347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
15
دبیرجشنواره فیلم فجر به «صبح‌نو» گفت:

کاهش هزینه داریم، کاهش سهمیه نه

آقای «ابراهیم داروغه‌زاده» دبیر بیست‌وششمین جشنواره فیلم فجر در غرفه روزنامه صبح نو در نمایشگاه مطبوعات حضور یافت.

خبر

صبح نو

دبیرجشنواره فیلم فجر به «صبح‌نو» گفت:

کاهش هزینه داریم، کاهش سهمیه نه

آقای «ابراهیم داروغه‌زاده» دبیر بیست‌وششمین جشنواره فیلم فجر در غرفه روزنامه صبح نو در نمایشگاه مطبوعات حضور یافت.

دبیرجشنواره فیلم فجر، ضمن تشکر از فعالیت‌های این روزنامه درحوزه سینما، به سؤالات خبرنگار این رسانه پاسخ داد. برگزاری این دوره از جشنواره، سالن رسانه‌ها، کاهش هزینه‌ها و انتخاب آثار، از مسائلی‌اند که در این گفت‌وگو مطرح شدند.ابراهیم داروغه‌زاده، درباره حواشی انتخاب سینمای رسانه‌ها دراین دوره از جشنواره به «صبح‌نو» گفت: ابتدا درمورد خبر تفکیک سالن هنرمندان از رسانه‌ها، باید عرض کنم به گونه‌ای که بعضاً منعکس شده نیست. درواقع تمامی هنرمندانی که در جشنواره فیلم دارند، درسالن رسانه حضور خواهند یافت و مثل سال‌های گذشته درکنار آنها فیلم را تماشا خواهند کرد. برنامه‌های جانبی مثل نقد و بررسی هم برقرار خواهد بود. نکته‌ای که هست، این است که امسال در این سالن، غیر از اهالی رسانه و صاحبان آثار، مهمان دیگری از هنرمندان نخواهیم داشت. دلیل این تصمیم این است که رویه گذشته غیرحرفه‌ای بود. ترجیح ما این است که طوری برنامه‌ریزی کنیم تا هنرمندان بتوانند درسینماهای مختلف در کنار مردم حضور پیدا کنند. علاقه‌مندیم که شور جشنواره همزمان با ایام دهه فجر در سطح شهر گسترش یابد و صرفاً برگزاری این جشن سینمایی منحصر به یک مکان نباشد.

انتخاب ‌سالن ‌پیچیده ‌است
دبیر جشنواره فیلم فجر ادامه داد: درانتخاب سالن چندین فاکتور را باید در نظر گرفت. باید سعی کنیم از حداکثر ظرفیت استفاده کنیم. به‌جز گنجایش سالن، کیفیت تصویر و صدا، فضای سالن، اینترنت و برخی مسائل دیگر مطرح هستند. برای مثال برخی از صندلی‌های برج میلاد نسبت درستی با پرده نمایش نداشت. طبیعتاً هر مکانی که انتخاب شود محاسن و معایبی دارد ولی باید در مجموع فاکتورها تصمیم گرفت. داروغه‌زاده با اشاره به عدم کاهش سهمیه رسانه‌ها بیان کرد: امسال ما هیچ کاهش سهمیه‌ای درموضوع رسانه‌ها نخواهیم داشت. دراین دوره عیناً به روال سال گذشته سهمیه ارائه خواهد شد. هیچ امکانات و خدماتی از رسانه‌ها کسر نخواهد شد بلکه به دنبال مدیریت کار هستیم؛ درواقع با این رویه جدید افرادی که خارج از رسانه‌ها در سالن حضور پیدا می‌کردند، محدود خواهند شد. هنرمندان و دیگر مهمانان به شکل دیگری حضورخواهند یافت. این سالن صرفاً مختص به رسانه‌ها و صاحبان آثارخواهد بود.
 
کاهش ‌هزینه ‌داریم
وی درباره موضوع کاهش هزینه‌های جشنواره افزود: مدیریت سالن رسانه‌ها ارتباطی با مساله کاهش هزینه‌ها ندارد. البته قطعاً ما به دنبال مدیریت و کاهش هزینه‌های جشنواره خواهیم بود. کاهش هزینه‌ها از طریق برنامه‌ریزی قابل انجام است. شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که باید تمام سعی خود را برای استفاده بهینه از بودجه بکنیم. البته قطعاً جوری عمل می‌کنیم که به کیفیت جشنواره ضربه‌ای وارد نشود.

اعتراضی به حذف افتتاحیه نداشتیم
دبیرجشنواره با اشاره به اعتراض برخی سینماگران درباره حذف مراسم افتتاحیه گفت: اتفاقاً اعتراضی نبوده است. برای مثال در مصاحبه آقای نعمت‌الله گفته شده که مراسم افتتاحیه ضروری نیست اما تیتری که از مصاحبه ایشان منتشر شده جور دیگری تفسیر می‌شود. برای این اقدام با دوستانم در خانه سینما مشورت کردم و نظر برخی از اهالی رسانه را نیز جویا شدم؛ اکثر آنها معتقدند این مراسم غیرضروری است. این مراسم معمولاً با سخنرانی و چند بزرگداشت همراه است که می‌شود جور دیگری ارائه شوند. باید سعی کنیم بخش‌های اصلی جشنواره را پررنگ‌تر کنیم.

دبیردنبال‌جشنواره‌خنثی‌نیست
داروغه‌زاده با اشاره به برخی نظرات درباره محافظه کاری مسوولان این دوره از جشنواره، بیان کرد: گمان نکنم هیچ دبیری از خنثی بودن جشنواره استقبال کند. هرمدیری دوست دارد تا آثارخوبی به جشنواره راه یابند و این فیلم‌ها بتوانند مخاطبان را سورپرایز بکنند. اصولاً هدف این جشنواره ایجاد شگفتی برای سینمادوستان و پویایی برای سال بعدی سینمای ایران است. بنده به عنوان معاونت نظارت و ارزشیابی عرض می‌کنم که امسال هم مثل همیشه یک روال طبیعی برای صدور پروانه ساخت وجود دارد. شورای پروانه ساخت متولی صدور مجوز ساخت است و این موضوع ربطی به معاونت ارزشیابی ندارد. شورا مثل همیشه کارش را می‌کند و من در این مدت سعی بر تسریع این روند داشته‌ام.

تنوع ‌ژانر نیاز داریم
وی ادامه داد: جشنواره، موجود مستقلی از سینمای ایران نیست. ما از بین محصولات یک سال سینمای ایران، تعدادی را انتخاب می‌کنیم که برخی از آن‌ها جایزه هم دریافت می‌کنند. هرقدر رنگ‌و‌بوی آثار متنوع‌تر باشد طبیعتاً انتخاب‌های ما متنوع‌تر خواهد بود. تولیدات سینمایی ساخته و پرداخته ذهن فیلمسازی است که در همین جامعه زندگی می‌کند. اگر حال جامعه خوب باشد حال فیلمساز هم خوب خواهد بود. البته برعکس این روند هم وجود دارد. اگر حال جامعه و فیلمساز خوب نباشد، اصطلاحاً فیلم‌های سیاه‌نما رشد پیدا می‌کنند. همه این مسائل مانند زنجیره‌ای متصل به هم است. نمی‌شود که خود مسوولان و جناح‌های سیاسی نا امیدی به جامعه تزریق کنند ولی توقع سینمای امیدوار داشته باشند. مجادلات سیاسیون باعث نا‌امیدی در جامعه و در مرحله بعد تزریق این فضا به سینما می‌شود.

جشنواره‌دولتی‌هستیم
ابراهیم داروغه‌زاده درباره علت تفاوت زیاد بین جوایزجشنواره فجر و جشن خانه سینما گفت: بعید می‌دانم تفاوت‌ها خیلی زیاد باشد ولی ممکن است عیناً مانند هم نباشند. بعضی از سال‌ها تفاوت بین جوایز جشنواره و جشن خانه سینما کمتر و برخی سال‌ها بیشتر بوده است. باید توجه داشته باشیم که لزومی برای یکی بودن جوایز دو جشن سینمایی وجود ندارد. هرجشنواره‌ای براساس سیاست‌گذاری خاص خودش داوری می‌کند. باید بپذیریم که یک جشنواره دولتی هستیم و این جشن براساس سیاست‌های کلان فرهنگی نظام باید فعالیت بکند. پس با تمام این مسائل که مطرح شد، اگر تفاوتی بین جوایز و انتخاب‌های جشنواره فجر و دیگر محافل سینمایی وجود داشت نباید تعجب کرد.دبیر بیست‌وششمین جشنواره فیلم فجردرباره احتمال نشست سینماگران با رهبرانقلاب بیان کرد: گمان می‌کنم آقای حیدریان رییس سازمان سینمایی در پی برنامه‌ریزی چنین جلسه‌ای هستند. امیدوارم در سال جاری این فرصت برای ما و سینماگران ایجاد شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین