347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
5
در گزارش ویژه «صبح نو »بررسی شد

«نه» روحانی به درخواست ملاقات ترامپ

چهار سال پیش در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل، با تماسی كه باراك اوباما رییس جمهور آمریكا با تلفن حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور كشورمان را گرفت، برای اولین بار پس از انقلاب گفت‌وگویی 15دقیقه‌ای بین رؤسای جمهور دو كشور رقم خورد. دونالد ترامپ دیگر رییس جمهور آمریكا امسال تلاش كرده است اقدامی خارق العاده‌تر از حركت باراك اوباما انجام دهد. او بعد از سخنرانی تندش علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، از حسن روحانی در خواست ملاقات كرده اما روحانی به درخواست وی پاسخ منفی داده است.

خبر

قاب خبر

صبح نو

خبر

مسعود بارزانی از سمت خود کناره گرفت
نامه استعفای مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان در مجلس این منطقه خوانده شد. طبق گزارشات منتشر شده، وی از سمت خود به عنوان ریاست اقلیم کناره‌گیری و عنوان کرده که به عنوان یک شهروند عادی زندگی خود را ادامه خواهد داد. بر اساس این گزارش، اختیارات وی بین قوای مقننه، مجریه و قضاییه این منطقه تقسیم می‌شود.
اظهارات مقام آمریکایی علیه الحشد الشعبی «دخالت آشکار» در امور عراق است
نوری المالکی معاون اول رییس جمهور عراق گفت: اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا علیه ابو مهدی المهندس به اصول روابط بغداد و واشنگتن ضربه وارد می‎کند. الحشد الشعبی یک نهاد امنیتی رسمی عراق است که فداکاری‎های زیادی
 در راه مبارزه با تروریسم انجام داده است. پیش از این «هثر نوئرت» یک مقام آمریکایی در پاسخ به سؤال یک خبرنگار درباره قرار گرفتن نام ابومهدی المهندس در لیست تروریستی وزارت خزانه‌داری آمریکا از سال ۲۰۰۹ گفت: بله او یک تروریست است و این تمام چیزی است که اکنون می‌توانم بگویم.
آلمان فروش تانک به ترکیه را متوقف می‌کند
کارخانه راین‌متال، بزرگ‌ترین کنسرسیوم صنایع نظامی آلمان قصد دارد فروش تانک به ترکیه را متوقف کند.
آرمین پاپرگر، مدیر این کنسرسیوم به خبرگزاری آلمان گفته است که در بسیاری از پروژه‌های مشترک با ترکیه پیشرفتی دیده نمی‌شود و به نظر می‌رسد که 2 طرف تمایلی برای ادامه آنها ندارند.
مهم‌ترین موردی که وی به آن اشاره کرده است، طرح تولید هزار تانک مدل آلتای (Altay) به ارزش 7 میلیارد یوروست. قرار بود که این توافق اوایل سال 2018 حالت رسمی پیدا کند اما در پی تحولات کنونی مشخص نیست که چه آینده‌ای خواهد داشت و امکان دارد که دریافت مجوز برای چنین اقدامی با مشکل مواجه شود.
روابط ترکیه و آلمان با وجود پاره‌ای مسائل، متشنج شده است که در آخرین مورد، دستگیری تعدادی از اتباع آلمانی در ترکیه به اتهام نقش داشتن در کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه و تلاش برای آزادی این افراد وارد مرحله جدیدی شد.
بالگرد مفقود شده روسیه در کف دریا پیدا شد
خبرگزاری فرانسه در خبری فوری اعلام کرد که بالگرد روسی مفقود شده در قطب، در اعماق دریا پیدا شده است. پیش بینی می‌شود که ۸ سرنشین این بالگرد کشته شده باشند. در مهرماه سال جاری رسانه‌های روسی از ناپدید شدن یک فروند بالگرد روسی‌ام.آی-هشت در منطقه سیبری خبر داده بودند.
تمرینات نظامی ارتش کویت
وزارت دفاع کویت اعلام کرد که تمرینات نظامی ارتش این کشور از روز سه‌شنبه در شمال جزیره «فیلکا» به مدت 10 روز آغاز می‌شود.
اداره ارشاد معنوی و روابط عمومی وزارت دفاع کویت در بیانیه خود با اعلام این مطلب تأکید کرد که این تمرینات در فاصله سه کیلومتری شمال جزیره «فیلکا» اجرا خواهد شد.در این بیانیه از همگان خواسته شده است تا از نزدیک شدن به این مناطق در مدت زمان اعلام شده برای اجرای تمرینات دوری کنند.
کویت از 19 مارس تا 6 آوریل گذشته شاهد برگزاری رزمایش «حسم العقبان 2017»(عزم عقاب‌های 2017) با مشارکت نیروهای نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و آمریکا بود.این رزمایش نخستین بار در سال 1990 در بحرین آغاز شد و یکی از بزرگ‌ترین تمرینات نظامی درمنطقه و بین‌الملل است.

captcha
شماره‌های پیشین