349
چهارشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۶
10
وقتی استعدادها فدای لابی‌ها می‌شوند

رقابت، قربانی رفاقت در فوتبال دختران

دولت فقط بدهی استقلال و پرسپولیس را تسویه می‌کند

همه هزینه‌ها برای سرخابی‌ها

تیم نفت از لیگ قهرمانان آسیا حذف شد، قهرمان جام حذفی ایران؛ آن‌هم به‌دلیل نواقصی که در مدارک ارائه شده‌اش به فدراسیون فوتبال، درباره رضایت از بدهکارانش وجود داشت.

صبح نو

وقتی استعدادها فدای لابی‌ها می‌شوند

رقابت، قربانی رفاقت در فوتبال دختران

فوتبال در ایران پر از حواشی عجیب و غریب است؛ هم در رده بزرگسالان، هم در رده پایه، هم در بخش آقایان و هم در بخش بانوان؛ مسائلی که باعث می‌شوند بازیکنان مستعد به راحتی بسوزند و مربیان با دانش‌های فنی، فدای لابی‌ها، دلالان و مسائل پشت پرده شوند. بازیکنانی که برای پیشرفت، دل به استعداد ذاتی و تلاش و پشتکار در تمرین‌های فنی بسته‌اند، به راحتی قربانی نفراتی می‌شوند که برای موفقیت، راه کوتاه هزینه از جیب خانواده و لابی با افراد تأثیرگذار را انتخاب کرده‌اند. برخی مواقع فرصتی مناسب نصیب بازیکنان مستعد می‌شود و آنها شانس پیشرفت و رسیدن به تیم‌های مطرح را به‌دست می‌آورند و می‌توانند برای تیم‌های باشگاهی و ملی ایران افتخار آفرینی کنند ولی بسیاری از این آینده‌سازان، در ابتدای راه به راحتی نابود می‌شوند.
راه دوری نمی‌رویم؛ بهتر است به تیم پرافتخار نوجوانان ایران در سال 2008 و 2009 نگاه کنیم؛ تیمی که قهرمان آسیا شد و به‌عنوان نخستین تیم ایران، به مرحله دوم مسابقات جهانی رسید اما از بین 22 بازیکن آن تیم، استعدادهایی بودند که خیلی زود از بین رفتند.
از آن تیم کاوه رضایی، مرتضی پورعلی‌گنجی، سیدحسین حسینی، پیام‌صادقیان و یکی دو نفر دیگر به سطح اول فوتبال ایران رسیدند. برخی تا میانه راه به خوبی پیشرفت کردند اما بسیاری از آنها مانند مهرگان گلبرگ، علی‌حیدری، حسین گوهری و... به خاطر بی‌توجهی‌ها، پیش از رسیدن به سن 20 سالگی، فراموش شدند. بسیاری از این مشکلات به خاطر سوء مدیریت، عدم استعدادیابی مناسب، فرصت ندادن به بازیکنان جوان، نتیجه‌گرایی یا لابی‌های پشت پرده رقم خورده و علاوه بر بازیکن، فوتبال ایران هم از داشتن ستاره‌های بزرگ محروم شده است. این مشکلات تنها مربوط به بخش آقایان نیست و دامن بانوان را هم گرفته است؛ بخشی از فوتبال که در کنار این مسائل، با محرومیت‌های خاص و ویژه‌تری هم روبه‌رو هستند و دغدغه‌های بازیکنان مستعد در این بخش، بیش از پسران و آقایان است. یکی از پرده‌های استعدادسوزی و اهمیت رفاقت به جای رقابت، در مسابقات انتخابی دختران زیر 15 سال در استان مازندران رقم خورد. این رقابت روز 28‌مهرماه در ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر برگزار شد و در نهایت «ه.و.ن» توسط سرمربی تیم زیر 15 سال به اردوی انتخابی این تیم دعوت شد.  اینکه مربی حق انتخاب نهایی بازیکنان را دارد و می‌تواند بر اساس نگاه فنی و سیستمی که دارد، یک نفر را انتخاب و نفراتی دیگر را حذف کند، در فوتبال ایران و جهان، قانونی نانوشته است اما اینکه یک یا چند استعداد در ابتدای راه فدای نگاه خاص شوند، اصلاً منطقی و قانونی نیست.
بیان این اتفاق تلخ، نیاز به سند دارد و شاید برخی در هیأت فوتبال استان مازندران که به انتخاب خود افتخار می‌کنند، اما در این میان حق‌های بسیاری را ضایع کرده‌اند، به آن اعتراض کنند ولی پاسخ به این اعتراض تنها در مستطیل سبز قابل بررسی است.
مطمئناً اگر بازیکن منتخب، در حضور مربیان دیگر با رقبای حذف شده و برای دعوت شدن به تیم ملی، رقابت فنی داشته باشد، شاید در بین 5‌نفر اصلی هم قرار نگیرد اما خوب قدرت‌های پشت پرده، این بار در فوتبال مازندران قد علم کرد و باعث استعدادسوزی در یکی از استان‌های پراستعداد کشور شد.
متأسفانه این اتفاق‌ها از گذشته تا به امروز بوده و ادامه دارد، مشکلاتی که باعث شده فوتبال مازندران با توجه به داشتن استعدادهای بسیار در بخش بانوان و آقایان، سال‌هاست در حسرت داشتن تیم در سطح اول فوتبال کشور یا همان لیگ برتر، قرار دارد.
همچنین وقتی نگاهی به گذشته و امروز فوتبال در استان‌هایی مانند فارس و مازندران می‌اندازیم، به یک نکته مهم دست پیدا می‌کنیم که نفراتی چون آیت‌اللهی و غلامرضا بهروان که جزو مدیران ارشد فدراسیون فوتبال بوده و هستند، نتوانسته‌اند از نظر فنی به فوتبال استان خود کمک کنند زیرا رفاقت‌ها همیشه فدای رقابت‌ها شده و استعدادها پشت لابی‌گری‌ها سوخته و از بین رفته‌اند...
قطعاً اگر پرونده رقابت‌های انتخابی زیر 15 سال در استان مازندران و استان‌های دیگر، با دقت بیشتری توسط مسوولان ذی‌ربط فنی و انضباطی فوتبال بررسی شود، می‌توان بیشتر به دلایل اصلی این اتفاق دست یافت و حق‌های نفرات مستعد را به آنها برگردانند، البته اگر فدراسیون نشینان قصد مبارزه با فساد و مسائل پشت پرده را داشته باشند...

  یادداشت    محمد رضا کریمی

captcha
شماره‌های پیشین