346
یکشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۹۶
3
چهارشنبه و در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان صورت می‌گیرد

یک ملاقات راهبردی در تهران

چهارشنبه هفته جاری (10 آبان 96) اجلاس سه‌جانبه ایران،‌ روسیه و آذربایجان در تهران برگزار می‌شود. این نشست در سطح رؤسای جمهور بوده و برهمین اساس طی روزهای آینده نیز آقایان پوتین و علی‌اف به ایران سفر می‌کنند و مهمان آقای حسن روحانی خواهند بود.

برنامه انگلیسی برای خلیج فارس

صبح نو

چهارشنبه و در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان صورت می‌گیرد

یک ملاقات راهبردی در تهران

چهارشنبه هفته جاری (10 آبان 96) اجلاس سه‌جانبه ایران،‌ روسیه و آذربایجان در تهران برگزار می‌شود. این نشست در سطح رؤسای جمهور بوده و برهمین اساس طی روزهای آینده نیز آقایان پوتین و علی‌اف به ایران سفر می‌کنند و مهمان آقای حسن روحانی خواهند بود.

اساس این نشست سه جانبه که نخستین‌بار مردادماه سال گذشته (دوشنبه 18 مرداد 95) در باکو پایتخت آذربایجان برگزار شد، همکاری‌های ترانزیتی میان سه کشور یا همان رایزنی‌های کریدور شمال - جنوب عنوان شده بود.  نشست سه جانبه در حالی برگزار می‌شود که روابط ایران و روسیه در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد؛ روابطی که پس از اقدام روسیه در تحویل سامانه موشکی اس 300 به ایران، این دو کشور فصل جدیدی از روابط همه جانبه در سطوح عالی را آغاز کردند. از سوی دیگر،روسیه پس از بحران اوکراین و تحریم‌هایی که آمریکا علیه این کشور به کار گرفت، برای جلوگیری از آثار منفی این تحریم‌ها، روابط خود را با ایران و آذربایجان به بالاترین سطح رساند. حالا قرار است روحانی، پوتین و علی‌اف این‌بار در تهران همدیگر را ملاقات کنند. هرچند این نشست سه جانبه و با حضور الهام علی‌اف رییس‌جمهور آذربایجان همراه خواهد بود، اما قطعاً دیدار دو رییس‌جمهور ایران و روسیه بیشتر مورد توجه جهان قرار خواهد گرفت.

 دهمین دیدار روحانی و پوتین در تهران
«روحانی» و «پوتین» تاکنون 9 بار با هم دیدار کرده‌اند و دیدار آتی این دو، دهمین دیدار دو رییس‌جمهور خواهد بود. آخرین دیدار این دو در کاخ کرملین و به دعوت ولادیمیر پوتین صورت گرفت و آخرین حضور پوتین در تهران نیز حدود دو سال پیش ( 2 آذر 94) به منظور شرکت در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز انجام گرفته بود؛حضوری که حاشیه آن فراتر از متنش مورد توجه قرار گرفت. پوتین پس از ورود به تهران، تصمیم گرفت از فرودگاه و بدون انجام تشریفات استقبال رسمی، مستقیم به دیدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برود و بلافاصله خبر آن در صدر اخبار رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت. البته پوتین در آن دیدار یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی قرآن کریم را که در موزه آرمیتاژ شهر سن‌پترزبورگ نگهداری می‌شد، به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تقدیم کرد و این خبر نیز موردعلاقه بسیاری قرار گرفت و شاید پوتین با این حرکت خود، حداکثر نگاه توأم با احترام مقامات روسی به دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشت.  اما حالا دیدار مجدد روحانی و پوتین در تهران و گفت‌وگویشان می‌تواند پیام خوبی برای آمریکا و متحدان او نداشته باشد. روابط ایران و روسیه به راهبردی‌ترین حالت ممکن رسیده و این سطح از روابط بیش از همیشه عربستان را نگران کرده و آنها به همین دلیل در یک ماه اخیر سعی کرده‌اند روابط خود را با روسیه گسترش دهند.
 
روحانی: روابط ایران و روسیه وارد مرحله جدیدی
 شده است
پیش‌تر، رییس‌جمهور روحانی درخصوص سطح روابط ایران با آذربایجان و روسیه گفته بود: روابط ایران با کشور دوست و برادر، جمهوری آذربایجان در سال‌های اخیر توسعه خوبی داشته و مناسبات تجاری، اقتصادی و سیاسی دو کشور نسبت به گذشته ارتقاء یافته است. همچنین روابط ایران و روسیه نیز امروز به سمت روابطی راهبردی پیش می‌رود و ما در مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، مشارکت خوبی با یکدیگر داریم.
رییس‌جمهور روحانی همچنین بر لزوم گسترش روابط پایدار و بلندمدت بین دوکشور تاکید کرده و گفته بود: «روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شده است‌» مرحله‌ای که سکانس جدید آن در تهران رقم خواهد خورد. دیدار روحانی و پوتین از جنبه دیگر نیز قابل توجه است؛ تحولات منطقه، پیروزی‌های ارتش عراق و سوریه در برابر داعش و اقدامات ضدایرانی ترامپ، از مواردی هستند که دیدار روحانی و پوتین را حساس کرده‌اند. از سوی دیگر، این روزها مقاومت در منطقه با حمایت ایران و روسیه به موفقیت‌های بزرگی دست یافته است و بیش از هرچیزی این پیروزی‌ها و پیشروی‌ها نیازمند مراقبت بیشتر و ملاقات کشورهای همسو باهم بوده و قطعاً یکی از محورهای مهم گفت‌وگوی طرفین در دیدارهای دوجانبه، موضوع منطقه خواهد بود.

روسیه علاقه‌مند به گسترش روابط با تهران
با تیرگی روابط روسیه و آمریکا، روسیه برای تثبیت قدرت و حضور خود در خاورمیانه تمایل خود را برای گفت و گو و نشست با مقامات کشورمان نشان داد؛ موضوعی که روس‌ها قبلاً علاقه‌ای به این کار از خودنشان نمی‌دادند و کشاندن آنها به چنین نشست‌هایی کاری سخت و به دور از انتظار بود. پیش‌تر، آقای ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه در تحلیل نشست سه جانبه ایران،‌ روسیه و آذربایجان در باکو نوشته بود:‌ «‌به دنبال وقوع بحران اوکراین، روسیه با تحریم‌های متعددی از سوی غرب مواجه شد که این مساله بر شرایط اقتصادی این کشور تأثیر منفی به‌جا گذاشت. براین اساس، روس‌ها بعضاً علاقه مند به استفاده از تجربیات ایران در زمینه مقابله با تحریم‌ها بودند. از سوی دیگر، بر اساس طراحی سعودی‌ها، بهای جهانی نفت به شدت کاهش یافت که این مساله نیز به اقتصاد روسیه فشار وارد کرد. حضور روسیه در سوریه، به واسطه همکاری با ایران، فرصتی برای روس‌ها بود که نقش از دست داده در اوکراین را در این منطقه تاحدی جبران کنند. رهبران روسیه به این باور رسیده‌اند که مسائل روسیه با غرب به زودی حل نمی‌شود و بر این اساس به دنبال حل مسائل از طرق دیگر، بدون حل مسائل با غرب هستند.»

تهران- باکو؛ گسترش تعاملات
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه کشورمان در تحلیل افزایش مناسبات ایران و آذربایجان، نوشته بود: «‌روابط تهران و باکو در دوره آقای روحانی به سطح قابل قبولی ارتقا یافته و تنش‌زدایی در روابط با موفقیت همراه بوده است. تغییر شرایط در روابط تهران و باکو می‌تواند به گسترش همکاری‌های اقتصادی میان دو طرف بینجامد. به همین دلیل اتصال راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان برای دو کشور مزیت‌هایی خواهد داشت و امکان اتصال جمهوری آذربایجان به خلیج فارس را فراهم می‌کند. روس‌ها از این مسیر می‌توانند برای ترانزیت کالاهایی از جمله نفت و گاز استفاده کند که موجب کاهش نقش انحصاری ترکیه می‌شود. این قرارداد چون قراردادهای قبلی که شکل چند جانبه پیدا کردند، می‌تواند چند جانبه شود. مانند قرارداد چند جانبه عمان، ایران، ترکمنستان و ازبکستان یا قرارداد ایران و هند که با حضور افغانستان
سه‌جانبه شد.»

کریدور شمال - جنوب
 محور گفت‌وگوی سه‌جانبه تهران، باکو و مسکو

تکمیل «هاب ترانزیتی ایران» و تبدیل کشورمان به مرکز گذر کریدورهای حمل‌ونقل منطقه‌ای و به تبع آن، کانون تحولات اقتصادی منطقه، از موضوعاتی است که در دستور کار این نشست سه جانبه قرار خواهد گرفت. این کریدور 72۰۰ کیلومتری غرب خزر یا شمال- جنوب، از یکسو ایران را ازطریق جمهوری آذربایجان به روسیه و از راه گنجه به بنادر گرجستان و سپس کشورهای شرق اروپا و از سوی دیگر هند وکشورهای خلیج‌فارس را از مسیر بندرعباس و ایران به جمهوری آذربایجان و ازآنجا به روسیه و شرق و شمال اروپا پیوند می‌دهد. حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گسترش همکاری‌های سه کشور در عرصه‌های بانکی، انتقال فناوری و اتصال خطوط حمل‌و‌نقل و ارتباطی، تداوم رایزنی‌ها بین سه کشور برای مقابله مؤثر با تروریسم، مواردی بودند که در بیانیه پایانی نخستین نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه در باکو مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین