345
شنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۶
8

خبر

واکنش‌ها به سودجویی و گرانفروشی علیه زوار ادامه دارد

کاسه داغ #کاسبان_اربعین

دو هفته تا روز اربعین مانده اما بازار کاسبان این روز، از مدت‌ها پیش داغ شده است، از‌گران فروشی بلیت هواپیما گرفته تا فروش اقلام مرتبط و غیر مرتبط با این مراسم به حدی افزایش یافته که حتی دستگاه‌های نظارتی هم قادر به کنترل این حاشیه روی‌ها نیستند. اربعین روز بزرگی برای ایرانیان است و از سال‌های گذشته پیاده روی اربعین وجود داشته و هر سال هم شور بیشتری می‌یابد. جمعیت کثیری هر ساله در این مراسم شرکت می‌کنند که این موضوع باعث تیز شدن دندان طمع افرادی شده که از آنها به عنوان کاسبان اربعین یاد می‌شود.

صبح نو

خبر

فقر محبت، گریبانگیر خانواده‌های ایرانی
با افزایش اخبار خودکشی در روزهای گذشته در شهرهای مختلف کشور، برخی کارشناسان با بررسی انگیزه کسانی که دست به این اقدام زده‌اند، معتقدند مشکل خانوادگی از جمله دلایل این اتفاق تلخ است. آقای موسوی چلك رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، یادگیری آسیب‌های اجتماعی در سنین پایین را بیشتر دانست و علت آن را تحت تأثیر قرار گرفتن جوانان و نوجوانان خواند و گفته است: در این دوران بیشتر از خودکشی‌های منجر به فوت، شاهد اقدام به خودکشی به دلایلی همچون تهدید، اعتراض، جلب‌توجه و ضعف‌ مهارت‌های اجتماعی هستیم. وی ادامه داد: همه آنهایی که تا دیروز صحبت کردن درباره آسیب‌های اجتماعی را نوعی سیاه‌نمایی می‌دانستند، امروز از آسیب‌ها حرف می‌زنند؛ چرا که‌ آسیب‌های اجتماعی آن‌قدر مشهود شده‌اند که حال یک بیمار مزمن را پیدا کرده‌اند. حوزه‌آسیب‌های اجتماعی حال خوبی ندارد. اتفاقات و حوادث اخیر، علائم و نشانه‌های این بیماری هستند که در قالب خودزنی، خودکشی، خشونت، شرب‌خمر، حوادث فضای مجازی و طلاق خود را نشان می‌دهند.
 
فرونشست زمین در جنوب تهران جدی نیست
مدتی پیش اخباری مبنی بر نشست زمین در دشت‌های اطراف تهران به‌دلیل مصرف بی‌رویه منابع آب زیر‌زمینی مطرح شد و این اخبار که دست به دست در فضای می‌چرخید نگرانی‌هایی را به‌وجود آورد. آقای مهدی حجت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در واکنش به بحران فرونشست زمین در جنوب شهر تهران که به تازگی انتقادات فراوانی را به همراه داشته است، گفته است: گاه به علت وقوع یک یا دو اتفاق نگرانی عمومی ایجاد می‌شود، در‌حالی‌که از نظر من میزان فرونشست زمین در جنوب شهر تهران در این حدود نیست. او فضای مجازی را به نوعی عامل دامن زدن به چنین اخباری دانست و ادامه داد: به‌علت وجود فضای مجازی و پخش سریع اخبار گاه خبری شایع می‌شود، اما این گونه نیست که زمین‌های جنوب تهران در حال نشست باشد. با این حال به این مسائل توجه کرده و اگر خطر اندکی نیز وجود داشته باشد آن را برطرف خواهیم کرد.
 
برخورد با خودروهای آلاینده در آستانه فصل
 سرما و وارونگی هوا
هرسال در زمان بروز سرما شهرهای بزرگ و صنعتی با مشکل آلودگی هوا به‌علت وارونگی مواجه هستند و این مشکل تکراری باعث شده تا پلیس امسال زودتر طرح برخورد با خودروهای آلاینده را مطرح کند. سرهنگ داوود قاسمیان رییس پلیس ترافیک شهری از اجرای طرح برخورد با خودروهای آلاینده و دودزا در کلانشهرهای سراسر کشور خبر داده و گفته است: با توجه به آغاز فصل سرما و شیوع پدیده وارونگی هوا که منجر به افزایش آلودگی هوا در سطح شهرها می‌شود طرح برخورد با خودروهای آلاینده، دودزا و فاقد معاینه فنی در سراسر کشور اجرایی می‌شود.
وی ادامه داد: ماموران پلیس در این طرح با خودروهای آلاینده، دودزا و فاقد معاینه فنی برخورد کرده و تعدادی از آنها پلاک اعزام به تعمیرگاه دریافت کرده یا توقیف می‌شوند. اجرای این طرح سراسری و در سطح کشور است اما تمرکز ما بیشتر روی کلانشهرها و شهرهای دارای آلودگی هواست. اجرای این طرح در روزهای آتی همچنان به قوت خود ادامه خواهد داشت‌.
 
انفجار جمعیت در پایتخت
شهر تهران به دلیل تمرکز امکانات و همچنین داشتن شرایط بهتر برای زندگی در میان شهرهای دیگر باعث شده تا مردم از شهرهای مختلف برای زندگی به این شهر بیایند و این یعنی افزایش جمعیت در حال انفجار در این شهر. آقای علیرضا رحیمی عضو مجمع نمایندگان استان تهران، با تاکید بر اینکه مدیریت جمعیت تهران با تأخیر ۲۰ساله روبه‌روست، گفته است: سالانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار‌نفر به جمعیت تهران اضافه می‌شود. وی اضافه کرد: مهاجرت به استان تهران تنها مربوط به شهرک‌های اقماری نمی‌شود، بلکه موج مهاجرت ملی به تهران در طی چند دهه گذشته با شیبی افزایش پیدا کرده است. مدیریت شهر تهران تنها بر عهده شهرداری نیست، بلکه مجموعه‌ای از ارکان تصمیم‌گیرنده در رابطه با تهران باید اقدامات جدی انجام دهند؛ هرچند که تصمیمات نیز ساده نخواهد بود، بنابراین دست مجموعه مدیریتی تهران برای مقابله با افزایش یا حداقل محدودکردن آن بسته نیست.
 
تغییر کاربری سوله‌های مدیریت بحران باید اصلاح شود
سوله‌های بحران در شهر تهران پس از آن ایجاد شد که مدیریت بحران برای واکنش سریع در زمان بروز بحران آنها را لازم دانست اما این سوله‌ها همه‌چیزی به خود دیدند به‌جز مدیریت بحران! حالا خانم زهرا صدراعظم نوری رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در خصوص تغییر کاربری سوله‌های مدیریت بحران، گفته است: هر نوع تغییر کاربری که مغایر با کاربری اولیه است، باید بازگردانده شود. وی اضافه کرد: در جلسه کمیسیون گزارشی درباره مشکلات سوله‌های مدیریت بحران ارائه شد. در‌حال‌حاضر یکی از مشکلات سازمان بحران، کمبود امکانات و تجهیزات کافی است. رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران ادامه داد: فضاهایی پیش از این به‌عنوان سوله مدیریت بحران تدارک دیده شده تا در این فضاها دپوهایی وجود داشته باشد و تجهیزاتی درون آن برای مواقع بحرانی فراهم و در دسترس باشد.

captcha
شماره‌های پیشین