347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
6
پای فوتبالیست‌ها هم به نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه باز شد

از اعتبار فرشتگان تا اخطار به طارمی

گزارش «صبح نو» از بازار حاشیه دفاتر صدور ویزای عراق

بازار روز اربعین

این روزها حرف روزمره و یومیه مردم درباره مراسم اربعین است. خیلی‏ از خانواده ‏ها گلدان‎هایشان را برای رسیدگی، به دوستان و آشنایان می‎سپارند و خیلی‎ها هم برای تهیه مایحتاج سفر راهی بازار شده‎اند. البته در این میان، کاسبان هم سبک خرید و فروش‌شان را طور دیگری کرده ‏اند. بسیاری از آنها روی موج این روزها یعنی مراسم اربعین، سوارند و به خریداران لوازم مورد نیاز راهپیمایی اربعین را می‎فروشند.

صبح نو

پای فوتبالیست‌ها هم به نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه باز شد

از اعتبار فرشتگان تا اخطار به طارمی

یکصدو بیستمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه دیروز هم مثل همه یکشنبه‌ها برگزار شد و طبق معمول، سوژه‌ای ویژه در چنته آقای سخنگو وجود داشت. این بار، پای ملی پوش فوتبال باشگاه پرسپولیس هم به نشست خبری حجت الاسلام «غلامحسین محسنی اژه‌ای» باز شد تا موضوع‌های مطرح شده در این نشست، متنوع‌تر از همیشه باشند. محسنی اژه‌ای در این نشست، شبیه چند ماه اخیر، آخرین وضعیت پرونده مؤسسه‌های مالی و اعتباری و رسیدگی به حقوق مالباختگان را تشریح کرد.
او درباره نقش نظارتی بانک مرکزی در فعالیت این مؤسسه‌ها گفت: «آن موقع بانک مرکزی می‌گفت ما مجوزی ندادیم که نظارت کنیم. بر اساس کوتاهی وزارتخانه ذی‌ربط و عدم نظارت بانک مرکزی، مشکلات استمرار داشت تا به فکر سامان‌دهی افتادند.»
وی افزود: «بانک مرکزی در سال ۹۴صحبت‌هایی با برخی مؤسسات می‌کند و قرار می‌شود، اجماعی شکل بگیرد که مؤسسه‌ای به نام کاسپین با هیأت مدیره مؤسسات منحله تشکیل شود.»
محسنی اژه‌ای به فرآیند کار این مؤسسات اشاره و تأکید کرد: «قبل از هر گونه اقدامی مؤسسه کاسپین مجوز می‌گیرد. تعدادی از سپرده‌گذاران احساس می‌کنند ممکن است دچار مشکلات شوند به همین منظور اقدام به شکایت می‌کنند.»
او افزود: «بیشتر مشکلات از مؤسسات منحله مربوط به مؤسسه فرشتگان بود و بعد از شکایت مردم نسبت به سپرده‌گذاری‌ها، دستگاه قضایی ورود می‌کند. بعد از این اقدام مقرر شد بانک مرکزی هماهنگ کننده بین این مؤسسات باشد.»
 او با اشاره به کسری مالی مؤسسه فرشتگان گفت: «حساب و کتاب‌های این مؤسسات شفاف نیست و این یکی از مشکلات است. در سال ۹۵ بانک مرکزی، کارشناسان خود را به مؤسسه فرشتگان می‌فرستد و این کارشناسان اعلام می‌کنند مجموعه سپرده‌ها هفت‌هزار و ۸۶۰ میلیارد و سپرده توزیعی به مردم دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. در حال حاضر ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد کسری دارد. هیأت تسویه خود فرشتگان هم در سال ۹۵میزان سپرده‌ها را ۸هزار و ۲۰۰میلیارد تومان اعلام کرد.»
او ادامه داد:« در گزارش بانک مرکزی در سال ۹۶، سپرده‌ها را هشت هزار و ۶۶۰ میلیارد و تسهیلات را هزار و ۱۰۰میلیارد اعلام کردند. در کارشناسی انجام شده از سوی خود مؤسسه در سال ۹۶، هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان اموال منقول و غیر منقول این مؤسسه برآورد شده است .هزار و ۴۴۰میلیارد در کارشناسی بعدی برآورد شده است که همه این مبالغ با هم اختلاف دارند.»
سخنگوی دستگاه قضا گفت: «با مشکل همیشگی تفاوت عددهای کارشناسی مواجه هستیم. دو هفته پیش جلسه‌ای با هیأت تسویه مؤسسه فرشتگان داشتم؛ آن‌ها مدعی بودند که ما برخی اموالی که داریم، پروژه‌های ناتمام هستند که اگر بتوانیم آنها را تمام کنیم، رقم حاصله بخش عمده‌ای از بدهی‌ها را تسویه می‌کند در حالی که خودشان هیچ رقمی برای تکمیل پروژه‌ها نداشتند.»
معاون اول دستگاه قضا به خروجی جلسه خود با هیأت تسویه فرشتگان اشاره کرد و گفت: «به آنها گفتم برای یک ملک یا هر تعداد از املاک که بتوانید با بالاترین قیمت مشتری پیدا کنید، ملک آزاد شده و پول دریافتی به حساب سپرده گذاران واریز می‌شود.»
وی افزود: «طبق اعلام خودشان چهار درصد سپرده گذاران میزان مبلغ طلبشان بالاست و پیشنهاد کردند که ۱۳پروژه در اختیار مؤسسه را به این چهار درصد بدهند که قرار شد این پیشنهاد که ابهامات و سؤالات زیادی را به همراه دارد، شفاف سازی شود.»
معاون اول قوه قضاییه درخصوص تکالیف بانک مرکزی و وزارت مربوط گفت: «اگر نسبت به قصورشان جرمی ثابت شود، قوه قضاییه به این مسأله ورود می‌کند کما اینکه وارد شده است.»
یکی از خبرنگاران در این نشست پرسید:« درباره قرارداد جعلی مهدی طارمی و اینکه تیم پرسپولیس دولتی است و مبلغ قرارداد بالا بوده است، آیا قوه قضاییه و بازرسی کل ورود می‌کند؟» پاسخ سخنگوی قوه قضاییه این چنین بود: «موردی را  که می‌گویید خبر ندارم اما اگر باشگاه دولتی باشد و با قرارداد جعلی پولی برداشت شده باشد، جنبه اختلاس پیدا می‌کند و بدیهی است که سازمان بازرسی و مدعی‌العموم ورود می‌کنند.»

 

captcha
شماره‌های پیشین