346
یکشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۹۶
5
پرونده نفوذ موجب استیضاح ترامپ می شود

روسیه گیت

دادستان ویژه تحقیق درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، در حالی نخستین اتهامات به روسیه را در این پرونده مطرح کرده که اخیراً تعدادی متهم در این‌باره دستگیر شدند.

مسعود در باتلاق بارزانی

صبح نو

پرونده نفوذ موجب استیضاح ترامپ می شود

روسیه گیت

دادستان ویژه تحقیق درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، در حالی نخستین اتهامات به روسیه را در این پرونده مطرح کرده که اخیراً تعدادی متهم در این‌باره دستگیر شدند.

پیش از این، پسر ارشد و داماد دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا برای ادای شهادت درباره پرونده جنجالی نفوذ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به کنگره فراخوانده شدند.
«رابرت مولر» دادستان ویژه تحقیق درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016، نخستین اتهامات در این پرونده را که هنوز مهر و موم است، در حالی مطرح کرده که هنوز این اتهامات چه هستند و علیه
چه کسانی مطرح شده‌اند، مشخص نیست. منابع آگاه گفته‌اند متهم یا متهمان، ممکن است امروز یک شنبه دستگیر یا معرفی شوند.
دخالت روسیه در انتخابات آمریکا پیش
از این از طریق سرویس‌های گوگل، فیسبوک و توئیتر افشا شده بود که به مدارک و شواهدی مبنی بر
بهره برداری عاملان روسیه از سرویس‌های این شرکت برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا دست یافته بودند.

هزینه کردن روس‌ها
برای ورود به انتخابات آمریکا!
به گفته منابع نزدیک به این تحقیقات، محققان گوگل در «سیلیکون ولی» به این نتیجه رسیده‌اند که «ماموران روس» صدها هزار دلار هزینه کرده‌اند تا از طریق سرویس‌هایی مانند یوتیوب، جست‌وجوی گوگل، جی میل و شرکت تبلیغاتی دابل کلیک، اطلاعات غلط و اخبار ساختگی منتشر کنند.
این در حالی است که آندرآ فویل، سخنگوی گوگل استفاده عاملان روس از پلتفورم های خود را کم اهمیت جلوه داد و گفت: «ما همیشه بر سرویس‌هایمان برای جلوگیری از سواستفاده یا هرگونه فعالیت مغایر با سیاست‌های خود، نظارت می‌کردیم و هیچ مدرکی مبنی بر وجود چنین تبلیغاتی در سرویس‌های ما وجود نداشت.»
با این وجود، به دلیل فشار کنگره بر شرکت‌های فناوری اطلاعات در زمینه چگونگی دخالت عاملان روسیه در انتخابات سال گذشته از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات آنلاین ودیگر ابزار دیجیتال، شرکت گوگل نیز تحقیقات خود را در ارتباط با این تبلیغات آغاز کرد؛ اما هنوز هیچ مقام رسمی از این شرکت در مورد این تحقیقات
اظهار نظر نکرده است.
به گزارش واشنگتن پست، تحقیقات این شرکت تبلیغاتی آگهی‌هایی را بررسی می‌کند که هزینه‌ای کمتر از ۱۰۰ هزار دلار داشته‌اند. هنوز مشخص نیست که تمامی این آگهی‌ها از طرف تراول‌های بی نام بوده یا می‌توان حساب‌های کاربری اصلی عاملان مشخص روسیه را نیز در میان آنها یافت.
بنابر این گزارش، تحقیقات شامل برخی تبلیغات به ارزش ۱۰۰ هزار دلار با هدف دامن زدن به احساسات ضد مهاجرتی و نژادپرستانه، تولید و منتشر شده‌اند.
همچنین، فیسبوک اعلام کرده بود که یک موسسه روس وابسته به کاخ کرملین با ساخت اکانت‌ها و صفحه‌های جعلی در فیسبوک، با هزینه کردن نزدیک به ۱۰۰ هزار دلار با هدف دو قطبی کردن انتخابات از طریق تبلیغات و مطالب ساختگی، فعالیت می‌کرده است. برخی از این تبلیغات تنها بر ایجاد اختلاف در مسائل نژادی تمرکز داشته و هیچ اشاره‌ای به انتخابات ریاست جمهوری نمی‌کرده‌اند.
ژانویه سال ۲۰۱۷، آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند که مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ با دستور ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه صورت گرفته است.

احضار شدن پسر و داماد ترامپ به کنگره
رسانه‌های آمریکا همچنین پیش از این، از احضار شدن پسر و داماد دونالد ترامپ و مشاور ارشد دونالد ترامپ در کنار «پل مانافورت» از مسوولان ارشد ستاد انتخاباتی ترامپ برای ادای شهادت درباره مساله دخالت روسیه در انتخابات
ریاست جمهوری آمریکا به سنا خبر داده بودند.
این فراخوان پس از آن مطرح شد که افشای ملاقات پسر ارشد ترامپ، داماد و رییس وقت ستاد انتخاباتی او با یک وکیل روس تبار در ژوئن سال گذشته میلادی درباره موضوعات مربوط به انتخابات و احتمال تبادل اطلاعاتی زیان‌بار درباره رقیب اصلی انتخاباتی ترامپ در آن دیدار، جنجال‌ساز شده بود.

احتمال استیضاح یا عزل ترامپ
پسر ارشد ترامپ دریافت اطلاعات درباره هیلاری کلینتون از وکیل روس تبار را تکذیب کرده و حتی ایمیل‌های ارتباط خود با آن زن وکیل را منتشر کرده است.
از زمان راهیابی ترامپ به کاخ سفید به عنوان چهل و پنجمین رییس‌جمهور ایالات متحده، مساله ارتباطات پنهانی ستاد انتخاباتی او با روسیه از جنجالی‌ترین مسائل حاشیه‌ای گریبانگیر دولت او بوده است و تا کنون منجر به استعفاها و برکناری‌هایی در میان اعضای ارشد کابینه او شده است.
بعضی از ناظران، مساله «روسیه گیت » را با بحران
« واتر گیت» برای ریچارد نیکسون رییس‌جمهور اسبق آمریکا مقایسه کرده و احتمال استیضاح یا حتی عزل رییسجمهور آمریکا را به خاطر این پرونده
دور از ذهن نمی‌دانند.

مذاکرات سفیر جدید آمریکا
برای بازگرداندن اعتماد دوباره در مسکو
از سویی دیگر، روزنامه «ایزوستیا» دیروزشنبه، نوشت: وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که «سرگئی لاوروف» و «جان هانتسمن» سفیر آمریکا در مسکو در نشستی، وضعیت کنونی و دورنمای توسعه روابط دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «سرگئی لاوروف برای نخستین‌بار سفیر جدید آمریکا را به حضور پذیرفته و طرفین در نشستی، مسائل کنونی و دورنمای توسعه روابط دوجانبه را بررسی کردند. علاوه‌بر این، برخی مسائل مهم بین‌المللی نیز مورد تبادل نظر دو طرف قرار گرفت.»
سفیر آمریکا در این دیدار تاکید کرد که قصد دارد برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته در روابط ایالات متحده و روسیه، فعالیت کرده و پل ارتباطی بین مسکو و واشنگتن به وجود آورد.

captcha
شماره‌های پیشین