348
سه شنبه، ۰۹ آبان ۱۳۹۶
5
ابوشریف در غرفه «صبح نو»

پرچم سفید ابومازن، مقاومت گروهی را به فردی تبدیل کرد

«ناصر ابوشریف» نماینده جنبش مقاومت جهاد اسلامی فلسطین در تهران، با حضور در غرفه روزنامه صبح نو در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات به سؤالات خبرنگار این رسانه درباره صلح میان حماس و تشکیلات خودگردان فلسطین و همچنین آینده محور مقاومت پاسخ داد.

خبر

صبح نو

خبر

استقبال آمریکا از کناره گیری بارزانی
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای درباره اقدام اخیر مسعود بارزانی در انصراف از ادامه ریاست بر منطقه کردستان عراق منتشر کرد.
در بیانیه «هیثرت نوئرت» آمده است: «ایالات متحده تصمیم مسعود بارزانی برای ادامه ندادن یک دور دیگر به عنوان رییس‌جمهور منطقه کردستان عراق و رأی‌گیری در پارلمان کردستان عراق برای تقسیم اختیارات
ریاست جمهوری به دیگر نهادهای حکومت منطقه‌ای کردستان را ستایش می‌کند. رییس‌جمهور بارزانی شخصیتی تاریخی و رهبری شجاع برای مردمش و همچنین در جنگ اخیر ما برای جنگ با داعش است. تصمیم او نمایانگر اقدامی سیاست‌ورزانه در برهه‌ای سخت است.»
وی ادامه داد: «اکنون آمریکا به تعامل فعال با نیچروان بارزانی نخست‌وزیر و قباد طالبانی معاون نخست‌وزیر حکومت منطقه‌ای کردستان به آینده نگاه می‌کند. یک حکومت قوی کردستان در درون یک عراق یکپارچه و فدرال، برای ثبات بلند‌مدت و اطمینان از شکست داعش، ضروری است. ما از همه احزاب کُرد می‌خواهیم برای حل موضوعات باقی مانده اختلافی و آمادگی برای انتخابات سال 2018 با هم کار کنند.»

ریاض به دنبال استخراج اورانیوم!
یک مقام ارشد عربستان سعودی روز دوشنبه خبر داد که ریاض قصد استخراج اورانیوم در داخل کشور را به عنوان بخشی از برنامه هسته‌ای و خودکفایی در تولید سوخت اتمی در نظر گرفته است.
خبرگزاری رویترز نوشت: «هاشم بن عبدالله یمانی» رییس آژانس دولت عربستان که برنامه‌های اتمی این کشور را زیر نظر دارد، گفته است که استخراج اورانیوم گامی با صرفه اقتصادی است.
وی در سخنرانی در نشست بین‌المللی اتمی در ابوظبی به این موضوع که آیا عربستان در پی غنی‌سازی اورانیوم است یا خیر، اشاره‌ای نکرد.
این کشور البته مدعی استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است. مانی گفت: «این برنامه اولین گام ما برای دستیابی به خودکفایی در تولید سوخت هسته‌ای است. ما از سنگ معدن اورانیوم استفاده می‌کنیم که ثابت شده صرفه اقتصادی دارد.» رویترز در خاتمه نوشت: عربستان دومین کشور عربی خلیج فارس بعد از امارات در پی کسب انرژی اتمی است. این برنامه در پروژه 2030 عربستان سعودی قرار گرفته است.
عربستان سعودی در نظر دارد تا سال 2032 حدود 17.6 گیگاوات برق هسته‌ای تولید کند.

پارلمان کاتالونیا دستور اسپانیا برای انحلال را پذیرفت
رویترز نوشت: یک منبع پارلمانی اسپانیا روز دوشنبه اعلام کرد که پارلمان کاتالونیا جلسه روز سه شنبه خود پس از کنترل دولت اسپانیا بر این منطقه را لغو کرده و تأیید کرد که پارلمان منطقه‌ای  با دستور مادرید مبنی بر انحلال آن موافقت کرده است.
روز جمعه اسپانیا دولت منطقه‌ای کاتالونیا را برکنار کرد و پس از آنکه رهبران سیاسی به مخالفت با مادرید پرداخته و به صورت یکجانبه اعلام استقلال کردند پارلمان را منحل کرد.  پس از آنکه اعضای برجسته دولت کاتالونیا اعلام کرده‌ بودند با اقدام دولت مرکزی موافقت نکرده و همچنین گروه‌های مدنی خواستار مخالفت غیرخشن با این حکم بودند، اقتدار دولت مرکزی در منطقه مورد امتحان قرار گرفت.
وزیر خارجه اسپانیا روز دوشنبه اعلام کرد وی امیدوار است انتخابات منطقه‌ای کاتالونیا در این کشور باعث شود کاتالونیا همچنان بخشی از اسپانیا باقی بماند. «آلفونسو داستیس» وزیر خارجه اسپانیا که به کیف سفر کرده است، در گفت وگوی خود با خبرنگاران، با اعلام این مطلب افزود: «ما امیدوار هستیم با کمک این انتخابات، دولت قانونی و حاکمیت قانون را در کاتالونیا دوباره برقرار کنیم.»

پیام برجامی آمریکا: به ما اعتماد نکنید
یک روزنامه آمریکایی در تحلیلی نوشته پیام «دونالد ترامپ»  رییس‌جمهور آمریکا در توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 این است که نباید به واشنگتن اعتماد کرد.
هافینگتون‌پست، در توئیتر خود نوشت: «پیام برجامی رییس‌جمهور ترامپ به کره شمالی این است: به واشنگتن اعتماد نکنید.»
روزنامه آمریکایی با اشاره به حملات ترامپ به توافق هسته‌ای ایران نوشت: «رویکرد رییس‌جمهور بدون شک بر رابطه با ایران و سایر نقاط دنیا اثر می‌گذارد اما تبعات آن از این موضوع فراتر می‌روند.»
هافینگتون‌پست خاطرنشان کرده، پیامی که کره شمالی از رویکرد آمریکا در قبال برجام دریافت می‌کند این است که «به هیچ دولت آمریکا نمی‌توان در هیچ توافق خلع سلاح هسته‌ای اعتماد کرد.»
این روزنامه نوشته است: «حمله دولت ترامپ به توافق هسته‌ای ایران، نشانه‌ای مهم از غیرقابل اعتماد بودن عمو سام است.»

captcha
شماره‌های پیشین