348
سه شنبه، ۰۹ آبان ۱۳۹۶
8

خبر

گزارش «صبح نو» از پدیده‌ای ناخوشایند که میان بعضی مدعیان پزشکی و مهندسی رواج دارد

تحصیلات؛ دکتر و مهندس شغل؛ امضاءفروش!

به‌تازگی بحث امضاء فروشی و استفاده‌های غیرقانونی در سازمان نظام‌مهندسی مطرح‌شده است. مسأله‌ای که البته رییس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، آقای «حسن قربانخانی» شدیداً آن را تکذیب می‌کند و معتقد است که چنین مسأله‌ای وجود ندارد. مسأله‌ای که بسیاری از مهندسانی که در امتحان سازمان شرکت کرده و نظام‌مهندسی خود را گرفته‌اند به آن تأکید و همه به نحوی به امضاء فروشی در کشور اقرار می‌کنند.

صبح نو

خبر

معلمان از تکنولوژی عقب هستند
همگام بودن با تکنولوژی روز از نیازهای آموزش امروز است. اگر سرعت پیشرفت تکنولوژی و معلمان در یک سطح نباشد، مسلماً از جامعه جهانی عقب خواهیم ماند. آقای محمود مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان گفته است: معلمان جدیدی که تربیت می‌کنیم، از توانایی تکنولوژی برخوردار خواهند بود در صورتی که معلمان فعلی گام‌های زیادی از تکنولوژی عقب هستند. در تربیت معلم جدید باید بخشی از شاکله او، تکنولوژی باشد.
وی با اشاره به فرصت سازی برای معلمان در چهار مرحله اضافه کرد: در فرصت رسمی، تربیتی بخشی از دروس تربیتی مربوط به موضوع ICT هستند. مرحله دوم تربیت معلم برنامه درسی غیررسمی که ناظر بر فرصت داوطلبانه است تا معلمان حسن استفاده را کنند. باید تمام اساتید در تمام دروس الگو سازی ICT را در آموزش داشته باشند. سرپرست دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: باید محیط دانشگاه هوشمند باشد و از تکنولوژی حداکثری بهره‌مند شوند.
 
مردم غیر از فرانشیز مصوب، در بیمارستان‌ها
هیچ مبلغی پرداخت نکنند
با توجه به اصلاحات اخیر در طرح نظام تحول سلامت، پرداخت‌ها از جیب مردم اصلاح و این پرداخت به فرانشیز محدود شده است. آقای ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت گفته است: مردم غیر از فرانشیز قانونی مصوب دولت نباید در بیمارستان‌ها هزینه دیگری پرداخت کنند و در غیر این صورت تخلف غیرقابل بخشودنی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: 80 درصد از سلامتی مردم از حوزه غیر از وزارت بهداشت بوده و در واقع بخش زیادی از این مسأله ناشی از رفتار مردم است. رسانه‌ها باید از نفوذشان در پیشرفت و آموزش حوزه سلامت استفاده کنند و این مسأله بسیار حائز اهمیت است.
 البته امروزه نقش رسانه‌های مجازی بسیار پررنگ شده در حالی که باید در این راستا مطالعه سازماندهی شده چون استفاده از کتاب را جایگزین فضای مجازی کنیم. رسانه‌ها باید حوزه سلامت را جزو اهداف خود قرار دهند چرا که رسانه شاخص تحول در جهان به شمار می‌رود.
 
استقرار نیروهای کمکی در استان‌های مرزی
با توجه به نزدیکی به مراسم روز اربعین و شلوغی محورهای منتهی به مزرهای خروجی، پلیس راهور برای کنترل امور ترافیکی اعلام
 آمادگی کرد.
سردار محمدحسین حمیدی رییس پلیس راه راهور ناجا از آماده‌باش صددرصدی مأموران پلیس راهور ناجا برای ایمنی و انضباط بیشتر در جاده‌ها و به خصوص مسیرهای منتهی به مرزهای مهران، شلمچه و چزابه خبر داده و گفته است:‌ از امروز تیم‌های کمکی استان‌های دیگر نیز به استان‌های مرزی اعزام خواهند شد.
وی درباره جزییات این طرح ادامه داد:‌ افزایش تردد در مرزهای شلمچه، چزابه و مهران را شاهدیم و نیروهای پلیس راهور ناجا از ابتدای ماه صفر تاکنون در معابر شهری و جاده‌ای مستقرند.
 از امروز تیم‌های کمکی برای تقویت این یگان از اقصی‌نقاط کشور به نقاط مرزی اعزام می‌شوند و در کنار مأموران پلیس راهور استان‌ها، مأموریت خود را انجام خواهند داد.
وی با بیان این مطلب که سازمان‌های امدادی نیز در معابر شهری و جاده‌ای حضور دارند، اضافه کرد: حضور پررنگ پلیس راهور برای انضباط و ایمنی بیشتر است.
 
فرجام تقلب منجر به مرگ، اعدام است
افزایش قاچاق داروهای قاچاق که بدون مشخصات خاصی وارد کشور می‌شوند، ممکن است خطرات زیادی را برای بیماران ایجاد کند و برخورد عاجل و قطعی با این معضل بسیار اهمیت دارد.
 آقای شهریار اسلامی‌تبار، مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو در توصیه‌ای مشفقانه به تولیدکنندگان تقلبی فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، به آنان یادآور شد که عمداً و سهواً خلاف نکنند، چرا که فرجام تقلب منجر به مرگ، اعدام است. قانون برای سلامت مردم اهمیت بسیار زیادی قائل است و مرتکب شونده به هر یک از اعمال مغایر با خود را، به سختی مجازات می‌کند.
وی با اشاره به بازدارندگی از تخلف به عنوان هدف غایی تدوین قوانین ادامه داد: قانون درباره فرآورده‌ها و مواد آرایشی و بهداشتی، رعایت ضوابط یا فرمول ثبت شده را الزام کرده‌است تا در فرآورده‌های مذکور برای مثال رنگ، اسانس و سایر مواد اضافی غیرمجاز به‌کار برده نشود که اگر تخطی از ضوابط موجب بیماری مصرف‌کننده یا آسیبی شود که معالجه آن کمتر از یک ماه باشد؛ مجازات مرتکب شونده آن، 6 ماه تا دو سال حبس تأدیبی خواهد بود.

 ساماندهی60 درصد رفت و آمدها در تهران از طریق حمل و نقل عمومی
حمل و نقل عمومی نقش پررنگی برای رفت و آمد در شهر تهران دارد اما این سامانه با مشکلاتی هم مواجه است که حضور پر تعداد خودروهای تک سرنشین، نشان دهنده کم کاری در این زمینه است. آقای محمدعلی نجفی، شهردار تهران درمورد سهم حمل و نقل عمومی گفته است: باید در بخش اتوبوسرانی و حمل و نقل ریلی ظرفیت‌ها را به نحوی افزایش دهیم که بعد از چهار سال، حداقل 55 تا 60 درصد رفت و آمدها در شهر تهران را از طریق حمل و نقل عمومی ساماندهی کنیم. وی اضافه کرد: مأموریت اصلی ما در شهرداری و شورای شهر برداشتن گام‌هایی برای بهبود کیفیت زیست در شهر تهران است. اگر افتخاری در دوره مسوولیت برای ما باقی مانده باشد، همین است که توانسته باشیم در جهت ایجاد آرامش بیشتر در زندگی شهری اقدام کنیم.
وی با بیان اینکه: «امروز در همه دنیا بحث توسعه پایدار شهری به صورت جدی مطرح است» اضافه کرد: همه اذعان دارند، زندگی شهری با پیچیدگی‌های زیادی از نظر جنبه‌های اجتماعی، انسانی و فیزیکی و فنی روبروست. اگر مدیریتی بخواهد شهر را به درستی اداره کند، باید به همه این جنبه‌ها توجه کرده و پیچیدگی روابط شهری را مورد دقت قرار دهد.

captcha
شماره‌های پیشین