصادف شدن برگزاری این نمایشگاه با ایام ترافیک تولید سینما و نزدیکی به جشنواره فیلم فجر است. تا به امروز مدیران تلویزیون هم حضور چشم‌‌گیری نداشته‌اند و برخی اخبار از عزم مدیران سیما برای نیامدن به این محفل حکایت دارند.
برخی از تهیه‌کنندگان، کارگردانان، بازیگران و مدیران سینمایی در نمایشگاه حضور یافته‌اند. آقای ابراهیم داروغه‌زاده دبیرجشنواره فیلم فجر، آقای علی‌رضا تابش مدیرعامل بنیادسینمایی فارابی، برخی از نمایندگان مجلس و مدیران فرهنگی در مصلا حاضر شدند.

مهمانان صبح نو
پس از تابش و داروغه‌زاده، آقای رضا فهیمی کارگردان جوان سینما که امسال نخستین فیلم بلند خود را به‌نام «دوباره زندگی» ساخته در غرفه «صبح نو» حضور یافت. وی از حضور خانم گلاب آدینه و آقای شمس لنگرودی درنقش‌های اصلی فیلمش خبر داد و افزود: در ابتدا کمتر کسی فکر می‌کرد که خانم آدینه با توجه به نام بزرگش دراین فیلم که نخستین تجربه کارگردانی فیلم بلند من بود، حاضر شود، ولی پس از مطالعه فیلمنامه توسط ایشان، برای حضور در دوباره زندگی اعلام موافقت کرد‌.  فهیمی که دانش‌آموخته دانشگاه سوره است و قبلاً چند فیلم کوتاه ساخته، گفت: در مراحل تدوین فیلم به‌سر می‌بریم و درتلاش هستیم تا این فیلم را برای حضور در جشنواره فیلم فجرآماده کنیم. امسال سهمیه فیلم‌ها کاهش پیدا کرده و فقط دو فیلم اولی شانس حضور در مسابقه را دارند ولی من امیدوارم که بتوانیم به نتیجه برسیم. آقای «مسعود فراستی» منتقد نام‌آشنای سینمای ایران که با نقدهایش در برنامه «هفت» شهرت بسیاری یافته است، مهمان دیگری بود که در غرفه «صبح نو» حاضر شد. او از فعالیت این روزهایش گفت و ادامه داد که درگیر نشریه سینمایی‌اش است. فراستی درباره علت دوری‌اش از تلویزیون گفت: از زمانی که به نحوه ورود آقای روحانی سوار بر لندکروز به جمع کارگران اعتراض کردم، با فشاردولت از حضور در تلویزیون بایکوت شدم. وی درباره احتمال حضور دوباره‌اش در برنامه هفت گفت: آغاز دوباره این برنامه با شرایطی که وجود دارد دشوار است و بعید می‌دانم دیگر در این برنامه حضور یابم؛ من را نمی‌خواهند.
آقای «رضا رفیع» طنزپرداز و مجری سیما که این شب‌ها برنامه «منبع موثق» را روی آنتن شبکه چهارسیما برده، در غرفه روزنامه صبح نو حضور پیدا کرد. رفیع درباره فعالیت‌های خودش با «صبح نو» گفت‌وگو و سپس به برنامه منبع موثق اشاره کرد. رضا رفیع در پاسخ به این سؤال که آیا شوخی‌ها با برخی سیاسیون حاصل نظر مدیران است یا سلیقه و نظر شخصی وی؟ گفت: تمام شوخی‌ها و نقدهایی که بازبان طنز بیان می‌شوند بدون دخالت مدیران بالادستی است و صرفاً توسط شخص خودم طراحی می‌شوند. وی ادامه داد: البته ممکن است برخی مسائل کلان باعث شوند که مدیران درخواست دهند مدت محدودی به فلان موضوع پرداخته نشود، اما این اتفاق یک رویه نیست و استثناست.
 حجت‌الاسلام زائری، دکترجلیل محبی و قاسم زارع از دیگر چهره‌هایی بودند که درغرفه «صبح نو» حضور یافتند. هریک از مهمانان با تشکر از فعالیت‌های این روزنامه در حوزه فرهنگ، به ارائه نظراتشان در این زمینه پرداختند.آقای کیهان ملکی بازیگر سینما و تلویزیون که با نقش شخصیت احد در سریال روزگارجوانی به شهرت رسید، درغرفه این رسانه حضور پیدا کرد. وی درباره مسائل مختلف سینما و تلویزیون و همچنین برخی پست‌های اینستاگرامی‌اش که اخیراً خبرساز شده بود، با خبرنگار «صبح نو» گفت‌وگو کرد که به‌زودی و به‌صورت مشروح منتشر خواهد شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین