345
شنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۶
6
آتش‌سوزی پالایشگاه شهید تندگویان جان 6 نفر را گرفت

داغ آتش بر تن تهران

سایت سهام عدالت دوباره باز شد

سرسام به سبک سامانه

امروز سهام عدالت بین اوراق اقتصادی، از‌همه مشهورتر است. سهامی که ابتدا برای یک گروه خاص بود و امروز سهامی برای همه مردم در هر طبقه اجتماعی و هر شغلی نامیده می‌شود. حال بعد از گذشت تقریباً 11 سال از تولد، تغییرات زیادی شامل حالش شده، تغییراتی که تمامی ندارد و هر روز و هر دقیقه اعمال می‌شود.

صبح نو

سایت سهام عدالت دوباره باز شد

سرسام به سبک سامانه

امروز سهام عدالت بین اوراق اقتصادی، از‌همه مشهورتر است. سهامی که ابتدا برای یک گروه خاص بود و امروز سهامی برای همه مردم در هر طبقه اجتماعی و هر شغلی نامیده می‌شود. حال بعد از گذشت تقریباً 11 سال از تولد، تغییرات زیادی شامل حالش شده، تغییراتی که تمامی ندارد و هر روز و هر دقیقه اعمال می‌شود.

 بعد از گذشت چهار روز از بسته شدن سامانه سهام عدالت، سایت ثبت‌نام دوباره بازگشایی شد تا روند تغییرات به همان سرعتی که شروع‌شده بود، ادامه پیدا کند. بعد از اعلام بیانیه‌ها و تاریخ تعیین کردن برای ثبت‌نام اعضا و درخواست‌کنندگان، درنهایت در پایان مهرماه امسال سایت بسته و اعلام شد که تاریخ تمدید نمی‌شود. اتفاقی که بعد از چهار روز به فراموشی سپرده شد و حالا دوباره سایت برای ثبت‌نام و وارد کردن شماره شبای بانکی باز شده است.

استقبال بالای 50 درصد
 از همان ابتدای تولد، سهام برای کارکنان دولت، کم‌درآمدها و افراد زیر پوشش کمیته امداد بود. بعد از گذشت تقریباً 10 سال از به دنیا آمدن، اما سهامی آزاد و برای همه عنوان شد. بعد از 10 سال، بعد از آزادی برای عموم و دعوت دولت برای ثبت‌نام، بسیاری از مردم تازه نام آن را شنیدند و تازه فهمیدند که اسمی به‌نام «سهام عدالت» وجود دارد. از همان ابتدای امر بر اساس گزارش سایت رسمی سهام عدالت، 49‌میلیون و 226 هزار و 193 هزار نفر، شامل روستاییان، مددجویان نهادهای حمایتی، بازنشستگان تأمین‌اجتماعی، کارکنان نهادهای اجرایی از مشمولان سهام عدالت هستند. در این میان از تعداد کسانی تا به حال ثبت‌نام کرده و شماره شبای بانکی خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده‌اند، حدود 33 میلیون نفر اعلام شده است. در این میان، مددجویان نهادهای حمایتی، روستاییان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی بالاترین میزان مشارکت در اعلام شماره شبای بانکی به سامانه را داشته‌اند. مددجویان با 76 درصد، در صدر جدول ورود، روستاییان با 75 درصد و کارگران با 70 درصد از استقبال‌کنندگان این طرح هستند که مشارکت بالایی در ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت داشته‌اند. از اواخر فروردین‌ماه امسال، این امکان در سامانه سهام عدالت به وجود آمد تا مشمولان سهام‌عدالت با ثبت شماره شبای حساب بانکی خود در این سامانه، از سود سال مالی 95 شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت در ماه‌های بعد بهره‌مند شوند. بر این اساس قرار است تا پایان امسال سود سال مالی 95 شرکت‌های سرمایه‌پذیر طی سه مرحله به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شود.

این عدالت پرپیچ و خم
 سهام عدالت، سهام شرکت‌های دولتی است که منبع درآمد دولت‌اند و دولت به این طریق می‌خواهد بخشی از درآمدهای خود را بلاعوض به مردم واگذار کند. درواقع سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. دولت نهم، در ابتدا، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده است. هیأت وزیران در جلسه مورخ 21/8/1385 بنا به پیشنهاد شماره 31168 مورخ 12/7/1385 وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (9) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1383 -  آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون بر اساس توزیع سهام عدالت را تصویب کرد. ارزش این برگه‌ها در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان بود که بعد به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد. قرار بود که برای گروه‌های کم‌درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده شود و نیمی دیگر نیز به مدت 10 سال از محل سود شرکت بازپرداخت شود. سهام عدالت، چراغ خاموش به حیات خود ادامه می‌داد که موافقان و مخالفان آن، سهام عدالت را وارد فاز جدیدی کردند. تا آبان‌ماه ۱۳۹۵ سود شرکت‌های سهام عدالت ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که ۱۳۰۰ میلیارد تومان آن پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از سوی دولت آقای «محمود احمدی‌نژاد» به‌عنوان سود سهام عدالت بین گروه‌هایی از مردم توزیع شد. همین اتفاق واکنش‌هایی را به همراه داشت. آقای «علی مطهری» نماینده مجلس، در خرداد ۹۲ تقسیم سود سهام عدالت پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را مصداق «بداخلاقی انتخاباتی و خرید رأی» عنوان کرد. در هفتم اسفندماه ۹۲ تعدادی از نمایندگان مجلس درخواست خود مبنی بر تحقیق و تفحص از عملکرد سهام عدالت را به هیات رییسه مجلس تقدیم کردند. سرانجام مجلس با تصویب قانونی، جلوی توزیع آن را گرفت. توقف بازپرداخت‌ها تا سال ۱۳۹۶ توسط نمایندگان دولت، ادامه داشت. درنهایت رییس‌جمهور با توقف بازپرداخت‌ها مخالف کرد. طرح ثبت‌نام و وارد کردن شماره شبای حساب‌های بانکی بعد از مخالفت رییس‌جمهور روند رو به رشدی گرفت و مردم را برای دریافت سود از سهام دولت امیدوار کرد.

پرداخت می‌کنیم
 درنهایت، رییس کل سازمان خصوصی سازی آقای «علی‌اشرف عبدالله‌پوری حسینی» بعد از انتشار اخبار ضدونقیض و تمدید هر روزه گفت: «بر اساس قانون قرار است از امسال سود عملکرد سال مالی 95 شرکت‌های سرمایه پذیر نیز پس از واریز به حساب سازمان خصوصی‌سازی میان مشمولان تقسیم شود که به‌زودی پرداخت سود به مشمولان آغاز خواهد شد.» پوری حسینی در گفت‌وگویی که در سامانه سهام منتشر شده بود، گفت: «مشمولان سهام عدالتی که ثبت‌نام آنها قطعیت یافته و در‌حال‌حاضر سهامدار نهایی هستند، بدون اینکه تا به امروز پولی داده باشند از محل سود سالانه این سهام مالک حدود 500 هزار تومان سهام عدالت شده‌اند. بر این اساس افرادی که تمایل دارند می‌توانند مانده بدهی اقساط سهام عدالت خود را به‌صورت نقدی تسویه کنند.» حال بعد از گذشت چهار روز، در حالی سامانه دوباره بازگشایی شده که هنوز همان صحبت‌های قبلی درباره سهام وجود دارد و هیچ یک از مسوولان دولتی، نمایندگان مجلس و سازمان خصوصی‌سازی تعیین و تکلیف قطعی درباره سهام عدالت ندارند.

captcha
شماره‌های پیشین