349
چهارشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۶
10
وقتی استعدادها فدای لابی‌ها می‌شوند

رقابت، قربانی رفاقت در فوتبال دختران

دولت فقط بدهی استقلال و پرسپولیس را تسویه می‌کند

همه هزینه‌ها برای سرخابی‌ها

تیم نفت از لیگ قهرمانان آسیا حذف شد، قهرمان جام حذفی ایران؛ آن‌هم به‌دلیل نواقصی که در مدارک ارائه شده‌اش به فدراسیون فوتبال، درباره رضایت از بدهکارانش وجود داشت.

صبح نو

دولت فقط بدهی استقلال و پرسپولیس را تسویه می‌کند

همه هزینه‌ها برای سرخابی‌ها

تیم نفت از لیگ قهرمانان آسیا حذف شد، قهرمان جام حذفی ایران؛ آن‌هم به‌دلیل نواقصی که در مدارک ارائه شده‌اش به فدراسیون فوتبال، درباره رضایت از بدهکارانش وجود داشت.

اتفاقی تلخ که یک آبروریزی بزرگ دیگر برای فوتبال ایران را به ارمغان آورد؛ هرچند مدیران وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال واکنشی همراه با ابراز تأسف به این موضوع نشان ندادند؛ انگار نه انگار نفت، یک تیم ایرانی و نماینده کشورمان در آسیا بود. شاید برخورد عادی مسوولان داخلی نسبت به حذف نفت تهران، به‌خاطر رضایتشان از این رخداد بود زیرا این تیم تهرانی شرایط مدیریتی و مالی مناسبی نداشته و شاید حضورش در آبروریزی در لیگ قهرمانان آسیا، بیشتر از حذف از این رقابت‌ها بود.
البته این حذف دراماتیک برای نفتی‌ها و تاریخی برای فوتبال ایران، سهمیه کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا را کاهش نمی‌دهد زیرا این سهمیه اتوماتیک‌وار به ذوب‌آهن اعطا می‌شود، به شرط اینکه این تیم اصفهانی هم بدهی خاصی نداشته باشد. طبق قوانین لیگ قهرمانان آسیا، در صورت حذف یکی از نمایندگان کشورها به دلیل عدم پرداخت مطالبات داخلی و بین‌المللی، به ترتیب رتبه‌بندی در جدول و تا رده هشتم، یک تیم، جایگزین تیم حذف شده می‌شود که ذوب‌آهن به‌عنوان تیم چهارم لیگ، توانست به‌جای نفت تهران، آسیایی شود.

نفت قربانی بی‌تدبیری‌ها
مدیران ورزش و فوتبال ایران نه تنها نقش اندکی در موفقیت‌های تیم‌های باشگاهی در سطح داخلی و بعضاً بین‌المللی دارند، بلکه نقش مهمی در نابودی برخی از تیم‌های با اصالت و قدیمی ایفا می‌کنند.
تیم پاس را که به راحتی «هبه» کردند تا این تیم پرافتخار پایتخت، در همدان سقوط به دسته دوم را هم تجربه کند. بعد از آن نوبت به راه‌آهن و نفت تهران رسید، تا در سایه سوء مدیریت‌ها و حمایت نشدن‌ها، روزهای سخت و پرفراز و نشیبی را تجربه کنند. در این بین اما نفتی‌ها که از سال 1356 فعالیت خود را آغاز کردند، چندین سال در رقابت‌های کارگری و دسته دوم حضور داشتند اما از سال 1385 با تغییر رویکرد توانستند روندی روبه‌رشد را در پیش بگیرند. آنها سال 1389 به لیگ برتر رسیده و حتی در لیگ قهرمانان آسیا هم عملکرد خوبی داشتند. امسال بعد از گذشت 40 سال قربانی برخی تصمیم‌ها و نگاه‌های خاص و بی‌منطق مدیریتی و مالی شده تا از افتخاری بزرگ محروم شوند. این تیم تهرانی که حتی بحث واگذاری‌اش به شهر اراک هم مطرح و آسیب‌های بزرگی به این تیم زد، از سال 1395 و به علت موانع قانونی وزارت نفت، از حمایت این ارگان مهم خارج و در مقاطع مختلف، به دو شرکت واگذار شد تا مشکلات مالی‌اش با مشکلات مدیریتی گره خورده و از صدر به ذیل کشیده شود. آنها با توجه به همین مشکلات و با هدایت علی دایی، سال پیش قهرمان جام حذفی شدند ولی این افتخار، مشکل بزرگی بر معضلات این باشگاه افزود و حواشی زردپوشان تهرانی را بیشتر کرد.
این حواشی که به‌خاطر مشکلات مدیریتی و مالی رخ داد، در سایه عدم حمایت و کم توجهی(بخوانید بی‌توجهی) مدیران ورزش و فدراسیون فوتبال، روز به روز بیشتر شد تا درنهایت این فرصت بزرگ از نفتی‌ها گرفته و دو دستی به تیم ذوب‌آهن تقدیم شد تا حسرت بازی در آسیا، بر دل جوانان نفتی بماند.

نگرانی تبعیض آمیز  وزیر!
بعد از جدی شدن تهدید AFC و قبل از اعلام رسمی خبر حذف نفت تهران، جلسات ویژه‌ای برگزار شد تا این مشکل برای سه تیم پرطرفدار پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی رخ ندهد. حتی این خبر مطرح شد که با تأیید نهایی رییس جمهور، دستور پرداخت بدهی این تیم‌ها خصوصاً استقلال و پرسپولیس از سوی دفتر رییس جمهور به وزیر ورزش و جوانان ابلاغ شد تا خطر حذف این تیم‌ها از لیگ قهرمانان آسیا و نگرانی‌های اهالی فوتبال و ورزش ایران برطرف شود. هرچند این موضوع تأیید نشد ولی ساعتی بعد از این خبر، مدیران عامل باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و رییس فدراسیون فوتبال در دفتر وزیر ورزش و جوانان حضور یافته و برای رهایی از بحران پیش ‌رو با آقایان مسعود سلطانی‌فر و محمدرضا داورزنی دیدار و گفت‌وگو کردند. در این نشست که در غیبت بسیار عجیب مدیران باشگاه نفت تهران برگزار شد، پس از ارائه گزارش مشکلات و بدهی‌های دو باشگاه، رییس فدراسیون و مدیران عامل باشگاه‌ها، راهکارهای قانونی رهایی از بحران مالی باشگاهشان را به وزیر ورزش و معاونش ارائه کردند. سپس، سلطانی‌فر با تاکید بر حفظ سهمیه باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا گفت: «تمام تلاش و برنامه‌ریزی فدراسیون، هر سه باشگاه و حامی مالی، بایستی حفظ سهمیه این باشگاه‌ها به‌عنوان سرمایه‌های ملی فوتبال و مردم باشد و وزارت ورزش و جوانان تمام اقدامات لازم را در حمایت از آنها به عمل می‌آورد.» وزیر ورزش درحالی تاکید کرد که حل و فصل قانونی مشکلات و پرداخت مطالبات افراد حقیقی و حقوقی در کوتاه‌ترین زمان ممکن بایستی در دستور کار باشد که از یکسو فراموش کرد تیمی به نام نفت تهران، از گردونه رقابت‌های آسیایی حذف شد تا آبروریزی بزرگی برای فوتبال ایران رقم بخورد و از سوی دیگر بار دیگر ضعف مدیریتی مدیران این باشگاه‌ها، خصوصاً مدیران سرخابی و فدراسیون فوتبال که عامل اصلی رقم خوردن این آبروریزی بزرگ بود، نادیده گرفته شد.

امیدواری در فرصت 8 روزه
بعد از این نشست، آقای مهدی تاج اعلام کرد مذاکرات با طلبکاران هر سه باشگاه برای تسویه حساب با اتخاذ شیوه‌های قانونی مد نظر سلطانی‌فر، صورت گرفته و بخشی از بحث‌های مالی امروز با کمک حامیان مالی حل می‌شود. وی همچنین تاکید کرد خوشبختانه تعامل بسیار خوبی بین وزارت ورزش، باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی و فدراسیون فوتبال وجود دارد و نگرانی بابت حذف این تیم‌ها از لیگ قهرمانان آسیا وجود ندارد. حتی آقای محمدباقر نوبخت، روز دوشنبه اعلام کرد که دولت بدهی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را تقبل می‌کند؛ موضوعی که به سازمان برنامه و بودجه فرستاده شده تا کارگروهی برای آن مشخص شود و در نهایت هواداران سرخابی پایتخت، بعد از روزهای بحرانی اخیر، به آرامش نسبی دست یابند؛ هرچند سخنگوی دولت نیز مانند وزیر ورزش، مشکل تیم‌های تراکتورسازی و نفت تهران را فراموش کرد.
این مسائل درحالی مطرح شدند که کنفدراسیون فوتبال آسیا، فرصت 8 روزه‌ای را به باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی برای رفع مشکلات مالی و ارائه رضایت نامه یا تعهد پرداخت مطالبات، به طلبکارنشان، داده است. طبق اعلام AFC این تیم‌ها یا باید بدهی‌های خود را به طلبکاران پرداخت کرده و یا از آنها رضایت‌نامه پرداخت بدهی، دریافت کنند تا در پایان این 8 روز، مانند نفت تهران، از گردونه این رقابت‌ها کنار نرفته و جایشان را به تیم دیگری ندهند. البته با توجه به اعلام نوبخت و حمایت سلطانی‌فر و تاج، به نظر می‌رسد مشکل سرخابی‌ها قطعاً حل می‌شود اما در این بین از تراکتورسازی حمایت نصفه، نیمه صورت گرفت. همچنین تیم نفت، در اوج مظلومیت و عدم توجه مدیران ورزش و فدراسیون فوتبال، مانند تیمی که ایرانی نباشد، از حضور در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا محروم شد تا باردیگر ثابت شود برخی از مدیران برای بقای بیشتر و شنیدن انتقاد کمتر، تنها به تیم‌های بزرگ توجه کرده و به تیم‌های کوچک و به کارهای زیربنایی کمتر توجه می‌کنند. ضمن اینکه حتی این پرسش هم مطرح می‌شود که باتوجه به بدهکار بودن هر چهار باشگاه ایرانی، چرا AFC بلافاصله نفت را از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد اما به پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی فرصت 8 روزه داد؟ پرسشی که ابهام‌های زیادی را به همراه دارد.

captcha
شماره‌های پیشین