348
سه شنبه، ۰۹ آبان ۱۳۹۶
3
گزارش «صبح نو» از درخواست روحانی از آمانو

آژانس چه زمانی صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تأیید می‌کند

«آژانس، سریع‌تر صلح آمیزبودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را اعلام کند.» این سخنان رییس جمهور در دیدار با «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود، موضوعی که به صراحت در توافق نامه پادمان میان ایران و آژانس آورده شده است.

نسبت کوروش و انقلاب اسلامی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در غرفه «صبح نو» :

سوخت رآکتور اراک غنی سازی می‌شود

صبح نو

گزارش «صبح نو» از درخواست روحانی از آمانو

آژانس چه زمانی صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تأیید می‌کند

«آژانس، سریع‌تر صلح آمیزبودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را اعلام کند.» این سخنان رییس جمهور در دیدار با «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود، موضوعی که به صراحت در توافق نامه پادمان میان ایران و آژانس آورده شده است.

 حجت الاسلام حسن روحانی، رییس جمهور، بارها و در زمان‌های مختلف از دستاوردهای برجام سخن به میان آورده اما همواره به رسمیت شناختن فعالیت هسته‌ای صلح آمیز ایران را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای توافق هسته‌ای می‌نامید، موضوعی که خود در دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محقق نشدن آن را اعلام کرد.
روحانی در روز یکشنبه 7 آبان ماه به آمانو گفت که اراده ایران مبتنی بر همکاری بلندمدت با آژانس است و اظهار امیدواری کرد که هر چه سریعتر، نتیجه نهایی مبنی بر صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را اعلام کند.
اما ماجرا چیست؟ مگر هر سه ماه یکبار آژانس پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام نمی‌کند؟ این مگر خود تأکیدی بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیست  و ... .
این سؤال‌هایی‌ هستند که بعد از درخواست رییس جمهور از آمانو مطرح شده‌اند. در متن برجام آمده است:« روز انتقالی، هشت سال پس از روز توافق خواهد بود، یا تاریخی که مدیرکل آژانس گزارشی ارائه کند دال بر اینکه آژانس به نتیجه گیری گسترده‌تر خود مبنی بر اینکه تمام مواد هسته‌ای در ایران در فعالیت‌های صلح آمیز باقی می‌ماند، هرکدام زودتر باشد. در آن روز، اتحادیه اروپایی و ایالات متحده به ترتیب اقدامات مشروحه در بخش‌های 20 و 21 پیوست 5 را انجام داده و منطبق با قطعنامه شورای امنیت، اقدامات شرح داده شده در بخش 22 پیوست 5 در سطح سازمان ملل متحد صورت خواهد پذیرفت و ایران، منطبق با اختیارات قانونی رییس جمهور و مجلس، تصویب پروتکل الحاقی را پیگیری خواهد کرد.»
این در حالی است که آژانس نه تنها تا کنون صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را تأیید نکرده است بلکه ایران را در راستای PMD متهم به داشتن فعالیت‌های نظامی کرد. در 24 آذرماه 94 هم آمانو در  جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی گفت: « ارزیابی آژانس این است که پیش از پایان سال 2003 مجموعه‌ای از فعالیت‌های مرتبط با توسعه یک تجهیز انفجاری هسته‌ای به صورت هماهنگ در ایران صورت گرفته و فعالیت‌هایی نیز بعد از سال 2003 انجام شده است.»
بر اساس توافقنامه پادمان میان ایران و آژانس، این نهاد هرساله گزارشی را درباره فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران ارائه کرده و محمد البرادعی مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش‌های خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام می‌کرد: «مواد هسته‌ای اظهار شده از سوی ایران مورد راستی آزمایی قرار گرفته و آژانس به راستی آزمایی خود ادامه می‌دهد اما تا کنون صلح‌آمیز بوده است.»
آذرماه 1388 بود که یوکیا آمانو کرسی ریاست بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بدست گرفت و بلافاصله در اسفندماه 1389 در برابر35 عضو شورای حکام ضمن متهم کردن ایران مبنی براینکه همکاری لازم را با این نهاد  برای اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود ندارد، همچنین در پیوست گزارشی که آبان‌ماه 1390 به شورای حکام ارائه کرد، ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم و ادعاهایی را در خصوص فعالیت ایران برای آزمایش چگونگی انضمام یک بار کروی در اتاقک خروجی که روی موتور موشک قاره پیمای شهاب 3 سوار می‌شود، مطرح کرد.
این‌ها همه نشانگر همراهی آمانو با غرب است که خود را در ارائه گزارش درباره فعالیت‌های صلح آمیز ایران از یکسو و گزارش‌های فصل آژانس درباره برجام از سویی دیگر نشان می‌دهد، بگونه ای که در گزارش‌های منتشر شده درباره پایبندی ایران به برجام، قسمت « تا کنون صلح‌آمیز بوده است» حذف شده است. در واقع آژانس به‌صورت ضمنی صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را اعلام می‌کند.
در واقع آژانس در برخورد با برجام و فعالیت هسته‌ای ایران سیاسی عمل می‌کند؛ از یکسو صلح آمیز بودن آن را صراحتاً اعلام نمی‌کند از سویی دیگر اعلام نمی‌کند که ایران از فعالیت‌های خود منحرف شده است. این سیاسی کاری برای این است که تأییدیه‌ای به‌ایران‌ندهد.
در این میان اما وزارت امورخارجه باید صراحتاً از آژانس بخواهد تا از سیاسی کاری دست برداشته و صلح آمیز بودن فعالیت‌های ایران را اعلام کند. البته این را هم نباید فراموش کرد که برجام، تأکیدی بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و به رسمیت شناختن آن نبوده و نمی‌توان این را جزو دستاوردهای آن دانست چراکه اگر خلاف این بود، محدودیت 10 ساله برای جمهوری اسلامی نمی‌گذاشتند و طبق NPT نباید محدودیت ایجاد شود.

captcha
شماره‌های پیشین