346
یکشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۹۶
6
گلایه استاندار کربلا از حیدرالعبادی

دولت عراق بودجه راهپیمایی اربعین را نمی‌دهد

گفت‌وگوی «صبح نو» با کارشناسان درباره آلودگی این روزهای هوای پایتخت

سایه خاکستری بر سر تهران

یک ماه از فصل پاییز می‌گذرد و 6 روز هم از دومین ماه آن گذشته است، اما شهروندان هیچ سرمایی را احساس نمی‌کنند و تازه اخبار از آلودگی هوای چهار روزه و پنج روزه نخست آبان هم می‌گوید. هنوز زمستان از راه نرسیده است که تهران آغوشش را تمام و کمال روی آلودگی‌ها باز گذاشته است؛ اما آنچه اخبار و شاخص‌های سایت کیفیت هوا درباره آلودگی هوای تهران می‌گویند، حقیقت دارند. واقعاً هوا برای گروه‌های حساس خطرناک است. اخباری که به تهرانی‌ها می‌گوید باید هوای آلوده زیادی را به داخل ریه‌هایشان بکشند، درست است.

صبح نو

گلایه استاندار کربلا از حیدرالعبادی

دولت عراق بودجه راهپیمایی اربعین را نمی‌دهد

کمتر از 10 روز تا روز اربعین و برگزاری مراسم اربعین مانده است.با وجود تب و تاب داخلی برای برگزاری این مراسم و همچنین ساماندهی زائران به منظور پیشگیری از مشکلات امنیتی و همچنین هزینه‌های میلیاردی که ایران برای این مراسم انجام می‌دهد، اما انگار طرف عراقی قصد ندارد در این باره کاری انجام دهد. شهرداری تهران، به عنوان مدیر ستاد اربعین، هرساله میلیاردها تومان برای بهبود شرایط برگزاری مراسم روز اربعین هزینه می‌کند؛ این در حالی است که به جز این هزینه که هر سال مصوب می‌شود، هزینه‌های دیگری نظیر استقرار امکانات رفاهی، خدماتی، بهداشتی و درمانی نیز به دوش دولت ایران می افتد تا زائران با خیال آسوده‌تری در این مراسم حاضر شوند. نکته قابل توجه و شاید با اهمیت این است که در سال‌های گذشته، تمام هزینه‌های مراسم اربعین با وجود خطری مانند داعش برای زائران، از سوی ایران و خود زائران و همچنین مردمی تهیه می‌شده که در مسیر زائران قرار داشته‌اند؛ این یعنی هزینه‌ای از سوی استانداری کربلا نشده است. البته نمی‌توان گفت ریالی از سوی دولت عراق و استانداری کربلا  هزینه نشده است اما چیزی که واضح است، این است که با بهبود شرایط امنیتی کربلا و مهیا شدن وضعیت بازسازی یا نوسازی شهر، به ویژه برای ایام اربعین اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است و هزینه‌ها از سوی شهرداری تهران و دولت ایران تأمین شده‌اند.

دولت عراق بودجه بدهد
با در نظر گرفتن همه شرایطی که عراق امروز با آن درگیر است، اینکه فرض کنیم این کشور بودجه‌ای برای تخصیص به این مراسم بزرگ ندارد، قابل قبول نیست. در همه سال‌هایی که بودجه‌های میلیاردی ایرانیان به سمت عراق و برای این مراسم سرازیر شده، هیچ‌گاه خبری از هزینه‌کردهای‌عراقی‌ها شنیده نشد. آقای طریحی، استاندار کربلا با انتقاد از دولت عراق، خواستار تخصیص بودجه‌ای برای مراسم اربعین شده و گفته است: «دولت مرکزی تاکنون هیچ کمکی برای تدارکات مراسم اربعین در نظر نگرفته است. لذا از حیدرالعبادی می‌خواهیم تا جهت رفاه حال زائران و خدمت‌رسانی به آنها بودجه ویژه‌ای برای اربعین تخصیص دهد.» او همچنین از حیدرالعبادی خواست مانع از حضور مسوولان عراقی در مراسم اربعین با ماشین‌های نظامی شود چراکه به گفته وی، کربلا امن است و لازم نیست مقامات عراقی نگران جان خود باشند.

دعواهای داخلی بی خیالی خارجی
در کشور ما با نزدیک شدن به اربعین دستگاه‌های زیادی دست به کار می‌شوند و با استفاده از نیرو و بودجه‌های فراوان به استقبال این روز می‌روند؛ این در حالی است که در آن طرف مرزها، دولت عراق بدون استرس به امورات خود می‌رسد. مراسم پیاده روی اربعین، بر اساس آمارهای غیر رسمی در سال گذشته 26 میلیون نفر را به این کشور کشاند. تأمین نیازمندی‌های این تعداد زائر وظیفه‌ای است که بر عهده دولت عراق است؛ اما طرف عراقی به گفته استاندار کربلا، هیچ پولی برای این مراسم خرج نمی‌کند و به اصطلاح خیلی راحت خود را کنار کشیده تا بقیه خرج کنند! با این وجود، در داخل کشور بر سر اینکه از زائران چه هزینه‌هایی گرفته شود یا نشود، دعواست و البته کسی هم توجهی ندارد. هزینه‌های سفر اربعین شاید در ظاهر زیاد نباشد اما با وضعیتی که دولت عراق برای خود و شهر کربلا ساخته و خود را از برگزاری مراسم کنار کشیده، بیشتر هزینه‌ها را باید مردم بدهند تا بتوانند این مراسم را برگزار کنند.
آقای احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران در جایی و در واکنش به گزارش معاون شهردار درباره هزینه کرد شهرداری برای اربعین گفته است: «امسال پیشنهاد می‌شود محوریت خدمات را در حوزه خدمات شهری و نه کارهای دیگر بگذاریم، چراکه در سال‌های قبل به دلیل برخی مشکلات، لازم بود که شهرداری وارد شود؛ اما حالا مراسم اربعین در امنیت کامل برگزار می‌شود.» مشکلات و کمبودهای برگزاری مراسم اربعین با وسعتی که هرسال به آن اضافه می‌شود، تنها مختص کشور و دولت ما نیست، دولت عراق هم به عنوان میزبان زائران مشکلات و کمبود بودجه‌های خود را دارد؛ اما با این حال همه کشورهای شرکت کننده در این آیین، قصد دارند این مراسم در بیشترین آرامش برگزار شود تا مردم بتوانند به راحتی و با کمترین خطر در این مراسم حضور یابند.

captcha
شماره‌های پیشین