348
سه شنبه، ۰۹ آبان ۱۳۹۶
2
عضو اسبق شورای نگهبان:

تشخیص موارد خلاف شرع از سوی فقهای شورای نگهبان هیچ محدودیت زمانی ندارد

رزمایش نهاجا از امروز در اصفهان آغازشد

مانور قدرت جنگنده‌های ارتش

رزمایش نیروی هوایی ارتش از صبح امروز با حضور تمامی پایگاه‌های هوایی این نیرو در منطقه عمومی اصفهان آغاز شد؛ این نخستین رزمایش نیروهای مسلح پس از اظهارات ضدایرانی ترامپ رییس‌جمهور آمریکاست که به مدت 2روز برگزار می‌شود.

قاب خبر

صبح نو

رزمایش نهاجا از امروز در اصفهان آغازشد

مانور قدرت جنگنده‌های ارتش

رزمایش نیروی هوایی ارتش از صبح امروز با حضور تمامی پایگاه‌های هوایی این نیرو در منطقه عمومی اصفهان آغاز شد؛ این نخستین رزمایش نیروهای مسلح پس از اظهارات ضدایرانی ترامپ رییس‌جمهور آمریکاست که به مدت 2روز برگزار می‌شود.

امیر روز خوش، سخنگوی این رزمایش در تشریح جزئیات برگزاری این رزمایش گفته است: در این مرحله ده‌ها فروند از انواع هواپیماهای شکاری بمب‌افکن، ترابری سنگین و نیمه‌سنگین، سوخت‌رسان، شکاری رهگیر و شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین به‌مدت 2 روز به انجام رزمایش خواهند پرداخت.وی افزود: در این رزمایش، هواپیماهای بمب‌افکن سنگین راهبردی سوخو24 و اف4، اف5، اف7، میگ29، اف14، صاعقه، هواپیماهای سوخت‌رسان بویینگ 707 و 747، هواپیماهای ترابری و پشتیبانی c130 همراه انواع هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به موشک‌های نقطه‌زن و بمب‌های هوشمند برد بلند، که از روزها قبل به پایگاه شهید بابایی گسترش پیدا کرده‌اند، حضور دارند.سخنگوی هفتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت خاطرنشان کرد: تمرین عملیات برد بلند جنگنده‌ها در خارج از رینگ پدافندی همراه با سوختگیری هوایی، دقت در نقطه‌زنی بمب‌ها و راکت‌ها در عملیات هوا به زمین و موشک‌های هوا به هوا با قدرت تخریب بسیار بالا، کنترل و هدایت آتش شکاری بمب‌افکن‌ها، رصد اطلاعاتی منطقه عملیات با استفاده از تصاویر هوایی پرنده‌های باسرنشین و بدون سرنشین، گشت هوایی هواپیماهای رهگیر به‌منظور مقابله با هرگونه تجاوز هوایی دشمن و انهدام اهداف کشف‌شده از محورهای مورد توجه فرماندهان در این رزمایش بزرگ هوایی است.امیر روزخوش گفت: نیروی هوایی ارتش کنار سایر قوای مسلح کشور تحت فرماندهی ولی امر مسلمین وظیفه تأمین امنیت پهنه هوایی کشور را به‌عهده دارند و پیام این رزمایش برای کشورهای منطقه امنیت، ثبات، دوستی و صلح پایدار در منطقه است.پس از توافق هسته‌ای ایران با 1+5 رزمایش‌های نیروهای مسلح به صورت مرتب و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی شورای عالی امنیت ملی برگزار شده و پس از برگزاری و اتمام رزمایش نیروی هوایی ارتش، سایر نیروهای مسلح از جمله سپاه پاسداران رزمایش‌های خود را از سر خواهد گرفت. مسوولان لشکری و کشوری بارها اعلام کرده‌اند که رزمایش‌های برگزار شده در راستای ارتقای توان رزمی و دفاعی و آمادگی نیروها بوده و پیام آن فرستادن صلح دوستی به دوستان و اقتدار و پاسخ کوبنده به هر حمله احتمالی دشمنان اعلام کرده‌اند.
به بهانه خبر رزمایش نیروی هوایی ارتش در این گزارش، نگاهی به برخی از جنگنده‌های در اختیار نیروی هوایی ارتش می‌اندازیم. نهاجا با وجود تحریم‌هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره بر خود دیده و همچنین طول عمر بالای 40 سال برخی از جنگنده‌هایش، اما به اعتقاد کارشناسان نظامی در بخش اورهال و همچنین خرید جنگنده، خوب عمل کرده و اگر در نقطه ایده آل هم نباشد اما جزء برترین‌های منطقه به شمار می‌رود.

اف-۱۴ تام‌کت
هواپیمای جنگنده مافوق صوتی دوموتوره، دو سرنشین و با بال متحرک ساخت شرکت گرومن در آمریکاست. تامکت ایرانی از جنگنده‌هایی است که در طول جنگ ایران و عراق بسیار توسط ایران استفاده می‌شد. در ۶ ماهه نخست دفاع مقدس اف-۱۴های ایران پنجاه پیروزی را در برابر هواپیماهای عراقی به ثبت رساندند که اکثراً مقابل جنگنده‌های میگ-۲۱ و میگ-۲۳ و تعداد کمتری هم در مقابل سوخوهای ۲۰ و ۲۲ (مدل‌های صادراتی سوخو-۱۷) بود و تنها یک اف-۱۴ بر اثر برخورد ترکش یک میگ-۲۱ که در نزدیکی آن منفجر شده بود، آسیب دید.پیش‌تر ماهنامه «Combat aircraft» از مشهورترین مجله‌های نظامی درباره تامکت‌های ایرانی نوشته بود: بعد از پایان عملیات مدرنیزه‌کردن حین اورهال، به محض آنکه تمام تست‌های موتور و چک‌های زمینی تکمیل شد در 18 ژانویه 2012 یک پرواز 30 دقیقه‌ای استاندارد چک کارکردی شکاری انجام شد. در نهایت شکاری در آوریل 2012 میلادی به اسکادران مذکور تحویل و در سپتامبر 2012 نیز شکاری مدرنیزه شده از تلویزیون به مردم ایران نشان داده شد در حالی که به رنگ استتار اولیه رنگ‌آمیزی شده بود.این نشریه در پایان گزارش خود با بیان اینکه نیروی هوایی ایران برنامه‌ای برای مدرنیزه کردن همه تامکت‌های ناوگان تا سال 2020 دارد، بار دیگر تأکید کرده است که توانایی تعمیر و نگهداری تامکت‌ها در ایران مناسب است و به عنوان مثال تامکت شماره 3-6042 که تاکنون دو بار کاناپی خود را از دست داده، باز هم آماده پرواز شده است.
صاعقه
صاعقه یک جت جنگنده ساخت جمهوری اسلامی ایران است که به عنوان یک جنگنده مانورپذیر توانایی انجام هر نوع مأموریتی را در چارچوب ساختار هواپیما دارد. بر اساس منابع، گفته می‌شود نخستین اسکادران تخصصی صاعقه در اسفندماه ۸۸ در پایگاه دوم شکاری «تبریز» تشکیل شده است؛ البته تولید انبوه این جنگنده به سال ۱۳۹۳ باز می‌گردد.
جنگنده بمب‌افکن «صاعقه»در شهریورماه 85 با پرواز موفق در رزمایش «ضربت ذوالفقار»رسماً به ناوگان هوایی ارتش پیوست و در رژه هفته دفاع مقدس سال 1386 از آن رونمایی شد.«جنگنده صاعقه» دو سکان عمودی دارد.

سوخو 24
جنگنده بمب افکن سوخو 24 از دیگر هواپیماهای راهبردی است که به عنوان یکی از تجهیزات سازمانی نیروی هوایی مورد بهره برداری قرار گرفته است. از ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع هواپیما آن است که در صورت روشن بودن رادار دشمن در منطقه و به دلیل توانایی حمل موشک‌های لیزری، قادر است که هرگونه فرکانس موشکی دشمن را شناسایی و با متمرکز شدن روی مراکز راداری و هواپیماهای دشمن، به طور اتوماتیک این مراکز و هواپیماها را به طور صددرصد منهدم کند. این نیرو در حال ارتقای توانمندی‌های دیگر این هواپیما و رساندن آن به جایگاه خود به عنوان یک هواپیمای راهبردی است.

میگ29یا فالکروم (به معنای نقطه اتکا)
با هدف ایجاد یک رهگیر نقطه‌ای برای دفاع هوایی از مناطق مهم سیاسی و صنعتی با استفاده از آخرین یافته‌های مراکز پژوهشی و تجربیات میگ‌های قبلی در شوروی سابق طراحی و ساخته شد و در اکتبر 1977 برای نخستین بار پرواز کرد.
با توجه به مأموریت تعریف شده، این جنگنده برد و مداومت پروازی زیادی نداشت ولی کارایی آن در نبردهای نزدیک با توجه به مانورپذیری بسیار بالا، سامانه هدفگیری روی کلاه پرواز، موشک کوتاه برد آر-60 با قابلیت درگیری با هدف از تمام زوایا و کمی بعد موشک بسیار چابک و پیشرفته آر-73، فوق العاده بود. در تبریز هم نخستین میگ-29ها در سال 1371 مشغول به خدمت شدند. بنا بر اعلام منابع خارجی 25 فروند میگ-29 شامل 18 فروند نمونه تکنفره و دو فروند نمونه دو نفره، برای امور آموزشی به ایران تحویل داده شدند.

 

captcha
شماره‌های پیشین