346
یکشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۹۶
10
معارفه رییس جدید سازمان هلال‌احمر برگزار شد

برخورد با نشانه‌ها به‌جای برخورد با علت‌ها

گزارش «صبح نو» از خیریه دانشجویی«امام حسن (ع)» که لبخند به مردم هدیه می‌دهند

جمعیت «حال خوب کن» ها

خیلی‌ها فکر می‌کنند که دل مردم هم درست مثل آسمان دودگرفته پایتخت، خاکستری شده است و مثل قدیم مردم به هم کمک نمی‌کنند. خیلی‌ها معتقدند دل‌ها مثل قبل یکرنگ نیست؛ اما فقط کافی است در شهر دودگرفته، قدمی بزنید، هنوز مهربانی در شهر وجود دارد و هنوز هم آدم‌هایی پیدا می‌َشوند که غبار، دل‌هایشان را نگرفته و دلشان مثل کاری که انجام می‌دهند، رنگی است. هنوز‌هم گروها، نهادها و مکان‌هایی پیدا می‌شوند که به مناسبت‌های مذهبی و سنتی در حد توانشان دل مردم را شاد کنند.

صبح نو

معارفه رییس جدید سازمان هلال‌احمر برگزار شد

برخورد با نشانه‌ها به‌جای برخورد با علت‌ها

رییس جدید جمعیت هلال‌احمر در مراسم معارفه خود بر ضرورت مشخص شدن نقش نهادهای مختلف در بروز حوادث و سوانح تاکید کرده و گفته است: نبود این شرایط باعث شده تا هلال‌احمر به‌جای برخورد با علت‌ها به برخورد با نشانه‌ها بپردازد.
آقای علی اصغر پیوندی رییس جدید جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد: امروز مردم بسیاری از کشورهای مسلمان در عراق، سوریه، یمن و سومالی گرفته تا پناهجویان آواره میانمار دست یاری و فریاد مظلومیت‌شان بلند است.
وی با اشاره به سفرش به مرز میان بنگلادش و میانمار ادامه داد: در این سفر شاهد رنج و دردهای فراوانی بودم که توصیف آن در قالب کلمات ممکن نیست. امیدوارم در نخستین ماموریت‌های کاری‌ام در هلال‌احمر با یاری همه ملت شریف ایران و همراهی آنها با کمپین قند پارسی بتوانیم دردی از دردهای بزرگ آن منطقه را کاهش بدهیم.
پیوندی گفته است: جمعیت هلال‌احمر مجموعه‌ ارزنده و پر افتخاری است که اهداف بالایی چون ارتقای امنیت، صلح، بشردوستی، کاهش آسیب‌ها و تسکین آلام بشری را با رعایت اصول هفت‌گانه بی‌غرضی، بی‌طرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، بشردوستی، یگانگی و جهان‌شمولی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی پیگیری می‌کند.
رعایت سیاست‌ها و اسناد بالادستی ملی مانند قانون اساسی، سیاست‌های کلی ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری، اساسنامه جمعیت هلال‌احمر، برنامه ششم توسعه، برنامه رییس‌جمهور برای دولت دوازدهم و برنامه پنج ساله مصوب شورای عالی هلال‌احمر همچنین بهره‌گیری از برنامه‌ها و چارچوب‌های بین‌المللی با رعایت ارزش‌ها و قوانین داخلی، رعایت اصول کلان اقتصادی کشور، شایسته‌سالاری، جوان‌گرایی، تخصص‌گرایی، نخبه‌گرایی، قانونمداری، اعتدال و میانه‌روی و پرهیز از سیاست‌زدگی، مشارکت‌جویی و مشارکت‌پذیری، توسعه‌گرایی و تحول‌گرایی، صرفه‌جویی و مدیریت منابع، سلامت اداری، شفافیت و انضباط مالی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های درونی هلال‌احمر در کنار بهره‌گیری از سرمایه انسانی موجود در نهادهای مختلف کشور در مواقع ضروری، چابک‌سازی ساختار و تسهیل فرآیندهای اجرایی، کوچک‌سازی ستاد، تفویض اختیارات ضروری و حضور مستمر در استان‌ها بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و مجازی‌سازی فرآیندها، کاهش تصدی‌گری و استفاده از ظرفیت‌ سازمان‌ها و انجمن‌های مردم نهاد از جمله رویکردهای کلی رییس جدید هلال‌احمر است. پیوندی با اشاره به استفاده از ظرفیت زنان و جوانان، اضافه کرد: این دو به‌عنوان منبع مهم باید مورد توجه قرار بگیرند. زنان خصوصاً مادران و زنان خانه‌دار داوطلبان بالقوه خاموش در کشور ما هستند. جذب و مشارکت بیشتر آنها در فعالیت‌های داوطلبانه علاوه‌بر روشن کردن این ظرفیت خاموش برای فعالیت‌های داوطلبانه، امدادی و پیشگیرانه در خانواده می‌تواند باعث افزایش نشاط اجتماعی و بهره‌وری و همینطور حضور بیشتر زنان در جامعه شود و این مساله در کاهش برخی از آسیب‌های اجتماعی نیز می‌تواند مؤثر باشد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر توجه ویژه به قشر جوان علاوه بر تأمین اهداف اساسی جمعیت می‌تواند در شکوفایی استعدادهای نسل‌جوان،  جامعه پذیری آنها و همچنین افزایش اعتماد‌به‌‌نفس جوانان برای ایفای نقش‌های مهم در آینده ایران اسلامی بسیار مؤثر باشد.
پیوندی با اشاره به اینکه هلال‌احمر به تنهایی نمی‌تواند تمام وظایف و مسوولیت‌ها را به دوش بکشد، گفته است: متاسفانه در کشور ما هنوز مطالبه‌گری در راستای پاسخگویی نهادهای خصوصی و دولتی در باره عوارض ناشی از فعالیت‌ها یا سوء فعالیت‌ها به شکل کامل نهادینه نشده است و این مساله امکان پیشگیری و مداخله اثربخش در حوادث و سوانح و آسیب‌های ناشی از آنها را محدود کرده و فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر را به برخورد با نشانه‌ها به جای علت‌ها تغییر داده است. بر همین اساس لازم است با آسیب‌شناسی دقیق علت‌های وقوع حوادث و نقش هر یک از نهادها اعم از دولتی و خصوصی در بروز آنها را مشخص کنیم تا در سازو کار روابط قانونی پاسخگویی این نهادها نسبت به عوارض ناشی از فعالیت‌ها و سوء فعالیت‌هایشان تعریف شود. این رویکرد با توجه به حرکت موج حوادث از طبیعی به حوادث با خطای انسان ضروری‌تر به نظر می‌رسد.
وی ادامه داد: ضمن دعوت از همه نهادهای دولتی و غیردولتی کشور و همکاری بیش از پیش در جهت تحقق اهداف جمعیت از همه کارکنان، داوطلبان و اعضای خانواده بزرگ هلال‌احمر برای حرکت پرشتاب در مسیر رشد و تعالی ‌طلب یاری می‌کنم.

 

captcha
شماره‌های پیشین