347
دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۶
10
آمارها از وجود حدود 2 میلیون نفر تحصیل‌کرده بیکار در کشور خبر می‌دهند

مدرکی برای بیکاری

جزئیات جدیدترین آمار به‌ دست آمده از مرکز آمار ایران درباره جمعیت شاغل و بیکار کشور به تفکیک وضع سواد و دوره تحصیلی، نشان می‌دهد از مجموع ۲۲‌میلیون و ۵۵۰ هزار نفر فرد شاغل در کشور، بالغ بر ۲۰ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر جزو شاغلان باسواد و یک میلیون و ۹۳۳ هزار نفر نیز جزو شاغلان بی‌سواد محسوب می‌شوند.

وقتی اتفاقی ممنوع، مجاز می‌شود

کلاس درس کولبری

صبح نو

وقتی اتفاقی ممنوع، مجاز می‌شود

کلاس درس کولبری

براساس آمار غیررسمی ۷۵ هزار کولبر در کشور داریم که بخش عمده‌ای از آنها دانش‌آموزانی‌اند که بعد از مدرسه اقدام به این کار می‌کنند و ما با بحران کولبران دانش‌آموز و از دست رفتن آنها نیز مواجه هستیم؛ به همین خاطر باید هرچه سریع‌تر نسبت به رفع این مشکلات اقدام شود.  کولبری شغلی غیررسمی و مختص مناطق مرزی به ویژه مناطق هم مرز با عراق است. کولبران با تکیه بر توان بدنی خود، بار، اثاثیه و هر چیزی را که کارفرما بخواهد جابه‌جا می کنند. از آنجایی که این افراد مزد کمی می‌گیرند، بیشتر اوقات از سوی افرادی به کار گرفته می‌شوند که قصد دارند کالا قاچاق کنند.

مرز محرومیت
با توجه به این‌که شهرهایی که در مناطق مرزی قرار گفته‌اند از محرومیت‌های زیادی برخوردارند و اکثر بومیان منطقه با مشکل بیکاری مواجه‌اند، کولبری به یکی از مشاغل پررنگ مناطق مرزی به ویژه کردستان تبدیل شده است. در این مرز با راه اندازی بازارچه مرزی و فراهم سازی زمینه ورود و خروج کولبران به بازارچه مرزی، باعث شده تا ورود کالا از سوی این افراد سرعت بیشتری بگیرد.
بنا به گفته آقای قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، براساس آیین نامه ساماندهی کولبران، راه‌اندازی سامانه‌ای از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و صدور کارت‌های الکترونیکی برای کولبران در دستور قرار گرفته است. به این ترتیب کولبران برای واردات کالا به جای عبور از معابر صعب العبور از طریق بازارچه‌های مرزی و رسمی کشور و تحت نظارت‌های قانونی که قانونگذار در حوزه‌های مختلف پیش بینی کرده، نظیر حوزه بهداشت و درمان، استانداری، قرنطینه و ثبت واردات در گمرکات کشور  اقدام به واردات کالا خواهند کرد. با این اتفاق سختی‌های کار کولبران کمتر شده و بدین ترتیب تمایل بیشتری برای انجام این کار در این قشر ایجاد شده است. حضور کولبران جوان و دانش‌آموز خطر جدی‌ای برای سلامتی این جوانان و نوجوانان است که در آینده می‌تواند ضمن دور کردن آنها از فضای درس و مدرسه مشکلات زیادی را نیز برای سلامتی آنها ایجاد کند.

آمار چه می‌گوید
سال‌های قبل، کولبری شغلی قبول شده نبود اما انگار این اتفاق در حال رخ دادن است و حتی آمارهایی هم برای آن وجود دارد؛ سقف بار برایش تعیین شده و لباس رسمی بر تن این شغل کرده‌اند. اینکه کولبران از درد بیکاری و نبود انگیزه و ثروت در شهرشان و از سرناچاری دست به این کار زده اند، برای کسی اهمیتی ندارد. آقای رسول خضری، نماینده مجلس شورای اسلامی گفته است: ۷۵ هزار کولبر در کشور وجود دارند که ۲۰ هزار نفر آنها در سردشت و پیرانشهر هستند. برای رسیدگی به وضعیت اورژانسی کولبران از وزن بار آنها کم کرده‌ایم و وزن را از ۲۲۰ کیلوگرم به ۸۰ کیلوگرم رسانده‌ایم. طرح یک فوریتی را در دستور کار داشتیم که توسط ۱۵۶ نماینده امضا شد و در هفته گذشته اعلام وصول شده است، این طرح ۹ ماده دارد. وی ادامه داد: بحث تبدیل و جایگزینی کولبری با شغل مناسب مدنظر است، چرا که کولبری نان به نرخ جان است و از سر ناچاری انجام می‌شود. به دنبال این هستیم که تسهیلاتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور در اختیار این مناطق قرار گیرد و پول‌هایی که از قِبَل کولبری به فرمانداری، استانداری و یا هنگ مرزی واریز می‌شود، ساماندهی شده و کل پول در هنگ مرزی شهرستان و فرمانداری به صورت مشترک واریز شود تا در نهایت صرف ارتقای اقتصاد در این منطقه شود و در نهایت هزینه زیرساخت‌های اشتغا‌‌ل‌زایی، صنایع‌تکمیلی و تبدیلی و احداث کارخانجات شود و با توانمندسازی در این نقاط، کار استاندارد و سالم انجام شود. وی اضافه کرد: با وزیر تعاون گفت‌وگوهای خوبی در این خصوص انجام شد. وزیر به میان کولبران آمد و وضعیت آنها را از نزدیک بررسی کرد. عزم ما برای این کار جدی است و همراهی ۱۵۶ نماینده مجلس باید منجر به ارتقای وضعیت معیشتی این افراد شود، چرا که امنیت شغلی و اعطای تسهیلات دولتی موجب معیشت پایدار می‌شود و معیشت پایدار در مرزها پشتیبان امنیت پایدار در منطقه است. کولبران، دیگر آن قشر سالخورده‌ای نیستند که از سر نداری و تنهایی دست به این کار زده باشند؛ امروز قشر کم درآمد این منطقه از کوچک و بزرگ دست به‌کار کولبری زده‌اند و با خونسردی که در برخی از مسوولان وجود دارد، شنیدن اینکه دختران جوان هم به کولبری روی آورده‌اند نباید دور از انتظار باشد.

 

captcha
شماره‌های پیشین