347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
3
نمایندگان مجلس در گفت وگو با «صبح نو» تاکید کردند

«اقتصاد امن» کلید شکست تحریم‌ها

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اخیراً و در تازه‌‌ترین بیانات‌شان در جمع فرماندهان نظامی و کارکنان و دانشجویان دانشگاه افسری امام علی (ع) بر حرکت به سمت اقتصاد امن تاکید داشتند. ایشان وابستگی اقتصاد به نفت را ناامن و یک مشکل تاریخی و به جامانده از دوران قبل از انقلاب دانستند و افزودند: همین موضوع موجب شده است که ما در دوره‌های مختلف در زمینه فروش نفت و درآمد حاصل از آن، دغدغه داشته باشیم.« صبح نو» در گفت و گو با چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی الزامات و ویژگی‌های اقتصاد امن را بررسی کرده است.

برای انقلابی‌های افسرده

صبح نو

نمایندگان مجلس در گفت وگو با «صبح نو» تاکید کردند

«اقتصاد امن» کلید شکست تحریم‌ها

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اخیراً و در تازه‌‌ترین بیانات‌شان در جمع فرماندهان نظامی و کارکنان و دانشجویان دانشگاه افسری امام علی (ع) بر حرکت به سمت اقتصاد امن تاکید داشتند. ایشان وابستگی اقتصاد به نفت را ناامن و یک مشکل تاریخی و به جامانده از دوران قبل از انقلاب دانستند و افزودند: همین موضوع موجب شده است که ما در دوره‌های مختلف در زمینه فروش نفت و درآمد حاصل از آن، دغدغه داشته باشیم.« صبح نو» در گفت و گو با چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی الزامات و ویژگی‌های اقتصاد امن را بررسی کرده است.


پورابراهیمی: اقتصاد امن شاه بیت تصمیمات سیاست اقتصاد مقاومتی است
آقای محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو با اشاره به منویات رهبری درباره اقتصاد امن، گفت: «من فکر می‌کنم آنچه مقام معظم رهبری به عنوان کلید واژه جدید در حوزه اقتصادی مطرح فرمودند، برگرفته از همان سیاست‌های مقاومتی است چراکه اقتصاد مقاومتی در یک بیان و تعبیر ویژه، ایجاد شرایطی امن در اقتصاد است که ما در آن احساس آرامش و امنیت بکنیم و در آن، ویژگی‌ها بر اثر شرایط درونی و بیرونی، تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.» وی ادامه داد: « در واقع  شاه بیت تصمیمات سیاست اقتصاد مقاومتی، اقتصاد امن است که مقام معظم رهبری فرمودند. اقتصاد امن یعنی اقتصادی که از تکانه‌های خارجی موضوعاتی مثل تحریم‌ها، تغییرات محصولات جهانی و کالاها که ما خواسته و ناخواسته اثر پذیر هستیم و موضوعاتی مانند تغییرات اقلیمی مصون بماند و تأثیر نگیرد. در واقع اقتصاد امن، اقتصادی است که در پرتو تصمیماتی با رویکرد علمی ما از تصمیمات خود ساخته عوامل بیرونی مثل تحریم‌ها، عوامل غیر خود ساخته مثل شرایط اقلیمی و عواملی که خواسته یا ناخواسته تحت تأثیر فرایندها و به عبارتی فراز و فرودهای عوامل اقتصادی است، مانند رکود و رونق در دنیا، ما را مصون می‌کند و این مصونیت سازی در اقتصاد مقاومتی اقتصاد امن را می‌سازد که برای مسیر آینده نگرانی ایجاد نمی‌کند.»
پورابراهیمی با اشاره به ضرورت‌های رسیدن به اقتصاد امن تصریح کرد: «ما اول باید تکلیف بودجه عمومی کشور را برای رسیدن به یک اقتصاد امن تعریف کنیم. در بودجه عمومی کشور الان بخشی از منابع درونی ما استقراض واضح و آشکار است، حال آنکه در اقتصاد امن ایجاد استقراض در بودجه عمومی بر خلاف اقتصاد مطلوب است. این اقتصاد مطلوب ما باید در آن منابع درآمدی پایدار تعریف شود نه استقراض.»
وی ادامه داد: «یکی از مؤلفه‌های منابع درآمد پایدار ما نفت است که بر اساس برنامه ششم، شرایط و اجبار بیرونی مربوط به کمیت فروش و همچنین قیمت فروش، ما را به بیست و پنج درصد تا سی و پنج درصد رسانده است.اگر این میزان را حفظ کنیم، کمک می‌کند به اینکه ما بتوانیم ظرفیت بودجه عمومی را از محل نفت به حداقل ممکن برسانیم و بتوانیم درآمدهای مالیاتی را به عنوان جایگزین داشته باشیم. اعتقادمان بر این است که می‌توانیم کشور را در صورت شفافیت اطلاعات اقتصادی با درآمدهای مالیاتی بدون نفت اداره بکنیم؛ فلذا رفتن به سمت بودجه‌ای با رویکرد عدم استقراض آشکار و عدم اتکا بیش از حد به منابع نفتی، این امکان را فراهم می‌کند که به سمت اقتصاد امن حرکت کنیم.»
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین خاطرنشان کرد: « نکته دوم حضور دولت در اقتصاد است که این بزرگترین چالش در اقتصاد محسوب می‌شود. اگر ما بخواهیم به یک اقتصاد با درآمدهای پر سود و با ثبات برسیم که در آن فساد اقتصادی و رانت نباشد و بخش خصوصی رقابتی عمل کند، حتماً باید حضور دولت را کاهش دهیم و یکی از اولویت‌های مجلس و دولت در سال‌های آینده، این است که ما سهم حضور دولت را به شکل واقعی کاهش دهیم. الان ظاهراً دولت اعلام می‌کند که سیاست‌های اصل 44 را اجرا کرده و حضورش را کاهش داده اما اینها شکلی است و محتوایی نیست، در واقع به صورت شکلی سهم دولت در اقتصاد کاهش یافته و از نظر محتوایی حضور دولت در تصمیم گیری، جایگزین مالکیت دولت شده است.»
وی ادامه داد: « پیش از این، دولت مالک بنگاه‌های اقتصادی بود و درباره آن‌ها تصمیم گیری می‌کرد اما امروزه مالکیت ندارد و بازهم در تصمیم گیری‌ها نقش دارد. امروز سهم دولت در اقتصاد بر اساس قدرت اداره است نه قدرت میزان مالکیت؛ یعنی اگر شما میزان مالکیت را از دولت گرفتید اما تصمیم گیری در اختیار قوه مجریه باشد باز حضور دولت در اقتصاد است که شرایط بدتر از آن است؛ چراکه پیش از این دولت مجبور به پاسخگویی بود اما اکنون مالکیت را بر عهده ندارد و از پاسخگویی رهایی پیدا کرده است.»

تاجگردون: عمل به منویات رهبری می‌تواند اقتصاد امن را محقق کند
آقای غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه ‌و بودجه مجلس درباره لزوم اقتصاد امن در کشور به «صبح نو» گفت: «اقتصادی امن است که سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در کشور ترغیب می‌کند اما متاسفانه ما در سازمان‌های اقتصادی کشور دچار بروکراسی اداری بی فایده‌ای هستیم که سبب خودتحریمی شده است و وزارتخانه‌ها و سازمان‌های اقتصادی ما، سبب فرار سرمایه‌ها می‌شوند.»
وی درباره تحقق منویات رهبری تاکید کرد: « اگر مسوولان تنها به 20 درصد سخنان رهبری عمل می‌کردند، هیچ مشکلی نداشتیم و می‌توانستیم در مسیر اقتصاد امن گام برداریم اما همه در ظاهر گوش داده و در باطن بی توجهی می‌کنند.»

بهمنی: اراده‌ای برای تحقق اقتصاد امن وجود ندارد
آقای محمود بهمنی، رییس کل سابق بانک مرکزی و نماینده مجلس دهم در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره الزامات اقتصاد امن تصریح کرد: « اقتصاد امن همان اقتصاد مقاومتی است که بارها مقام معظم رهبری بر آن تاکید کردند اما متاسفانه ما کمتر توجه کرده‌ایم. اقتصاد امن یعنی توجه به تولید داخل، کاهش واردات و بالا بردن ذخایر ارزی کشور تا درصورت تکانه‌های اقتصادی غرب، بتوانیم مقاومت بیشتری کرده و نیازی به آن‌ها نداشته باشیم.»
وی ادامه داد: « تحقق اقتصاد امن و رسیدن به آن خیلی ساده است اما متاسفانه نیاز به اراده دارد که مشکل ما دقیقاً در اجرا و اراده اجرای آن است. ما برای تحقق اقتصاد امن مانع اقتصادی نداریم و قوانین لازم به تصویب مجلس رسیده است؛ تنها اراده مسوولان در این زمینه کامل نیست.»
رییس  کل سابق بانک مرکزی خاطرنشان کرد: «متاسفانه واردات ما نسبت به قبل افزایش یافته و 800 قلم کالا را به کشور می‌آوریم. همچنین  آمار صادرات اعلام شده واقعی نیست چراکه با احتساب صادرات پتروشیمی است و ما باید صادرات غیرنفتی خود را بهبود ببخشیم چراکه میزان قیمت نفت و تولید آن ثابت نیست و نمی‌توان بر روی آن برنامه‌ریزی کرد.»
تابش: تعارضات قانونی مشکل تحقق اقتصاد امن است
آقای محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت وگو با روزنامه صبح نو، درباره الزامات اقتصاد امن گفت: «باید فضای داخلی به نحوی مهیا شود که سرمایه‌گذاران از حمایت قانونی دلگرم شده و احساس امنیت کند. همچنین نیازمند ایجاد تحرک اقتصادی هستیم؛یعنی مؤلفه‌های اقتصاد کلان از جمله رشد اقتصادی، تورم، اشتغال و بیکاری، سود حداقلی و ... به نحوی باشد که آن‌ها را تشویق به سرمایه گذاری کند.»
وی ادامه داد: « تعاملات خارجی هم بسترساز القای امنیت در داخل کشور است؛ پوشش کامل کالاها توسط بیمه، حمل‌و‌نقل ارزان، رونق تبادلات و معاملات بین بانکی میان ایران و کشورهای خارجی و کاهش هزینه‌های تولید؛ این‌ها مواردی‌اند که سبب کاهش هزینه‌های اقتصاد می‌شوند و با دست به دست دادن اینها  بسترساز امنیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری می‌شوند اما در صورت عدم تحقق هریک از این مؤلفه‌ها، سرمایه گذاران داخلی احساس امنیت نمی‌کنند و بستر امنی برای آنان نیست.»
این نماینده مجلس درباره مشکلات تحقق اقتصاد امن با تاکید بر اینکه دچار خلأ قانونی نیستیم، خاطرنشان کرد: «مشکل قانونی نداریم اما تعارضات قانونی داریم بگونه ای که در برخی جاها، قانون از جامعیت برخوردار نیست و قابل تفسیر است. یک جاهایی هم قوانین اضافی داریم که با کار تنقیحی در مجلس که مرحله اول آن انجام شده، سبب می‌شود که قوانین معارض و اضافی از عرصه قانون گذاری کشور حذف شوند که می‌توانند به تحقق اقتصاد امن کمک کنند.»

حسینی شاهرودی: قوانین مصوب اقتصادی فقط روی کاغذ مانده است
آقای حسن حسینی شاهرودی، عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو گفت: « اقتصاد امن به نوعی همان اقتصاد مقاومتی است که قبلاً هم مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد آن تاکید کردند که اقتصاد کشور باید پایدار شود تا در شرایط بحران‌های سیاسی و اقتصادی روی پای خود بایستد و بحران‌های جهانی براقتصاد کشورما تأثیر نگذارد.» وی ادامه داد: « الزام تحقق اقتصاد امن این است که ما نگاه‌مان به درون باشد، توانایی‌های علمی، توانایی‌های نیروی انسانی ، توانایی اقتصادی، مواد اولیه معدنی کشاورزی، صنعتی و... و در عین حالی که نگاه‌مان به توانمندی درون هست، نگاه برونمند هم داشته باشیم که چگونه بازارهای جهانی را فتح کرده و محصول ما وارد بازارهای جهانی شده و با محصولات خارجی رقابت کنند. همچنین باید فضای کسب و کار را به سوی فضای سالم و کم هزینه‌ای سوق دهیم.»
این عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی تاکید کرد: «تاکنون صحبت‌های زیادی درباره اقتصاد مقاومتی شده و ستادهای زیادی برای تحقق آن تشکیل شده است، اما همان حرف‌ها هم عملیاتی نشده‌اند. همچنین قوانین مصوب درباره ارتقای کسب و کار، رفع موانع تولید و ... تنها روی کاغذ مانده و عملیاتی نشده‌اند؛در واقع  انگار اراده‌ای برای تحقق این موارد وجود ندارد. اگر این‌ها عملیاتی شوند می‌توان به سوی اقتصاد امن برویم.»
حسینی شاهرودی خاطرنشان کرد: «همچنان ما شاهد واردات کالاهای غیرضرور به کشور هستیم. کالای قاچاق به راحتی وارد مرزهای کشور می‌شود. این موارد نقطه مقابل اقتصاد مقاومتی است چراکه مسیر تولید در کشور، مسیری پر پیچ و خم  و همراه با معضلات و مشکلات و موانع فراوانی است که گویا راه حلی برای رفع آن‌ها وجود ندارد.»

captcha
شماره‌های پیشین