348
سه شنبه، ۰۹ آبان ۱۳۹۶
3
گزارش «صبح نو» از درخواست روحانی از آمانو

آژانس چه زمانی صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تأیید می‌کند

«آژانس، سریع‌تر صلح آمیزبودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را اعلام کند.» این سخنان رییس جمهور در دیدار با «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود، موضوعی که به صراحت در توافق نامه پادمان میان ایران و آژانس آورده شده است.

نسبت کوروش و انقلاب اسلامی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در غرفه «صبح نو» :

سوخت رآکتور اراک غنی سازی می‌شود

صبح نو

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در غرفه «صبح نو» :

سوخت رآکتور اراک غنی سازی می‌شود

آقای «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی با حضور در غرفه روزنامه صبح نو در بیست و سومین دوره نمایشگاه مطبوعات با اشاره به سفر آمانو به تهران، به خبرنگار ما گفت: این سومین سفر آقای آمانو به تهران است که پس از برجام صورت می‌گیرد. ما به کرات ملاقات‌هایی در سطوح معاونان و کارشناسان داریم و اینگونه رفت وآمدها ادامه دارند. تا کنون آژانس اتمی 8بار پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است.
وی افزود: هر چند آقای آمانو مسوولیتی در قبال تحریم‌ها ندارد ولی گلایه‌ها و مسائل موجود در این باره به ایشان گفته شده است. بنا براظهار نظر آمانو که علاقه‌مند به حفظ برجام است، دیدارهای متعددی با برخی از شخصیت‌ها چون موگرینی و ماکرون رییس جمهور فرانسه برای تقویت برجام داشته است و در این سفر از دیدارهایش درباره برجام گفت.
کمالوندی با بیان اینکه در دیدارهایی که با آمانو صورت گرفته،گلایه‌هایی از عدم پایبندی آمریکا به برجام عنوان شده، تصریح کرد: گلایه‌هایی از عدم پایبندی آمریکا به آمانو ارائه کردیم و اینکه در درازمدت نمی‌توان این را ادامه داد. در مجموع، آمانو معتقد است که جمهوری اسلامی ایران صادقانه تعهداتش را انجام داده و این را در گزارش‌های خود به همه طرف‌ها منتقل کرده‌است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره طرح بازسازی اراک و تأمین مالی این پروژه، تاکید کرد: در خصوص هزینه بازسازی باید اشاره کنم که این هزینه در برجام دیده و تسهیلات بین‌المللی مطرح شده اما ما فعلاً در مراحل اولیه طراحی هستیم و در این مرحله، بحث مالی زیاد مطرح نیست؛ تا تجهیزات تأمین شوند؛ زیاد هزینه آنچنانی ندارد.
وی افزود: با چینی‌ها در مورد طراحی اولیه رآکتور قرارداد داشتیم که این طراحی به خوبی پیش می‌رود، بخصوص در بحث سوخت که مهم است، چراکه سوخت  این رآکتور نسبت به سوخت رآکتور قبلی متفاوت و سوخت غنی شده است. آمریکا دنبال این است که غنی سازی نداشته باشیم اما امروز داریم رآکتوری طراحی می‌کنیم که از سوخت غنی شده استفاده می‌کند.
کمالوندی تاکید کرد: موضوع اصلی ما بحث مالی نیست هرچند که در مرحله تأمین تجهیزات، بحث هزینه مطرح خواهد شد. فعلاً تمام تمرکز ما روی طراحی رآکتور و طراحی سوخت است که نیمی بیشتر از راه را در طراحی‌ها رفته ایم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پایان یادآور شد: ما مانند لیبی یا عراق نیستیم که اگر تجهیزات آنها را گرفتند، دیگر قادر به ادامه راه در این بخش نباشند؛ ما اگر اراده کنیم، هزاران نمونه دیگر آن را می‌سازیم.

captcha
شماره‌های پیشین