347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
5
در گزارش ویژه «صبح نو »بررسی شد

«نه» روحانی به درخواست ملاقات ترامپ

چهار سال پیش در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل، با تماسی كه باراك اوباما رییس جمهور آمریكا با تلفن حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور كشورمان را گرفت، برای اولین بار پس از انقلاب گفت‌وگویی 15دقیقه‌ای بین رؤسای جمهور دو كشور رقم خورد. دونالد ترامپ دیگر رییس جمهور آمریكا امسال تلاش كرده است اقدامی خارق العاده‌تر از حركت باراك اوباما انجام دهد. او بعد از سخنرانی تندش علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، از حسن روحانی در خواست ملاقات كرده اما روحانی به درخواست وی پاسخ منفی داده است.

خبر

قاب خبر

صبح نو

در گزارش ویژه «صبح نو »بررسی شد

«نه» روحانی به درخواست ملاقات ترامپ

چهار سال پیش در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل، با تماسی كه باراك اوباما رییس جمهور آمریكا با تلفن حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور كشورمان را گرفت، برای اولین بار پس از انقلاب گفت‌وگویی 15دقیقه‌ای بین رؤسای جمهور دو كشور رقم خورد. دونالد ترامپ دیگر رییس جمهور آمریكا امسال تلاش كرده است اقدامی خارق العاده‌تر از حركت باراك اوباما انجام دهد. او بعد از سخنرانی تندش علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، از حسن روحانی در خواست ملاقات كرده اما روحانی به درخواست وی پاسخ منفی داده است.

مأموریت سخت جان كلی
مأموریت هماهنگی این ملاقات به عهده جان كلی، رییس دفتر ترامپ بود. شاید آن چهره درهم كشیده و سرخورده «جان كلی» هنگام سخنرانی رییس جمهور آمریكا در مجمع عمومی سازمان ملل، از آن رو بود كه با توهین‌های ترامپ به ملت ایران، استفاده او از واژه مجعول برای خلیج فارس و یاغی نامیدن حكومت ایران، كار او برای مأموریتی كه قرار بود بعد از این سخنرانی انجام دهد، سخت‌تر شده بود. «كلی» ‌ مأمور بود ترامپ را
تاریخ ساز كند؛ فاصله 24 ساعته‌ای كه بین سخنرانی ترامپ و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل افتاده بود، برای این ملاقات در نظر گرفته شده بود و این بار حتی سطح تماس قرار بود بالاتر از چهار سال قبل باشد؛ قرار نبود مثل چهارسال قبل ارتباط از طریق تلفن نماینده سازمان ملل در ایران برقرار شود.«كلی» با تلفن یكی از معاونان وزیر خارجه كشورمان تماس گرفته و از او درخواست كرده بود این ملاقات را ترتیب بدهد. احتمالاً این شخص آقای مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریكای وزارت امور خارجه باشد كه همراه هیأت 43 نفره دولت در نیویورك حضور داشت.

ماكرون از قرار ملاقات خبر داشت
امانوئل ماكرون رییس جمهور فرانسه مرموزترین و پركارترین رییس جمهور حاضر در مجمع عمومی سازمان  ملل بود. او چهارشنبه شب بعد از سخنرانی حسن روحانی در گفت‌وگویی با خبرنگاران گفته بود كه كشورش مایل است رابط بین ایران و آمریكا در مسائل منطقه باشد. ماكرون اما تلاش‌هایش برای این ارتباط را دو روز قبل‌تر، یعنی قبل از سخنرانی ترامپ آغاز كرده بود. رییس جمهور فرانسه بامداد روز سه‌شنبه به وقت تهران با دونالد ترامپ رییس جمهور آمریكا دیدار می‌كند. براساس صحبت‌های «برایان هوك» مشاور ارشد وزیر خارجه آمریكا در امور سیاستگذاری، ترامپ در دیدارش با ماكرون روی فعالیت‌های ایران در منطقه متمركز بود. ماكرون حدود پنج ساعت بعد یعنی 6 صبح روز سه‌شنبه به دیدار رییس جمهور ایران می‌رود؛ دیداری كه اگرچه محور آن توافق هسته‌ای اعلام شده است اما براساس آنچه یكی از مقامات ارشد فرانسه از این دیدار به خبرگزاری‌ها گفته است، ماكرون در این دیدار حامل پیام ترامپ به ایران هم بوده است. او به روحانی گفته است فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، باعث تحریك آمریكا می‌شود و تهران باید این فعالیت‌ها را متوقف كند. ماكرون تنها رییس جمهوری است كه از تماس دفتر ترامپ با معاون وزیر خارجه ایران برای هماهنگی یك ملاقات بین رؤسای جمهور ایران و آمریكا مطلع است. او بعد از این تماس از روحانی درخواست می‌كند در صورت تمایل برای انجام این ملاقات، وی هم به عنوان نفر سوم در ملاقات حضور داشته باشد. عصر روزی كه ترامپ سخنرانی خود را در سازمان ملل انجام داد، نشریه فارین پالیسی خبر داده بود كه کاخ سفید از طریق یک میانجی، درصدد مذاکره با ایران است. این میانجی احتمالاً همان ماكرون بود. با این حال دکترحسن روحانی، رییس جمهور كشورمان پاسخ منفی به درخواست ترامپ می‌دهد. ساعاتی بعد از سخنرانی ترامپ و حملات او علیه ایران، چهار نفر از اعضای تیم روحانی مأموریت می‌یابند تا متن سخنرانی روحانی را متناسب با ادبیات تند رییس جمهور آمریكا ویرایش كنند؛ این چهار نفر آقایان محمد جواد ظریف، حسام الدین آشنا، محمود واعظی و محمد نهاوندیان بودند. در متن ویرایش شده به طرز هوشمندانه‌ای پشتوانه و غنای فرهنگی ایران مقابل ادبیات جاهلانه ترامپ گذاشته شده بود. كنایه‌هایی به رقص شمشیر ترامپ در منطقه با سعودی‌ها زده و اعلام شده بود ایرانیان اهل مذاكره از موضع برابر و احترام متقابل هستند و تهدید را برنمی‌تابند. بعد از پاسخ منفی اولیه روحانی به درخواست ملاقات ترامپ، این بخش از سخنرانی روحانی شاید در لفافه پاسخ دومی به درخواست رییس جمهور آمریكا بود.

واهمه سعودی از درخواست ترامپ
سعودی ها از درخواست دونالد ترامپ برای ملاقات با روحانی احساس نگرانی می‌كنند؛ به همین دلیل هم بود كه بلافاصله بعد از پایان اجلاس عمومی سازمان ملل یعنی 15 مهرماه، پادشاه عربستان عازم روسیه شد و با همان سیاست خرید اسلحه كه پیش از این با آمریكا در پیش گرفته بود، سعی كرد نزدیكی خود را با كرملین بیشتر كند. ملك سلمان در جریان سفرش به مسكو قرارداد تسلیحاتی خرید اس 400 را با روسیه امضا كرد. سلمان از پوتین خواسته بود درباره نفوذ ایران در منطقه با مقامات ایرانی گفت‌وگو كند. ركس تیلرسون وزیر خارجه آمریكا با آگاهی از این نگرانی سعودی‌ها و از ترس نزدیكی عربستان به روسیه، دو هفته بعد عازم ریاض شد تا مقامات عربستان را به پشتیبانی آمریكا دلگرم كند.
بی بی سی درباره سفر تیلرسون به ریاض نوشته بود مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه، از اهداف سفر تیلرسون است.

سیاست همیشگی آمریكا
همان سال 92 كه تماس تلفنی اوباما و روحانی برقرار شد؛ مقامات آمریكا ابتدا درخواست ملاقات رسمی بین رؤسای جمهور ایران و آمریكا را مطرح كرده بودند. در همان مقطع هم رییس جمهور وقت آمریكا در سخنرانی خود اتهاماتی را علیه حكومت ایران مطرح كرده بود اما بعد از سخنرانی تماس تلفنی خود با روحانی را برقرار كرده بود. این سیاست همیشه همراه آمریكا بوده كه در ظاهر و علنی فریاد و هیاهو علیه ایران راه انداخته و در خفا خواستار همكاری با ایران شده است. نمونه این سیاست در همان سال هایی رخ داد كه آمریكا ائتلافی نمایشی علیه داعش در منطقه راه انداخته بود. در آن مقطع مقامات آمریكا آشكارا اعلام كردند كه نیازی به حضور ایران در این ائتلاف نیست اما در نامه نگاری‌های محرمانه خود، از ایران برای مقابله با داعش درخواست همكاری كرده بودند. اینچنین هم بود كه در همان سال‌ها رهبر معظم انقلاب در سخنانی به این سیاست آمریكایی‌ها كنایه زده و گفته بودند:«{آمریكایی‌ها} در پیغام‌ها و نامه‌ها مطالبی را عنوان می‌كنند اما در رسانه‌ها و به صورت عمومی خلاف آن را مدعی می‌شوند.» با آگاهی از این رویكرد آمریكا هم هست كه رهبر انقلاب در یك سخنرانی دیگر كه رمضان امسال داشتند، درباره نعره‌های ترامپ فرمودند: «به این هارت‌و‌پورت‌های این بابایی که تازه در آمریکا سرِ کار آمده، نگاه نکنید؛ اینها جدید نیست، اینها از اوّل بود. حالا زبان‌هایشان و لحن‌هایشان فرق می‌کند. از روز اوّل این هارت‌و‌پورت‌ها علیه جمهوری اسلامی بوده تا امروز؛ قریب چهل سال است. هیچ غلطی نتوانستند بکنند.»

سؤال از دولت
آنچه در ماجرای درخواست ترامپ برای انجام ملاقات با روحانی و پاسخ منفی رییس جمهور كشورمان به رییس جمهور آمریكا جای سؤال را باقی گذاشته، این است كه چرا این اقدام انقلابی روحانی تاكنون از سوی دولت رسانه‌ای نشده است؟ چرا دست بالای ایران در این ماجرا مخفی نگاه داشته می‌شود؟ این سؤالی است كه شاید در روزهای آینده پاسخ آن روشن شود.

captcha
شماره‌های پیشین