348
سه شنبه، ۰۹ آبان ۱۳۹۶
4

خبر

تیلرسون: هدف ما تغییر حکومت ایران است

رونمایی از گزینه «آخربازی»آمریکا

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا که هفته گذشته به دهلی نو سفر کرده بود، در نشست خبری‌ با «سوشما سواراج» همتای هندی خود در موضع‌گیری کم‌سابقه‌ای، صراحتاً از سیاست ایالات‌متحده برای تغییر رژیم در ایران سخن گفت. وی در حالی که طی سال‌های اخیر تحریم‌های کشورش زندگی عادی مردم ایران را هدف قرار داده است، مدعی شد: «قصد آمریکا این است که با وضع تحریم‌ها به مردم ایران کمک کند تا بتوانند کنترل حکومت خود را به‌دست گیرند!»

صبح نو

خبر

چاه نفتی «رگ سفید»  ۲۴ ساعت سوخت
حادثه پالایشگاه تهران زیر ذره بین بهارستان
روز جمعه (پنجم آبان ماه) بر اثر حادثه آتش‌سوزی در یکی از واحدهای پالایشگاه شهید تندگویان (تهران) به‌دلیل نشت مواد اشتعالزا (واحد آیزوماکس) 6 نفر از کارکنان این پالایشگاه در دم جان باختند و دو نفر با سوختگی شدید راهی بیمارستان شدند.
ساعات پایانی شب شنبه (ششم آبان ماه) یکی از مصدومان حادثه نیز درگذشت و تعداد جان‌باختگان این حادثه به 7 نفر رسید.
به گزارش تسنیم، روز گذشته در مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان عضو کمیسیون انرژی، مسوولان و مدیرعامل پالایشگاه تهران، مدیران شرکت پالایش و پخش و همچنین معاون پارلمانی و حقوقی وزیر نفت، علت
آتش سوزی پالایشگاه تهران بررسی شد.
بر اساس گزارش تهیه شده در این جلسه، تیمی که مسوول صدور مجوز عملیات اورهال بوده، مقصر شناخته شده است. همچنین آقای علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دستور داد که تیمی ویژه از نمایندگان دارای تخصص از محل حادثه پالاشگاه تهران بازدید کنند.
هیات ویژه مجلس شورای اسلامی متشکل از نمایندگانی از چهار کمیسیون تخصصی بنابر دستور رییس مجلس از محل وقوع حادثه در #پالایشگاه_تهران بازدید کردند.
طبق گزارش رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پس از آنکه تعدادی از نمایندگان مجلس در جلسه با مدیران پالایشگاه نفت تهران نظرات خود را بیان کردند، لطف الله هنگی، مدیرعامل این پالایشگاه گزارشی از حادثه آتش‌ سوزی به نمایندگان مجلس ارائه و عنوان کرد: «گزارش نهایی در روزهای آینده تهیه خواهد شد وهمچنین از سوی وزارت نفت نیز این حادثه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»
سرلشکر باقری: اگر تحریم‌ها بازگردند
 خروج ما از برجام قطعی است
سرلشکر محمد باقری رییس ستادکل نیروهای مسلح دوشنبه 8 آبان در همایش ملی پدافند غیرعامل، اظهار داشت: با اشاره به محدودیت‌های به وجود آمده در توافق هسته‌ای، این تصمیم جمهوری اسلامی است که محدودیت‌هایی را در موضوع هسته‌ای بپذیرد تا تحریم‌های مرتبط با این حوزه، برداشته شوند اما اگر این تحریم‌ها به بهانه‌های دیگری برگردند تصمیم نظام آن خواهد بود که ماندن در برجام معنایی نخواهد داشت.
سرلشکر باقری تصریح کرد: برجام یک هدف و یک آیه مقدس نیست که ما در هر شرایطی به‌ آن پایبند باشیم. برجام یک قول و قرار دو طرفه است که عزیزان دستگاه دیپلماسی ما ماه‌ها تلاش کردند و با 1+5 به توافق رسیدند و این موضوع در قطعنامه 2231 شورای امنیت نیز به تأیید سازمان ملل رسید. یک بخش از برجام پذیرش محدودیت‌های هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی و بخش دیگری از آن برداشته شدن تحریم‌ها بوده است اما اگر تحریم‌ها برگردند خروج ما از برجام قطعی خواهد بود.وی راهبردهای اعلامی از سوی ترامپ علیه ایران را تهدیدی جدید علیه کشور عنوان کرد و گفت: آمریکایی‌ها پس از ماه‌ها، راهبردی را تدوین و اعلام کردند که می‌تواند کشور ما یا کشورهای مستقل را دچار مشکلاتی کند.سرلشکر باقری ادامه داد: ما نمی‌توانیم دل خوش کنیم که رییس‌جمهور آمریکا از تعادل روانی برخوردار نیست. آمریکا نظامی است که به‌رغم تشکیل شدن از احزاب و تشکل‌های مختلف، در دشمنی با انقلاب اسلامی وحدت دارند. برای مثال در موضوع تصویب تحریم‌ها علیه توان موشکی کشورمان، ملاحظه کردید که در کنگره‌ آمریکا این موضوع رأی بالایی آورد. در یک دولت، دست چدنی آمریکایی‌ها آشکار است و در دولتی دیگر، زیر دستکشی مخملی پنهان است.رییس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: روشن شدن چهره آمریکا کمکی شایان برای جهان اسلام در جهت مقابله با سیاست‌های استکباری این کشور است؛ دولتی که ملت ایران را تروریسم می‌خواند و با نامی جعلی خلیج فارس را یاد می‌کند، این صراحت لهجه‌اش به مقابله ما با آن کمک می‌کند.وی با ابراز اینکه هر راهبرد از سه جزء تشکیل شده، گفت: هدف اصلی آمریکایی‌ها از تدوین راهبردهای جدید، براندازی نظام جمهوری اسلامی است که طی روزهای اخیر نیز وزیر خارجه آمریکا به‌صورت علنی آن را بیان کرد.سرلشکر باقری ادامه داد: کسی که هدفش براندازی ماست، لیاقت و جایگاه مذاکره ندارد. با کسی می‌شود مذاکره کرد و یک درصد هم احتمال تفاهم داد که به‌دنبال براندازی نباشد. روش آمریکایی‌ها بهره‌گیری از تمام روش‌های ممکن است و در این موضوع، آن‌ها استفاده از جنگ نظامی و روش سخت را در انتهای لیست و اجرای تحریم‌های اقتصادی و تنگنای معیشتی را در رأس تهدیدات جدید خود قرار داده‌اند.رییس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: از جهت ابزار، آمریکایی‌ها فکرهایی کرده‌اند. در مدت اخیر شاهد تصویب قوانینی در آمریکا هستیم، مانند قانون کاتسا؛ هدف از اجرایی شدن این قانون ایجاد شکاف بین مردم و حاکمیت در ایران و قرار دادن ما بر سر یک دوراهی است که یا دفاع از شرف و حیثیت خودمان را کنار تنگنای معیشتی  بپذیریم یا اینکه پذیرش ذلت و نابودی کنار قول‌های آمریکا را برای کاهش تنگنای معیشتی قبول کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین