347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
4
سفر برجامی آمانو به ایران

تذکر تهران: فشارپذیری آژانس قابل قبول نیست

یوکیا آمانو شنبه شب برای دیدار کوتاه و یک روزه وارد تهران شد.سفرهای مدیرکل آژانس انرژی اتمی به ایران پس از توافق برجام به‌صورت مرتب و دوره‌ای انجام گرفته اما سفر جدید وی پس از اظهارات ضدایرانی ترامپ و اقدامات مجلس سنای این کشور برای افکار عمومی و رسانه‌های جهان قابل توجه بود. آمانو در سفر خود با مقام‌های دولتی دیدار و گفت‌وگو کرد و بند تی (T) از عمده محورهای گفت‌وگوی صالحی و آمانو بود.

روایت یک مقام قطری از مثلث کمک به تروریست‌ها در سوریه

روایت یک مقام قطری از مثلث کمک به تروریست‌ها در سوریه

نخست‌وزیر سابق قطر در یک برنامه تلویزیونی با اعتراف به همکاری کشورش با آمریکا، ترکیه و عربستان برای کمک به تروریست‌ها در سوریه از چراغ سبز عربستان برای دخالت در سوریه خبر داد. اعترافی که رسوایی سعودی‌ها در ویرانی و تخریب سوریه را برملا ساخت.

صبح نو

روایت یک مقام قطری از مثلث کمک به تروریست‌ها در سوریه

روایت یک مقام قطری از مثلث کمک به تروریست‌ها در سوریه

نخست‌وزیر سابق قطر در یک برنامه تلویزیونی با اعتراف به همکاری کشورش با آمریکا، ترکیه و عربستان برای کمک به تروریست‌ها در سوریه از چراغ سبز عربستان برای دخالت در سوریه خبر داد. اعترافی که رسوایی سعودی‌ها در ویرانی و تخریب سوریه را برملا ساخت.


«حمد بن جاسم آل‌ثانی» نخست وزیر سابق قطر که به گفت‌وگوهای جسورانه و صریح  با رسانه‌های داخلی و خارجی در قطر معروف است، باردیگر بر صفحه تلویزیونی دوحه ظاهر شد و با پرداختن به بخش‌هایی از خاطرات دوران فعالیت‌اش، به افشای برخی از رویدادهای آن زمان که با ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان داشته است، سخن گفت.
براین اساس، حمدبن جاسم آل‌ثانی دراعترافات جدید خود در این مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد: قطر از طریق ترکیه از گروه‌های مسلح در سوریه با هماهنگی عربستان و نیروهای آمریکایی حمایت می‌کرد.

اعتراف بزرگ
وی با اشاره به سفرهایش به ریاض و نتایج آن گفت: پس از آنکه مساله سوریه آغاز شد، در سفر به عربستان سعودی بر اساس دستور امیر سابق قطر با ملک عبدالله دیدار کردم. او به من گفت ما از شما حمایت می‌کنیم و شما این مساله را پیگیری کنید. با شما هماهنگی می‌کنیم اما شما مدیریت مساله را در دست بگیرید. این پرونده را در دست گرفتیم. نمی‌خواهم به جزئیات اشاره کنم اما مدارک کامل در این‌باره در اختیار داریم.
وی با اذعان کردن به رسیدن کمک‌های قطر به دست جبهه النصره، از عربستان سعودی به علت اینکه تغییر موضع خود درباره باقی ماندن بشار اسد در قدرت را به اطلاع دوحه نرسانده بود، انتقاد کرد.
اما شاید مهم‌ترین اظهاراتی که این مقام پیشین قطری مطرح کرد، ارزیابی وی از ماهیت روابط با عربستان سعودی پیرامون مساله سوریه با طرح این سخنان باشد: «ما با هم بر سر شکار نزاع کردیم و شکار از دست ما رفت و ما نشسته‌ایم بر سر آن با هم نزاع می‌کنیم.»

رسوایی عربستان برای دخالت در سوریه
گفت وگوی اعتراف آمیز این مقام پیشین قطر هر چند واکنش مقامات دوحه و ریاض را به همراه نداشت اما با یادداشتی از سوی نویسنده معروف روزنامه رأی‌الیوم قطر روبه‌رو شد.
«عبدالباری عطوان» در ارزیابی مصاحبه تلویزیونی شیخ حمد بن جاسم آل‌ثانی نخست‌وزیر و وزیر خارجه سابق قطر و اعتراف به برخی واقعیت‌ها در مورد بحران سوریه، عنوان کرد: «باید پرسید نتایج حاصل از آن چیست؟ آیا موجب جلب رضایت عربستان می‌شود؟»
وی با اشاره به تلاش  بن جاسم برای تبرئه کشورش از موارد مورد اختلاف با عربستان، در مطلب خود تاکید کرد: «این مصاحبه نشان می‌دهد که شیخ بن جاسم به‌دنبال این است تا با مطرح کردن این‌گونه مواضع، بتواند قطر را از برخی مسائل مورد اختلاف با عربستان که به عنوان متحد بزرگ آن به شمار می‌رفت تبرئه سازد. او فاش کرد که با ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه متوفی سعودی در ریاض دیدار کرده و او را در جریان نقشه قطر با هماهنگی آمریکا و ترکیه برای دخالت در سوریه در آغاز بحران این کشور قرار داده و ملک عبدالله نیز به او چراغ سبز داده و گفته: ما با شما هستیم و هماهنگی به عمل می‌آوریم.

سوریه طعمه تروریست‌ها
این یادداشت نویس قطری در بخش دیگری از مطلب خود به «شکار» یا طعمه بودن سوریه اشاره دارد و می‌گوید: سوریه «شکار» است که شکارچیان از بیش از شصت کشور جهان تحت عنوان «دوستان سوریه» به رهبری آمریکا بر سر آن دعوا دارند و در این میان  عربستان و قطر نقش حامی مالی و تسلیحاتی داشتند و نقش سایر کشورهای عربی نیز از تحلیلگر و تماشاچی فراتر نرفت؛ اما مطرح شدن مسائل دیگر و به هم آمیختن آن نبود که موجب فرار شکار از دام عربستان و قطر شد؛ البته باید از برادران سوری برای استفاده از عبارت «شکار» عذرخواهی کرد. مهم‌تر اینکه شیخ بن‌ جاسم اعتراف کرد که همه در سوریه دخالت داشتند تا جایی‌که این دخالت تا حمایت از جبهه النصره با هماهنگی کامل نیروهای آمریکایی پیش رفت و آمریکا بر همه‌چیز نظارت داشت و هنگامی که فعالیت جبهه النصره قابل قبول نبود، در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته و حمایت از آن متوقف شد.
در این میان باید گفت روابط راهبردی قطر با ایران و ترکیه از جمله دلایل تنش روابط بین عربستان و قطر است و در نتیجه دوحه دو گزینه دارد یا قطع این روابط و ملحق شدن به عربستان یا ادامه بحران و افزایش آن با ریاض.
 به هر حال توضیحات و انعطاف شیخ بن جاسم در همسایه سعودی آن تأثیر زیادی ندارد و سخت بتوان تصور کرد که موجب نرم شدن آنها شود زیرا کسی که امروز حکومت در عربستان را به دست دارد با کسی که در 50 سال گذشته حاکم آن بود، تفاوت دارد و شیخ بن جاسم که فردی زیرک است، این واقعیت را به‌خوبی متوجه است.
پیش از این حمد بن جاسم نخست‌وزیر و وزیر خارجه سابق قطر در گفت‌و‌گوهای متفاوت با روزنامه فایننشال تایمزو تلویزیون کانادا سخنانی جنجالی بر زبان آورد و عربستان را مسوول پیچیده شدن بحران سوریه از سال 2012 دانست .
 حمد بن جاسم بن جبر آل‌ثانی از سال 2007 تا 2013 نخست‌وزیر قطر بود، وی همچنین از 1992 تا 2013 به‌عنوان وزیر امور خارجه قطر فعالیت داشت. گفته می‌شود بن جاسم در به‌ قدرت رسیدن هشتمین امیر قطر، حمد بن خلیفه آل‌ثانی در سال 1995 نقش مهمی داشته است. وی در 26 ژوئن 2013 یک روز پس از کنار رفتن داوطلبانه امیر قطر، برکنار شد و درحال‌حاضر مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری قطر است .

captcha
شماره‌های پیشین