346
یکشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۹۶
5
پرونده نفوذ موجب استیضاح ترامپ می شود

روسیه گیت

دادستان ویژه تحقیق درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، در حالی نخستین اتهامات به روسیه را در این پرونده مطرح کرده که اخیراً تعدادی متهم در این‌باره دستگیر شدند.

مسعود در باتلاق بارزانی

صبح نو

مسعود در باتلاق بارزانی

مسعود بارزانی که مدت ریاست او بر اقلیم کردستان عراق پایان یافته، درحالی خواستار تحویل قدرت به دیگر رقیب خود «برهم صالح» در منطقه اقلیم کردستان است که شروطی مبنی بر تشکیل دولت ملی کردها، حفظ نخست‌وزیری نچیروان بارزانی و تمدید هشت ماهه فعالیت پارلمان اقلیم را مطرح کرده است.
بارزانی پیش از این برای صرف‌نظر کردن از همه‌پرسی و لغو نتایج آن شروطی چون؛ هشت سال رییس‌جمهور بودن عراق؛ افزایش بودجه اربیل؛ افزایش بودجه نیروهای پیشمرگه؛ انتصاب مجدد هوشیار زیباری به‌عنوان وزیر اقتصاد عراق و اعطای امتیازات اقتصادی تعیین کرده بود و با لجاجتی که برای برگزاری همه‌پرسی از خود نشان داد، به هیچ‌یک از مقاصد و نتایج مطلوبش دست نیافت.
درخواست بارزانی برای میانجی‌گری عربستان
 از سویی دیگر، منابع داخلی همچنین فاش کردند، بارزانی از ملک سلمان پادشاه عربستان خواسته است برای فراهم کردن امکان گفت‌وگو با حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق به منظور حل وفصل مشکلات و نیز اجرایی کردن تمام خواسته‌های بارزانی، میانجی‌گری کند اما وی گفت‌وگو با بارزانی را نپذیرفت و به ملک سلمان اطلاع داد فقط در صورت استعفای بارزانی می‌توان مشکلات را با اقلیم حل‌و‌فصل کرد.در این میان بارزانی به حزب خود اعلام کرد، تصمیم استعفا را در داخل پارلمان اجرایی خواهد کرد تا گفته نشود تحت فشارهای بین‌المللی و داخلی استعفا کرده است.
منابع عراقی پذیرش این شروط را به معنی حمایت از منافع مالی بارزانی چه در بغداد و چه در شمال عراق برشمردند و در‌عین‌حال قبول استعفای او را نیز به معنی حفظ اقلیم با حفظ هویت کُردی آن دانستند.
تصمیم یک حزب کُردی برای ائتلاف جدید و پایان ریاست بارزانی
از سوی دیگر فراکسیون پارلمانی«تغییر» از تصمیم خود برای تشکیل ائتلاف سیاسی کُردی جدید متشکل از گروه اسلامی و حزب «برهم صالح» خبر داده و هدف از آن را سرنگونی حکومت بارزانی و تشکیل حکومت جدید اعلام کرد.
محمود رضا، یکی از نمایندگان این فراکسیون گفت: حکومت اربیل اکنون فاقد مشروعیت است و امکان گفت‌وگو با حزب بارزانی وجود ندارد زیرا هیچ‌یک از احزاب کُرد و نیز دولت بغداد به آن اعتماد ندارند و به این ترتیب گفت‌وگو با آن محال است.وی هدف از تشکیل ائتلاف جدید را برکناری حکومت بارزانی و تشکیل دولت نجات ملی عنوان کرد.
برهم صالح به‌عنوان جایگزین احتمالی مسعود بارزانی
رئوف عثمان، از حزب تغییر به خبرگزاری «المعلومه» عراق گفته است که
برهم صالح به‌دلیل رابطه خوبی که با همه جریان‌های سیاسی در داخل و خارج اقلیم کردستان عراق دارد، در‌حال‌حاضر بهترین گزینه برای جایگزینی بارزانی در ریاست اقلیم کردستان عراق است.
وی اضافه کرد که جریان‌های سیاسی کرد عراق همچنان در حال جلسات مستمر برای بررسی مساله تشکیل دولت نجات اقلیم هستند زیرا افکار عمومی در منطقه کردستان خواهان این تغییر فراگیرند.
برهم صالح، از چهره‌های سیاسی کرد عراق است که بعد از همه‌پرسی غیرقانونی اقلیم کردستان عراق (سوم مهرماه) و بازپس‌گیری کرکوک توسط نیروهای دولتی عراق، از طرح ایجاد دولت نجات استقبال کرد.
صالح 75 ساله -که پیش از این در دوره نخست دولت نوری المالکی سمت معاون نخست‌وزیر عراق در امور اقتصادی را برعهده داشت و مدتی نیز نخست‌وزیر تشکیلات محلی کردستان عراق بود- اکنون از منتقدان وضع سیاسی در اقلیم کردستان عراق به‌ویژه شخص مسعود بارزانی است.وی به صراحت اعلام کرد که کردستان عراق برای حل مشکلات خود باید به بغداد مراجعه کند.
جریان سیاسی کرد عراق به‌دلیل اختلافات جدی که بر سر اداره اقلیم کردستان عراق به‌ویژه بعد از همه پرسی غیر قانونی کردستان عراق دارند، درصدد تشکیل دولت نجات کردستان عراق هستند.
جلسه پارلمان کردستان عراق که قرار بود اواخر هفته پیش برگزار شود و بارزانی اعلام کناره‌گیری و اختیارات خود را به نخست‌وزیر و پارلمان واگذار کند، به‌دلیل نامعلوم و احتمالاً اختلافات سیاسی به تعویق افتاده است.
از زمان بازپس‌گیری کرکوک و چاه‌های نفت آن توسط نیروهای دولتی عراق در دو هفته گذشته، مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق هیچ‌گونه ظهور رسانه‌ای نداشته و کمتر در انظار عمومی ظاهر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین