347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
11
جوادی و فقهی زاده کیستند؟

درباره منصوبان تازه وزیر فرهنگ و ارشاد

روز گذشته آقای سید عباس صالحی، دو انتصاب داشت. پس از تأیید و تکذیب‌های یکی، 2 ساعته بالاخره خبر انتصاب آقای محسن جوادی به سمت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد. ظاهراً وی در گفت وگو با خبرگزاری مهر خبر انتصابش را تائید نکرده بود. قبل از جوادی، آقای محمد سلگی سرپرست این معاونت بود. انتصاب دیگر در حوزه قرآن و عترت بود و صالحی در حکمی آقای عبدالهادی فقهی زاده را به عنوان معاون قرآن و عترت این وزارتخانه منصوب کرد. پیش از وی، حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی عهده‌دار این سمت بود.

خبر

صبح نو

خبر

تاملات جامعه‌شناختی درباره پیاده‌روی اربعین
کتاب «پیاده‌روی اربعین: تأملات جامعه‌شناختی» (مجموعه مقالات) از سری «کتاب‌های سرو» (مطالعات فرهنگ شیعی) به‌کوشش آقای محسن حسام مظاهری توسط نشر آرما به زودی منتشر خواهد شد.در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: اگر بخواهیم مشخصه‌های جامعه شیعه در زمانه حاضر را برشمریم، بی‌شک یکی از مشخصه‌ها «فربهی بُعد مناسکی» آن‌ خواهد بود. در یکی دو دهه‌ اخیر، آیین‌ها و مناسک جدیدی در جامعه شیعه ظهور کرده و با روندی شتابان رشد کرده‌اند که اغلب سابقه‌ای در ادوار پیشین نداشتند یا حداقل به‌صورت امروزی‌شان آیینی فراگیر محسوب نمی‌شدند. یکی از این آیین‌ها، «پیاده‌روی اربعین» است. هنوز ادبیات نظری و پژوهشی قابل‌توجه‌ای پیرامون این آیین پدید نیامده است. در مجموعه مقالات حاضر، اما نویسندگان ـ که همه متعلق به نسل جامعه‌شناسان جوان ایرانی‌اند و بر مطالعات دین و تشیع تمرکز دارند ـ کوشیده‌اند بر تعلقات شخصی و مذهبی خود حتی‌الامکان فائق آمده و از منظر جامعه‌شناختی و بعضاً با سویه «انتقادی» به این پدیده بنگرند.
عناوین مقالات:
۱.  تشیع پساصدام و پایان سندرم حسرت جغرافیای مقدس در تشیع: جامعه شیعی به‌مثابه جامعه‌ای در فراغ / جبار رحمانی
۲.  اربعین؛ دانسته‌ها و نادانسته‌ها: منظری اجتماعی / مهدی سلیمانیه
۳.  میزبانان اربعین / احمد شکرچی
۴.  از نهادی‌شدن آیین اربعین تا عرفی‌شدن امر قدسی / محمدرضا پویافر
۵.  حاد واقعیت ژان بودریار؛ بررسی شایعات رسانه‌ای پیرامون آیین پیاده‌روی اربعین / محسن امین
۶.  «اربعینِ ایرانی»: رشد تصاعدی آمار ایرانی‌ها در پیاده‌روی اربعین: دلایل و پیامدها / محسن‌حسام مظاهری

اقتصاد اسلامی با موعظه حاصل نمی‌شود
آیت‌الله جوادی آملی در دیدار با جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر قم، گفت: مساله فقر، مسئله دردناكی است؛ ما به غالب مسئولین گفتیم اقتصاد اسلامی با سفارش و موعظه حاصل نمی‌شود؛ كشوری كه مال دارد، ایستاده است؛ چون طبق آیه سوره مباركه نساء، مال عامل قیام یك ملت است؛ كسی كه دستش خالی است، جیبش خالی است؛ این قدرت قیام ندارد و ستون فقراتش شكسته است. به گزارش خبرگزاری حوزه، وی افزود: با وام و سودهای چند درصدی که ربا باشد که نمی‌شود شهر را آباد کرد؛ نمی‌توان جامعه را اداره کرد؛ ما درباره آمریكا با اینکه به این باور رسیده‌ایم که آمریكا هیچ غلطی نمی‌تواند بكند، اما وقتی بگوید گزینه نظامی روی میز من است عده‌ای روی آن حساب می‌كنند؛ اما خداوند در قرآن صریحاً می‌گوید گزینه نظامی روی میزِ قرآن من است، بانك‌های ربوی دارد با من می‌جنگند، اما ما باور نكردیم. اینكه روایت نیست؛ این صریح آیه قرآن است. این كشور همه‌چیز دارد و بانك‌ها باید وارد قرض‌الحسنه بشوند.

روستاییان به عدالتخواهان می‌پیوندند
دکتر ابراهیم فیاض، استاد مردم‌شناسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با مهر پیش‌بینی کرد که عدالتخواهی در کشور اوج می‌گیرد و روستاییان به این جنبش می‌پیوندند.او گفت: امروز در میان روستاییان، تحصیلکرده های بسیار خوبی وجود دارد که به نوعی از خودآگاهی طبقاتی رسیده‌اند. این طیف چون به خودآگاهی رسیده مطالبات دارد و از این جهت به جنبش عدالتخواه نیز پیوند می‌خورد.او درباره راهکارها برای رویارویی با این جریان گفت: در سطوحی از ساختار قدرت باید به اینها اجازه ورود داده شود. علاوه‌بر آن در صداوسیما نیز می‌بایست تمهیداتی اندیشیده شود تا اینها بیایند و حرف‌هایشان را در فضایی منطقی و مستدل بیان کنند. همچنانکه در فضای رسانه‌ای به هیچ وجه نباید این‌ها محدود و محصور شوند. قوه قضائیه نیز در باید در برخوردهای خود با این طیف از افراد تجدید نظر کرده و بیشتر مسامحه کند.

رونمایی از 11 اثر موسسه
موضوع‌شناسی احکام فقهی
حجت‌الاسلام سید جمال میر محمدی، رییس مؤسسه موضوع‌شناسی احکام فقهی، دیروز، در نشست خبری آثار منتشر شده مؤسسه فقهی موضوع شناسی احکام گفت: امروز بعد از ظهر از 11 اثر این مؤسسه در محضر آیت‌الله مکارم شیرازی رونمایی و به جامعه علمی حوزه و دانشگاه عرضه می‌شود و همچنین در هفته پژوهش 19 اثر دیگر در محضر یکی دیگر از مراجع تقلید رونمایی می‌شود.به گزارش خبرگزاری رسا، وی ادامه داد: در گروه فرهنگی کتاب موضوع شناسی آیین تکریم اهل بیت؟عهم؟ با رویکرد آسیب‌شناسی و کتاب موضوع‌شناسی بازی‌های اینترنتی؛ بازی کلاش، در گروه حقوقی نیز کتاب‌های موضوع‌شناسی حرز، موضوع‌شناسی رشوه، موضوع‌شناسی مسافت شرعی، موضوع‌شناسی وحدت و تعدد جرائم، در گروه پزشکی، کتاب‌های موضوع‌شناسی روش‌های نوین باوری انسان، موضوع‌شناسی بانک خون بند ناف، و در گروه اقتصادی نیز کتاب ارزش‌سنجی درهم و دینار و گروه بنیادی موضوع شناسی اعتکاف و درآمدی بر دانش موضوع‌شناسی تدوین و منتشر شده است.

 

captcha
شماره‌های پیشین