346
یکشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۹۶
8

خبر

شهرداری به تخصیص نیافتن بودجه از سوی دولت واکنش نشان داد

چرخش 180 درجه‌ای یک مدعی

طلب شهرداری تهران از دولت مبلغ بسیار بالایی است که از دوران شهردار قبلی وجود داشت؛ اما با روی کار آمدن شهردار جدید، آقای محمدعلی نجفی در نخستین کنفرانس خبری خود بدهی 17 هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری را تکذیب کرد. حدود دو ماه از آمدن نجفی به شهرداری تهران می‌گذرد؛ در این مدت شهردار جدید به دلیل ارتباطات نزدیکی که با دولت داشت کار خود را با زیر سؤال بردن اقدامات و همچنین ادعاهای شهردار قبلی مبنی بر طلب از دولت شروع کرد. در این مدت کم و بیش خبرهایی که از شهرداری درز می‌کرد که همگی علیه آقای محمدباقر قالیباف و ادعاهای وی بوده است.

صبح نو

خبر

 مرگ در انتظار ساکنان شهرها و روستاهای
 حاشیه دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه مدت‌هاست که به سمت زوال پیش می‌رود و مردمان این منطقه با مشکلات بسیاری به همین دلیل مواجه شده‌اند. آقای سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان در مجلس با بیان اینکه ساکنان روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه با بیکاری و مهاجرت روبه‌رو هستند، گفته است: در حال حاضر ساکنان شهرها و روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه در بدترین وضعیت به‌سر می‌برند؛ بسیاری از آنها به خاطر بی‌آبی در حال هلاک‌اند. وی درباره عملکرد ضعیف و پرابهام ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: تمامی شهرها و روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه این روزها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.  وی ادامه داد: غالب افراد ساکن در شهرها و روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه از گذشته به کشاورزی مشغول بوده‌اند اما در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای در بحث اشتغال و بیکاری مواجه هستند و به نوعی کشاورزی رو به تعطیلی رفته و جمعیتی که دریک بازه زمانی به روستاها مهاجرت کرده بودند به سمت شهرها سرازیر می‌شوند.

 آموزش مهارت به دیپلمه‌های نظری  در دوره سربازی
دانش‌آموزان پسری که از شاخه نظری فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند ضمن گذراندن خدمت سربازی، یک مهارت را آموزش ببینند تا بتوانند پس از پایان خدمت وارد بازار کار شوند. آقای علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفته است: با وزارت جهاد کشاورزی، تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم و چند اولویت و مزیت برای دانش‌آموزانی که در رشته‌های کشاورزی مشغول به تحصیل هستند، قائل شدیم که یکی از آنها در اختیار گذاشتن مراکز آموزشی وزارت جهاد کشاورزی برای هنرجویان این رشته است. وی ادامه داد: اولویت دوم برای مدت سربازی این افراد است تا بتوانند در بخش کشاورزی امریه شوند و در آن زمان هم، همچنان آموزش‌های خود را داشته باشند و مزیت سوم هم پس از پایان سربازی با دادن وام‌های زودبازده است تا زمینه اشتغال را در حوزه کشاورزی فراهم کنیم.

 سلب صلاحیت و انفصال موقت ۲۴۰ دفتریار متخلف
با توجه به الکترونیکی شدن ثبت اسناد، برخی با سوءاستفاده از ناآگاهی مردم درباره قیمت‌ها سعی می‌کنند مبالغ بیشتری را دریافت کنند که این عمل، باعث برکناری 240 دفتریار شد. آقای احمد تویسرکانی رییس سازمان ثبت اسناد از سلب صلاحیت و انفصال موقت ۲۴۰ دفتریار متخلف به دلیل دریافت پول اضافی خبر داده و گفته است: 360 میلیون برگ از پرونده‌ها اسکن و به فایل الکترونیک تبدیل شده‌اند. در گذشته گم شدن و سرقت پرونده‌ها و حتی آتش‌سوزی پرونده‌ها مشکلاتی را فراهم می‌کرد که اکنون این مشکلات رفع شده و فرآیند ثبتی بدون کاغذ در حال اجراست. وی ادامه داد: در شش ماهه گذشته 16 هزار مورد بازرسی از مجموعه سازمان ثبت و دفاتر اسناد رسمی انجام و 506 نفر هم مأمور به بازرسی شدند و تخلفاتی هم کشف شده‌اند. 15نفر از دفتریاران سلب صلاحیت دائم و 225نفر انفصال موقت داشتند که عمده تخلفات هم دریافت وجه اضافه بوده است.

 وعده دیگر درباره پیگیری لایحه تأمین امنیت زنان
اعمال خشونت علیه زنان سال‌هاست وجود دارد و همه این سال‌ها هر مدیری که مسوولیت امور زنان را به دست گرفته، از پیگیری لایحه حمایت از زنان صحبت کرده است. این‌بار هم نوبت به خانم معصومه ابتکار رسید. معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: مباحث قضایی لایحه تأمین امنیت زنان در دستگاه قضا با قوت در حال پیگیری است. وی با بیان اینکه بررسی لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت در کمیسیون لوایح دولت تقریباً به اتمام رسیده و در قوه قضاییه در حال انجام است، ادامه داد: این لایحه پس از بررسی اولیه در دولت و کمیسیون لوایح به قوه قضاییه برای بررسی احکام و مباحث قضایی و اقدامات نهایی ارسال شده و اکنون در این دستگاه با قوت در حال بررسی و پیگیری است. ابتکار ادامه داد: به عنوان معاون امور زنان و خانواده عضو این کمیته بوده و با شرکت مستمر در جلسات دستگاه قضا تلاش و همکاری لازم را در به سرانجام رسیدن لایحه به کار خواهم برد؛ امیدواریم بتوان هر چه سریع‌تر آن را به سرانجام رساند و به مجلس تقدیم کرد.

 واگذاری پارک پردیسان به شهرداری  پیگیری خواهد شد
شهر تهران از شهرهای دارای هوای آلوده کشور است که سال گذشته و همین شش‌ماهه ابتدای سال جاری روزهای سالم کمی را تجربه کرده است. برچیده شدن و یا تغییر کاربردی فضاهای سبز می‌تواند وضعیت را بحرانی‌تر کند. خانم فریده اولاد‌قباد، نایب رییس مجمع نمایندگان استان تهران از پیگیری موضوع واگذاری پارک پردیسان به شهرداری تهران خبر داد و گفت: نباید فضاهای سبز تهران را که چون ریه پایتخت عمل می‌کنند، از دست بدهیم. پارک پردیسان چون ریه تهران عمل می‌کند و با توجه به شرایط آلودگی هوا و ریزگردهایی که به ویژه در پاییز و زمستان از استان‌های جنوب و جنوب غرب کشور به تهران می‌آید، نیاز به فضای سبز کافی در پایتخت وجود دارد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی منطقه چیتگر حریم تهران بود و هیچ گونه آپارتمانی در این منطقه دیده نمی‌شد اما در حال حاضر متأسفانه شاهد رشد قارچ گونه آپارتمان‌ها در این منطقه هستیم و حریم سبز تهران تا حدودی تبدیل به بافت جمعیتی شده است.

captcha
شماره‌های پیشین