347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
12

خبر

اعتراض مجمع ناشران انقلاب اسلامی به ترکیب شورای اجرایی نمایشگاه کتاب تهران

فرهنگ معاصــر و قـقــنوس حاشـیه‌ساز شدند

مجمع ناشران انقلاب اسلامی با اضافه شدن مدیرعامل انتشارات فرهنگ معاصر و ققنوس به شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب، آن هم بدون تصویب شورای سیاست گذاری اعتراض کرد.

در عمود 957 نجف به کربلا

صبح نو

اعتراض مجمع ناشران انقلاب اسلامی به ترکیب شورای اجرایی نمایشگاه کتاب تهران

فرهنگ معاصــر و قـقــنوس حاشـیه‌ساز شدند

مجمع ناشران انقلاب اسلامی با اضافه شدن مدیرعامل انتشارات فرهنگ معاصر و ققنوس به شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب، آن هم بدون تصویب شورای سیاست گذاری اعتراض کرد.

«در حالی که هنوز شورای سیاست گذاری نمایشگاه تشکیل نشده و سیاست‌های کلی و جزئی نمایشگاه سی‌ویکم به رأی و نظر و تصویب اعضای این شورا نرسیده، اعلام اسامی شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه که طبعاً باید مجری سیاست‌های شورای بالادستی باشد، (با فرض صحت خبر) رسماً بی‌تدبیری و نشانه‌ای روشن از سردرگمی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.» این‌ها بخش‌هایی از متنی است که آقای محمد حمزه‌زاده، مدیرعامل سابق انتشارات سوره مهر در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده است. حمزه‌زاده که البته در سال‌های گذشته سابقه عضویت در شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه و مشاوران تیم اجرایی آن را هم در تجربیات خود دارد، در ادامه اظهار امیدواری کرده است که شخص آقای سیدعباس صالحی در این زمینه ورود کرده و آبی بر آتش اختلافات اخیر باشد: «سربسته و فعلاً به عنوان یک هشدار دلسوزانه باید گفت در غیبت «تدبیر» معاونت فرهنگی، چشم «امید» ناشران به ورود مدبرانه معاون فرهنگی سابق و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در جایگاه و صندلی جدید، این گره را قبل از این که نیازی به دندان باشد، با سرانگشتان تدبیر خودشان بگشایند.»

ماجرا از کجا شروع شد؟
سیدعباس صالحی که این روزها بر صندلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکیه زده و روز گذشته هم حکم دو تن از معاونان خود را صادر کرد، از بدو پذیرش مسوولیت در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، تأکید جدی بر واسپاری امور اجرایی حوزه تحت مسوولیت خود داشت. نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را می‌توان مهم‌ترین رویداد معاونت فرهنگی ارشاد دانست. موضوع واسپاری در سال گذشته شکل جدی‌تری به خود گرفت. حسب تصمیم‌های اتخاذ شده مقرر شده بود که امور اجرایی نمایشگاه به دو تشکل اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران و اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران واگذار شود. در این بین مقرر شد، اعضای شورای اجرایی نمایشگاه که در ادامه مسوولان کمیته‌های مختلف را تعیین می‌کنند هم توسط این دو تشکل معرفی شوند. هر یک از تشکل‌ها حق معرفی سه عضو را داشتند. عضوهفتم هم با هماهنگی و توافق دو طرف تعیین می‌شود. موضوع آن گونه که پیش‌بینی می‌شد جلو نرفت و طرفین دعوا در انتخاب نفر هفتم با یکدیگر به توافق نرسیدند. در نهایت این موضوع با کدخدا منشی حل شد. امسال اما در چینش، هندسه این شورا دوباره دچار حاشیه شد. وزارت ارشاد بدون هماهنگی با شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه به اضافه کردن آقایان داوود موسایی و امیر حسین‌زادگان(مدیرعامل انتشارات فرهنگ معاصر و ققنوس) به عنوان نمایندگان خود در شورای اجرایی اقدام کرد؛ اقدامی که شعله حاشیه‌های بعدی را روشن کرد. مجمع ناشران انقلاب اسلامی که در شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب عضویت دارد از اولین تشکل‌هایی بود که به این موضوع اعتراض کرد. مجمع در بیانیه‌ای با انتقاد از اینکه این اقدام بدون تصویب شورای سیاست‌گذاری صورت گرفته است، اعلام کرد که وزارت ارشاد بدون هیچ سابقه و مصوبه‌ای از شورای سیاست‌گذاری و بدون حتی ابلاغ حکم و تشکیل شورای جدید، ترکیب و تعداد اعضای شورای برنامه‌ریزی را عملاً به‌نفع یک طیف خاصِ همیشه‌برخوردار و همیشه‌معترض از بخشی تغییر داده است. مجمع همچنین عقیده دارد که ارشاد در این تصمیم نقش ناشران شهرستانی را نادیده گرفته است. «صبح‌نو» برای دریافت پاسخ ایراداتی که مجمع ناشران انقلاب اسلامی به این تصمیم وزارت ارشاد وارد کرده، سراغ معاونت فرهنگی این وزارتخانه رفت اما به دلیل مشغله‌های برگزاری نمایشگاه مطبوعات و نشست خبری وزیر ارشاد، موفق به دریافت پاسخ آنها نشد. با این حال سیدعباس صالحی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره انتخاب‌های حاشیه‌ساز برای شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب و اعتراض تشکل‌های نشر به این موضوع گفت: بعد از نمایشگاه در پی زمینه‌های اجرایی سال۹۷ بودیم. بر اساس این که سال۹۶ دو تشکل به معاونت فرهنگی به عنوان تشکل‌های مجری معرفی و انتخاب شدند تا واگذاری به صنف صورت گیرد، گفت‌وگو و نامه‌هایی رد و بدل شد. شرایط ارشاد و جابه‌جایی‌ها موجب شد گفت‌وگوها به تأخیر افتند.به گزارش فارس، وی ادامه داد: شورای سیاست‌گذاری باید تشکیل شود و در این زمینه منتظر بودیم تا معاون فرهنگی به نتیجه برسد. با معرفی امروز معاون فرهنگی طبعاً بحث نمایشگاه کتاب به لحاظ رییس مشخص شد و شورای سیاست‌گذاری به زودی معرفی خواهد شد و برگزاری جلسه این شورا مسیر را مشخص خواهد کرد.وزیر ارشاد همچنین در پاسخ به سؤالی پیرامون ورود دو ناشر به شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب گفت: با استدلال‌هایی این ترکیب معرفی شده و با تشکیل شورای سیاست گذاری مسیر آینده مشخص خواهد شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین