348
سه شنبه، ۰۹ آبان ۱۳۹۶
4

خبر

تیلرسون: هدف ما تغییر حکومت ایران است

رونمایی از گزینه «آخربازی»آمریکا

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا که هفته گذشته به دهلی نو سفر کرده بود، در نشست خبری‌ با «سوشما سواراج» همتای هندی خود در موضع‌گیری کم‌سابقه‌ای، صراحتاً از سیاست ایالات‌متحده برای تغییر رژیم در ایران سخن گفت. وی در حالی که طی سال‌های اخیر تحریم‌های کشورش زندگی عادی مردم ایران را هدف قرار داده است، مدعی شد: «قصد آمریکا این است که با وضع تحریم‌ها به مردم ایران کمک کند تا بتوانند کنترل حکومت خود را به‌دست گیرند!»

صبح نو

تیلرسون: هدف ما تغییر حکومت ایران است

رونمایی از گزینه «آخربازی»آمریکا

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا که هفته گذشته به دهلی نو سفر کرده بود، در نشست خبری‌ با «سوشما سواراج» همتای هندی خود در موضع‌گیری کم‌سابقه‌ای، صراحتاً از سیاست ایالات‌متحده برای تغییر رژیم در ایران سخن گفت. وی در حالی که طی سال‌های اخیر تحریم‌های کشورش زندگی عادی مردم ایران را هدف قرار داده است، مدعی شد: «قصد آمریکا این است که با وضع تحریم‌ها به مردم ایران کمک کند تا بتوانند کنترل حکومت خود را به‌دست گیرند!»

خبرنگار خبرگزاری رویترز در این کنفرانس خبری که روز چهارشنبه بیست و پنجم اکتبر (سوم آبان) برگزار شد از تیلرسون پرسید: «آقای وزیر در سال 2016 هند و افغانستان توافق‌نامه‌ای به امضا رساندند که طی آن دهلی متعهد شد بندر چابهار در جنوب ایران را توسعه داده و با احداث راه‌آهن در مناطق جنوبی افغانستان، کریدوری تجاری ایجاد کند که افغانستان را از اتکاء به بندر کراچی پاکستان رها می‌سازد؛ بندری که هند هیچ‌گونه دسترسی به آن ندارد. دهلی میلیون‌ها دلار در این طرح سرمایه‌گذاری کرده که به این کشور اجازه می‌دهد تجارت خود را با افغانستان گسترش بخشد. این موضوع یکی از اصول سیاست آمریکا در قبال منطقه جنوب‌شرق آسیاست، همزمان دولت ترامپ راهبرد جدیدی در پیش گرفته که دربردارنده موضع ستیزه‌جویانه‌تری در قبال ایران برای کاستن از نفوذ فزاینده آن در منطقه غرب آسیاست. آیا خطری برای برخورد این دو استراتژی آمریکا در چابهار
(جایی که ایران می‌تواند بر سر این طرح مانع ایجاد کرده و توانایی هند برای ایفای نقش خود در طرح دولت ترامپ در جهت باثبات کردن افغانستان را به‌طور جدی تضعیف کند) وجود ندارد؟ با توجه به تنش جدید میان ایالات‌متحده و ایران چگونه قصد دارید از این مساله جلوگیری کنید؟»
تیلرسون در پاسخ به سؤال این خبرنگار گفت: «با درنظر گرفتن سیاست اخیر آمریکا در قبال ایران، فکر می‌کنم چند نکته را باید مدنظر قرار داد. به‌طوری که می‌دانید این سیاست بر سه اصل مهم استوار است. نخست مربوط به برنامه اقدام هسته‌ای [برجام] است. دوم ستون مهم این سیاست با این وجود، برخورد با دیگر اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران -از جمله برنامه موشک‌های بالستیک، صادرات اسلحه به سازمان‌های تروریستی و صدور ثبات‌زدای ستیزه‌جویان خارجی در انقلاب یمن، سوریه و دیگر نقاط- است. سومین ستون که زیاد درباره آن صحبت نشده، همزمان حمایت از صداهای میانه‌رو درون ایران است که می‌دانیم احساسات و ارزش‌های نیرومندی درون این کشور وجود دارند که خواهان تقویت آنیم به‌طوری که روزی مردم ایران بتوانند کنترل حکومت خود را به‌دست گیرند. ما به دنبال صدمه‌زدن به مردم ایران نیستیم. مبارزه ما با مردم ایران نیست. مخالفت‌های ما با این رژیم انقلابی است.» این در حالی است که دکترمحمد جواد ظریف، اخیراً در پستی توئیتری، با اشاره به مشارکت 73 درصدی ایرانیان در انتخابات ریاست‌جمهوری، از دولت آمریکا خواسته بود ژست «ایستادن در کنار ملت ایران» را رها کند. به عقیده کارشناسان مسائل سیاسی، در کنار بحث درخصوص گسترش همکاری‌های دهلی-واشنگتن برای مقابله با نفوذ چین در منطقه، تشدید ایران‌هراسی و ترغیب هند به پیروی از سیاست‌های ضدایرانی ایالات‌متحده، از اصلی‌ترین اهداف تیلرسون در این سفر بوده است.
تیلرسون که قبل از انتصاب به‌عنوان وزیرخارجه ایالات‌متحده، رییس پیشین شرکت اکسون‌موبیل، غول نفتی آمریکا بود، در ادامه سخنان خود افزود: «بنابراین، باتوجه به این شرایط، همزمان با اتخاذ اقداماتی برای وضع تحریم علیه حکومت ایران
- و به ویژه سپاه پاسداران ایران- هدف ما جلوگیری از قابلیت تأمین مالی آن و مختل‌کردن فعالیت‌های مرتبط با این رفتارهای زیانبخش است. هدف ما آسیب‌رساندن به مردم ایران یا دخالت در تجارت قانونی جاری مرتبط با دیگر بخش‌ها چه از سوی اروپا، هند یا دیگر توافقات موجود در جهت منافع اقتصادی دوستان و متحدانمان نیست. ما فکر می‌کنیم هیچ تضادی میان این سیاست نیست و در واقع، از کشورها می‌خواهیم در تحریم فعالیت‌های ایران به‌خصوص نیروهای سپاه پاسداران ایران و زیرمجموعه‌های آن درجهت مجازات آنها به‌دلیل فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه، به ما بپیوندند. از این‌رو هیچ گونه تضادی در اینجا مشاهده نمی‌کنیم و گفت وگوهای باز با دوستان و متحدان خود داشته‌ایم تا مطمئن شویم به‌خوبی فهمیده‌اند. همچنین اگر موارد نگران کننده‌ای وجود داشته باشد، با دوستان و شرکای خود طوری صحبت می‌کنیم که اطمینان حاصل کنیم می‌توانند ایران را تحت فشار قرار دهند تا از فعالیت‌های ثبات‌زدای خود دست بردارد، کشوری که محل نگرانی برای بسیاری از کشورها در جهان است.»
پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، هند طی چند قرارداد متعهد شد که ۵۰۰  میلیون دلار برای گسترش بندر چابهار سرمایه‌گذاری کند. هند امیدوار است با توسعه بندر چابهار بتواند دسترسی کشورهای آسیای مرکزی به بازارهایش را با دور زدن پاکستان، رقیب سیاسی و منطقه‌ای خود فراهم کند.

تکرار اظهارات وهم‌آلود قبلی
البته این نخستین باری نیست که تیلرسون خواست واقعی ایالات‌متحده برای تغییر حکومت در ایران را مطرح می‌کند. وزیر خارجه آمریکا نخستین‌بار در چهاردهم ژوئن (بیست‌وچهارم خرداد) سال جاری در برابر کمیته امورخارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «سیاست ما در قبال ایران پس زدن این هژمونی، مهار توانایی آنها برای ساخت سلاح هسته‌ای و تلاش برای حمایت از عناصری در داخل ایران است که نهایتاً به تغییر مسالمت‌آمیز رژیم‌ آن منجر می‌شود.»
وی همچنین پانزدهم ماه اکتبر (بیست‌وسوم مهر) در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا بار دیگر از تلاش کاخ‌سفید برای براندازی جمهوری اسلامی ایران صحبت کرد و گفت: «این آخر بازی است، اما این بازی‌ای طولانی است و ما این را درک می‌کنیم.»
دو جزء از اجزای سه گانه این استراتژی جدید ایالات‌متحده در قبال ایران یعنی تحریم و مهار منطقه‌ای چیز تازه‌ای نیست اما بیان خواست آمریکا مبنی بر تغییر حکومت در ایران، آن‌هم از زبان وزیرخارجه این کشور، امر بی‌سابقه‌ای در صحنه بین‌الملل (پس از انتخاب دونالد ترامپ) است که مداخله در امور داخلی دیگر کشورها و نقض صریح قواعد حقوق بین‌المللی محسوب می‌شود.
ایران اما همان گونه که بارها به اثبات رسانده، تحت هیچ شرایطی هیچ گونه تحمیل و زورگویی را نمی‌پذیرد و دولتمردان آمریکا باید با زبان تکریم و احترام با ملت بزرگ ایران سخن بگویند.
ادعای تغییر حکومت ایران از زبان تیلرسون در حالی مطرح می‌شود که در عرف بین المللی و دیپلماسی عمومی، کمتر دیده شده که یک مقام رسمی در قبال یک کشور چنین اظهارات بی پروایی را داشته باشد؛حتی در ایام انتخابات 88 وقتی اوباما با صراحت از جنبش سبز حمایت می‌کرد، هیچگاه چنین سخنانی به زبان نیاورد اما حالا به نظر می‌رسد ترامپ و دولت وی هر روزی که از حضورشان در کاخ سفید می‌گذرد، بی پروا سیاست قطعی ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران را رو می‌کنند.
شرایط و موضع گیری‌های تند و به دور از عرف تیلرسون و قبل از او ترامپ، می‌طلبد دولتمردان و در رأس همه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، حداقل درهمین یک مورد، از فضای مجازی و توئیتر فاصله گرفته و در فضای واقعی واکنشی مناسب به این مداخله گری‌های آمریکا نشان دهند.

captcha
شماره‌های پیشین