347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
6
پای فوتبالیست‌ها هم به نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه باز شد

از اعتبار فرشتگان تا اخطار به طارمی

گزارش «صبح نو» از بازار حاشیه دفاتر صدور ویزای عراق

بازار روز اربعین

این روزها حرف روزمره و یومیه مردم درباره مراسم اربعین است. خیلی‏ از خانواده ‏ها گلدان‎هایشان را برای رسیدگی، به دوستان و آشنایان می‎سپارند و خیلی‎ها هم برای تهیه مایحتاج سفر راهی بازار شده‎اند. البته در این میان، کاسبان هم سبک خرید و فروش‌شان را طور دیگری کرده ‏اند. بسیاری از آنها روی موج این روزها یعنی مراسم اربعین، سوارند و به خریداران لوازم مورد نیاز راهپیمایی اربعین را می‎فروشند.

صبح نو

گزارش «صبح نو» از بازار حاشیه دفاتر صدور ویزای عراق

بازار روز اربعین

این روزها حرف روزمره و یومیه مردم درباره مراسم اربعین است. خیلی‏ از خانواده ‏ها گلدان‎هایشان را برای رسیدگی، به دوستان و آشنایان می‎سپارند و خیلی‎ها هم برای تهیه مایحتاج سفر راهی بازار شده‎اند. البته در این میان، کاسبان هم سبک خرید و فروش‌شان را طور دیگری کرده ‏اند. بسیاری از آنها روی موج این روزها یعنی مراسم اربعین، سوارند و به خریداران لوازم مورد نیاز راهپیمایی اربعین را می‎فروشند.

میدان ولیعصر مثل همیشه شلوغ است. خیابان‏ها پر از ماشین هستند. موتوری‏ها بی‏توجه به عابران و تاکسی‏هایی که فریاد می‏زنند و به دنبال مسافرند، جلوی اتوبوس‎های بی‎آر‏تی و مسافران می‌پیچند. پیاده‏روها به سمت خیابان طالقانی اما شلوغ‏تر است. جمعیت زیادی جلوی ساختمان آجری ایستاده‏اند. جمعیت آن‎قدر فشرده است که حتی موتورها هم نمی‏توانند عبور کنند. سربازی جلوی در سفارت ایستاده است و از هرکسی که می‎خواهد در صف بایستد، می‎پرسد: «ایرانی یا خارجی؟» ایرانیان برای دریافت ویزا باید به نشانی مورد اشاره سرباز بروند و خارجی‏ها جلوی در اصلی سفارت بایستند. کوچه منتهی به سفارت شلوغ است. نزدیک ظهر است و بوی جوجه کباب توی کوچه باریک پیچیده است، اگر کسی نداند، فکر می‏کند که صف طولانی به خاطر رستوران‏های داخل کوچه است! کمی که به جلوتر برویم مشخص می‏شود صف برای دریافت ویزای عراق تشکیل شده است.

آدیداس فقط 35 هزار تومان
ضلع جنوب شرقی میدان ولیعصر هم عجیب شلوغ است. در خیابان باریک «شقایق» راه عبور برای تاکسی‏ها و موتورها بسته‌ شده است. تعداد جمعیت اما از تعداد ماشین‏ها بیشتر است. کمی جلوتر صف‏های طولانی خودشان را نشان می‏دهند. همه برای گرفتن ویزا به‌صف ایستاده‏اند. در پیاده‎روها اما خبرهای دیگری است. در پیاده‏روهای باریک، فروشندگان بساط کرده‏اند. هرکسی در این آشفته‌بازار چیزی می‏فروشد. پسر جوانی به عابران پیاده، کوله‏پشتی‏هایش را نشان می‏دهد و فریاد می‏زند: «کوله اصل فقط 50هزار تومان.» کمی آن‌طرف‌تر مردی روی موتورش نشسته، دو کیسه‌خواب کنارش گذاشته است و آرام مردم را نگاه می‏کند. برخلاف پسر جوان که پرسروصداست، مرد آرام است. او کیسه‌خواب‏هایش را 40هزار تومان می‏فروشد. هرچه بیشتر از کوچه شقایق به سمت شرق می‏رویم، جمعیت بیشتر، صف‎ها شلوغ‏تر و دست‏فروشان هم بیشتر می‏شوند. مردی روی ساک ورزشی‏اش چند جفت کفش کتانی گذاشته و از هر عابری که عبور می‏کند، دعوت می‎کند تا از کفش‎های کتانی‏اش دیدن کند: «کفش کتانی برای پیاده‎روی اربعین، کتانی اصل آدیداس فقط 35 هزار تومان. فقط همین چند جفت کفش را دارم. اگر نخرید، ضرر کرده‏اید.» قیمت‏ها متنوع هستند. چند قدم پایین‏تر، دست‏فروشی کوله‏ها و کیسه‌خواب‏هایش را حراج کرده است: «کیسه‌خواب فقط 20هزار تومان، کوله‏پشتی فقط 30‏هزار تومان.» کیسه‏خواب‏ها و کوله‏پشتی‏هایش شبیه به کیسه‏خواب‏ها و کوله‏پشتی‏های بقیه دست‏فروشان است. حتی مارک روی وسایلش هم شبیه به بقیه است. درباره ارزان‏تر فروختن وسایلش توضیح می‏دهد: «این‏ها ایرانی است، از تولیدی خودمان است.» برای یک مشتری کارت می‏کشد و بعد دوباره توضیح می‏دهد: «جنس‎هایم همه تمام شده است. این‏ها هم که تمام شود، دیگر جنس نمی‏آورم، می‏خواهم جنس‏هایم را بفروشم و بعد بروم.» کوله‏پشتی، کیسه‎خواب، کیف‏های دوشی و کمری و کفش کتانی برای پیاده‏روی، تنها اقلامی نیستند که در خیابان شقایق به فروش می‎رسند. انواع باتری، مچ‎بند، شانه‏بند و کمربندهای طبی، پایه موبایل، هندزفری و انگشترهای رنگارنگ از دیگر اقلامی‌اند که البته نسبت به کیف‏ها طرفداران کمتری دارند.

از عکس فوری تا کرایه موتور
 بازار خریدوفروش اقلام موردنیاز برای پیاده‎روی اربعین، تنها کسب‏وکارهایی نیستند که در نزدیکی مراکز صدور ویزای اربعین دیده می‎شوند. هرکسی به اندازه توانش به درخواست‏کنندگان خدمات می‎رساند. پسر نوجوانی، در ابتدای صف‎های طولانی ایستاده و به همه تراکت می‌دهد. روی تراکت‏ها نوشته شده است: «ویزای عراق یک روزه.» یک، دو نفر از پسر نوجوان هزینه‏ها را سؤال می‏کنند. او همه را به نشانی زیر آگهی و شماره تلفن، ارجاع می‏دهد. تاکسی‏های نارنجی و موتوری‌ها، دیگر کاسب‎هایی هستند که در روزهای داغ صدور ویزا، دست به کار شده‎اند. در کنار فریاد دست‏فروشان فروش اقلام، هرازگاهی صدای راننده‏ای شنیده می‏شود: «موتور... موتور....». رانندگان تاکسی اما فریاد نمی‏زنند؛ در میان شلوغی جمعیت، فلاکس به دست گرفته‏اند، با چشمان تیزبین، عابران را نگاه می‏کنند و آرام چای می‏نوشند. هرازگاهی هم برای شکار مشتری به سمتی خیز برمی‏دارند. راکبان موتور، موتورهایشان را گوشه‏ای پارک کرده‏اند. انواع و اقسام موتورها در گوشه خیابان پارک شده‌اند. رانندگان به دنبال هر عابر پیاده‏ای که سردرگم است، می‎روند و آرام دم گوشش می‏گویند: «مدارکت رو جا گذاشتی؟ بپر بالا، با موتور سریع می‏رسونمت. کرایه موتور زیاد نیست، 10، دوازده هزار تومان. حالا کجا می‏خوای بری... کمتر هم می‏گیرم. از جاهایی می‏برمت که شلوغ نیست. بپر‌بالا تا دیر نشده‌.» کنار پچ‏پچ موتوری‏ها و صف کند زائران، بعضی‏ها هم به شکل دیگری فعالیت می‏کنند. روی در آهنی سفیدرنگ یکی از ساختمان‏های خیابان، روی برگه‏های ساده‏ای نوشته شده است: «چاپ عکس فوری جهت ویزای عراق»، «فتوکپی». ساختمان تک‏وتوک مراجعه‌کننده دارد. صف برای عکاسی، زیاد طولانی نیست. همه آرام پولشان را واریز می‏کنند و بعد روبه دوربین و پشت به پرده سفیدرنگ می‏نشینند.
کوله آن‏لاین
 به‌جز خیابان‏های منتهی به سفارتخانه عراق که پر از فروشنده‏ است، در شبکه‏های مجازی هم فروش اقلام اربعین به‌صورت آنلاین دیده می‏شود. بسته ملزومات پیاده‌روی اربعین در شبکه‏های مجازی فقط 54هزار تومان به فروش می‌رسد. مهروجانماز، زیارت عاشورا و زیارت اربعین، ذکرشمار، پتو ژله‎ای مسافرتی، هدبند، بارانی نایلونی، حوله، بسته پنبه و باندکشی و صابون خمیری از اقلامی هستند که در بسته ملزومات وجود دارند. در سایت‏های مشهورتر مانند شیپور و دی‏جی‎کالا هم اقلام پیاده‎روی اربعین به فروش می‎رسند. همان کوله‎پشتی‏ها و کیسه‌خواب‏هایی که در خیابان‏های منتهی به سفارت‏خانه فروخته می‏شوند، در این سایت‏ها هم به فروش می‌رسند، البته با قیمتی بالاتر. به نظر می‎رسد که با نزدیک شدن به اربعین، سبک زندگی بسیاری از مردم اربعینی می‎‌شود، از وسایلی که در سبد خریدشان می‏گذارند تا اجناسی که در پشت ویترین مغازه‎ها به نظر مردم می‏رسند.

وزارت اطلاعات: جای نگرانی نیست اما ...
گول ویزای ارزان را نخورید

دیروز، ستاد خبری وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه‌ای، از زائران اربعین حسینی خواست فریب سودجویان و وعده دریافت ویزای ارزان‌تر از نرخ مصوب را نخورند.
در بخشی از این اطلاعیه آمده است:« با عنایت به زیر ضربه قرار گرفتن کیس بزرگ جعل ویزای کشور عراق و تقارن آن با راهپیمایی عظیم اربعین حسینی در کربلای معلی، برای برخی از زائرین محترم پرسش و ابهام پیرامون جعلی یا اصلی بودن ویزای خود به وجود آمده است. اقدام به موقع سربازان گمنام امام زمان(عج) مانع توزیع این ویزاهای جعلی شده و به شکل عمومی جای نگرانی برای زائرین محترم وجود ندارد.»
در بیانیه وزارت اطلاعات با تاکید بر لزوم هوشیاری زائران اربعین حسینی، آمده است:« تمایل به اخذ ویزا از مبادی غیر رسمی با انگیزه تسریع در روند دریافت ویزا  یا پرداخت هزینه کمتر، زمینه را برای فعالیت باندهای سودجو و جاعل، فراهم کرده و موجب بروز مشکلات عدیده برای زائرین محترم می‌شود. اقدام به موقع برای دریافت ویزا، مراجعه به مبادی رسمی و انجام مراحل قانونی، باعث اطمینان و آرامش خاطر زائرین محترم و جلوگیری از سوء استفاده باندهای متخلف خواهد شد. همچون گذشته از زائرین محترم انتظار می‌رود ضمن حفظ هوشیاری کامل خود در طول این سفر معنوی، به اطلاعیه‌های مبادی ذیربط توجه کامل داشته باشند.»

captcha
شماره‌های پیشین