346
یکشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۹۶
12

خبر

درجلسه سازمان سینمایی با موسسه رسانه‌های تصویری چه گذشت

گسترش تعامل ارشاد و صداوسیما در دنیای VOD‌ها

در حوزه فیلم، سریال و سینما در کنار همه دغدغه‌ها و حرف و حدیث‌هایی که وجود دارد، مدت‌هاست بحث VOD‌ها یا همان رسانه‌های تعاملی رونق گرفته و فضاهایی به آن اختصاص داده شده است. این سرویس در واقع امکانی را فراهم آورده است تا کاربران آن در هر لحظه بتوانند فیلم‌ها و سریال‌هایی را که می‌خواهند، با اتصال به شبکه، رایگان یا غیر رایگان مشاهده کنند.

صبح نو

درجلسه سازمان سینمایی با موسسه رسانه‌های تصویری چه گذشت

گسترش تعامل ارشاد و صداوسیما در دنیای VOD‌ها

در حوزه فیلم، سریال و سینما در کنار همه دغدغه‌ها و حرف و حدیث‌هایی که وجود دارد، مدت‌هاست بحث VOD‌ها یا همان رسانه‌های تعاملی رونق گرفته و فضاهایی به آن اختصاص داده شده است. این سرویس در واقع امکانی را فراهم آورده است تا کاربران آن در هر لحظه بتوانند فیلم‌ها و سریال‌هایی را که می‌خواهند، با اتصال به شبکه، رایگان یا غیر رایگان مشاهده کنند.

در این میان با وجود سایت‌ها و شبکه‌هایی که غیرقانونی شرایط را برای دانلود آثار فراهم کرده‌اند، برخی از سایت‌ها و مراکز تحت نظر موسسه رسانه‌های تصویری، به راه‌اندازی فضایی اقدام کرده‌اند تا در آن تحت شرایط قانونمند، با توجه به حق مؤلف اثر، آن را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.در این میان مساله‌ای که برای بهبود هر چه بهتر این اوضاع و از رونق افتادن سایت‌ها و فضاهای غیرقانونی وجود دارد، تعامل و ارتباط هر چه بیشتر این دست رسانه‌ها با سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در سوم آبان ماه، مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیران مؤسسات و شرکت‌های VOD و حضور افرادی چون آقایان علیرضا رضاداد مشاور ارشد سازمان سینمایی، مهدی یزدانی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری، ابراهیم داروغه‌زاده معاون نظارت و ارزشیابی سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی و سمعی و بصری، منصور پارسایی مدیرکل دفتر نمایش خانگی، مستند و کوتاه، سعید منظری مسوول واحد VOD، محمد صراف موسسه آینه جادوی یکتا، احمدعلی فرهودی شرکت صباسل، محمدعلی خطیبی شرکت نشر الکترونیک، حسین تهرانی شرکت برید فناوران آریان(آیو)، محمدجواد شکوری مقدم شرکت فیلمو، آیدین گل‌پروری شاتل(نماوا) و محسن احمدی شرکت آسمان، جلسه‌ای را برگزار کردند که اخبار کاملی از آن هنوز منتشر نشده است.
 
برقراری ارتباط بهتر بین سینما و مؤسسات VOD
به گزارش خبرنگار صبح نو در این جلسه که با هدف تعامل و همکاری‌های مؤثر میان سازمان سینماییِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مؤسسات رسانه‌های تعاملی شکل گرفت صحبت‌هایی مطرح شد تا این ارتباط هر چه پررنگ‌تر اتفاق بیفتد. از جمله این موارد می‌توان به بحث اعطای مجوز پخش و نمایش آثار از طریق این مؤسسات اشاره کرد، مساله‌ای که مدتی است بدون پاسخ رها شده و هر ازگاهی سر‌وصدا به‌پا می‌کند.تعیین و تبیین قانون و چارچوب‌هایی برای برقراری هر چه بهتر این تعامل، موضوع دیگری بود که در این جلسه مطرح شد و در کنار این‌ها بحث گسترش فضای VODها در حوزه تولید و همراهی آنها با فیلم‌های توزیع شده سینما و شبکه نمایش خانگی و همکاری با سازمان صدا‌وسیما در راستای فعالیت آی پی‌تی‌وی‌ها، از دیگر مواردی بود که صحبت‌هایی پیرامون آنها مطرح شد.

 اعلام نتایج مذاکرات بعد از جمع‌بندی نهایی!
آقای میلاد پیغمبرزاده، مدیر تولید و تأمین مؤسسه آیینه جادو، فیلم‌نت و... در گفت‌و‌گو با «صبح نو» درباره جزئیات بیشتر این جلسه بیان کرد: در جلسه سوم آبان صحبت‌های مختلفی در راستای گسترش و بهبود بیشتر ارتباط بین سازمان سینمایی و موسساتی که هستند مطرح شد اما برای اعلام نتیجه قطعی آن به زمان بیشتری نیاز است تا بعد از جمع‌بندی نهایی نتیجه آن را عنوان کنیم؛ اما به‌طور کلی برگزاری این دست جلسات و تعاملی که با حضور نمایندگان مختلفی از حوزه سینما گرفته تا نمایش خانگی و مؤسسات VOD رخ می‌دهد، جزو موارد امیدوار کننده و اتفاقات خوبی است که به گسترش ارتباط مؤثر این دو  فضا و کاهش فضاهای غیرمجاز برای دانلود و نمایش فیلم‌ها کمک می‌کند، اتفاقی که می‌تواند جلو تضییع حقوق صاحبان اثر را نیز بگیرد.

افزایش تعاملات صدا‌و‌سیما و ارشاد
وی همچنین درباره لزوم وجود این تعامل و سطحی که این روزها دارد، گفت: تعامل و ارتباطی که از آن گفتم، به طور قطع برای پیشروی اهدافی که در راستای گسترش VOD‌ها و این فضا وجود دارد، لازم و ضروری است. از همین‌رو باید بین رسانه‌های تصویری و ارشاد ارتباط محکمی وجود داشته باشد.پیغمبرزاده یادآور شد: اتفاقی که این روزها با آمدن آی‌پی‌تی‌ها، یا تلویزیون‌های اینترنتی افتاده، الزاماً باید گسترش پیدا کند، چرا که در این فضا لازم است تا تعاملاتی هم با سازمان صورت بگیرد و در نتیجه این مساله عاملی می‌شود تا تعامل ارشاد با صداوسیما هم بهتر شود. در‌حال‌حاضر هم این همکاری‌ها وجود دارند ولی امیدواریم تا این اتفاق در سطح گسترده‌تری رخ دهد.

اکران «غیرمجاز» بعد از 2 سال در سینماها
اکران خصوصی فیلم «غیرمجاز» به کارگردانی آقای حسن یکتاپناه پنجم آبان برگزار شد و عوامل فیلم بیان کردند که بعد از ۲ سال و نیم انتظار این فیلم اکران شده است.به گزارش «صبح نو» به نقل از روابط عمومی فیلم، مراسم اکران خصوصی فیلم «غیرمجاز» به کارگردانی آقای حسن یکتاپناه و تهیه‌کنندگی آقای محمدحسین عامری پویا، شامگاه جمعه پنجم آبان با حضور آقایان و خانم‌ها میلاد کی‌مرام، علی لهراسبی، لیلا زارع، حسین محجوب، حسین فرحبخش، سعید سلطانی، محمدرضا طالقانی، علیرضا طلیسچی، مهرزاد امیرخانی و‌... در ایوان شمس برگزار شد.اجرای مراسم اکران خصوصی این اثر سینمایی را کریم خودسیانی بر عهده داشت که پس از خوشامدگویی به مهمانان، از عوامل فیلم خواست که روی صحنه بیایند و گفت: حسن یکتاپناه دارای 20 جایزه در عرصه بین‌المللی است و همین طور هم دوربین طلایی کن را گرفته است.سپس آقای محمدحسین عامری‌پویا تهیه‌کننده فیلم اظهار کرد: بعد از دو سال و نیم انتظار بالاخره فیلم ما اکران شد، ماجرای اکران نشدن فیلم ما برمی‌گردد به جریان فیلم سوزی‌ها در زمان اکران که دیروز هم آقای محمدحسین فرحبخش در صدا‌و‌سیما پیرامون این مسائل صحبت کرد.وی ادامه داد: در آخر هم فیلم ما در گروه آزاد اکران شد که شرایط خاص خودش را دارد و تهیه‌کننده‌ای که فیلمش را در این گروه به نمایش می‌گذارد، باید ریسک کند و من برای دیده شدن فیلم و شروع کار جدیدم، این ریسک را پذیرفتم.حسن یکتاپناه نیز به مهمانان خوشامد گفت و عنوان کرد: خوشحالم که اینجا حضور دارید و تشکر می‌کنم از زحمات تک‌تک عوامل فیلم و امیدوارم با اکران این فیلم خستگی کار از تن عوامل دربیاید و اکران خوبی را شاهد باشیم چراکه ما دو سال و نیم منتظر اکران این اثر سینمایی بودیم.آقای علی لهراسبی خواننده تیتراژ فیلم هم گفت: من اول فیلمنامه «غیر مجاز» را خواندم، بعد فیلم را دیدم و مثل همیشه احساساتی شدم، رفتم خانه گریه کردم، اینگونه شد که آهنگ «غیر مجاز» تولید شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین