345
شنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۶
5
دستاوردهای سفر ظریف به سه کشور آفریقایی

نگاهی ظریفانه به قاره سیاه

دکترمحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که در سفر به سه کشور آفریقایی به همراه یک هیات سیاسی و اقتصادی پنج شنبه وارد پایتخت نیجر شد، پس از دیدار و گفت وگو با مقامات این کشور و شرکت در افتتاح مجمع تجاری ایران و نیجر و همچنین پایان سفر به آفریقای جنوبی و اوگاندا، دیروز به تهران بازگشت .یک هیات اقتصادی ٥٠ نفره رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان را در این سفرها همراهی می‌کرد.

خبر

صبح نو

خبر

مجلس سنای اسپانیا خودمختاری کاتالونیا را سلب کرد
بحران کاتالونیا

پارلمان کاتالونیا به‌رغم مخالفت و هشدار مادرید، روز گذشته به جدایی کامل از اسپانیا رأی مثبت داد، رایی که از سوی مجلس سنای اسپانیا سلب شد.
روز گذشته، رأی‌گیری پارلمان محلی منطقه کاتالونیا برای تصمیم‌گیری در زمینه جدایی کامل از اسپانیا در شهر بارسلون برگزار شد و همزمان سنای اسپانیا نیز در حال بحث و بررسی ماده 155 قانون اساسی شد تا در صورت موافقت اختیارات دولت محلی کاتالونیا از جمله خودمختاری را از این منطقه سلب کند.
ماریانو راخوی نخست‌وزیر اسپانیا دیروز اعلام کرد که اقدامات پارلمان کاتالونیا برای اعلام جدایی از این کشور تمسخر دموکراسی است.
به‌دنبال ساعت‌ها بحث و بررسی، پارلمان کاتالونیا با تصویب قطعنامه استقلال، به‌صورت یک‌طرفه از دولت اسپانیا اعلام جدایی کرد.
 نمایندگان کاتالونیا با 70 رأی مثبت، 10 رأی منفی و 2 رأی ممتنع به جدایی از اسپانیا رأی دادند. این درحالی است که بعضی از نمایندگان مخالف جدایی در این جلسه حضور نیافته بودند. کاتالونیا برای اعلام جدایی از اسپانیا به 68 رأی مثبت نیاز داشت.
براساس گزارش شبکه یورو نیوز، مجلس سنای اسپانیا با 215 رأی ضمن مخالفت با تداوم خودمختاری منطقه کاتالونیا، حاکمیت مستقیم را بر این منطقه تصویب کرد. مجلس سنای اسپانیا همچنین به دولت دستور داد تا با توسل به قوه قهریه، رییس منطقه کاتالونیا و وزیران او را از سمت‌های خود اخراج کند.
دولت مادرید پیش از این هشدار داده بود که در صورت اعلام جدایی از اسپانیا، دولت محلی کاتالونیا را منحل و یک انتخابات جدید در عرض 6 ماه آینده برگزار خواهد کرد.
در جریان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، که اول اکتبر(9 مهرماه) برگزارشد 90 درصد به استقلال این ناحیه رأی دادند. دولت مرکزی همواره بر غیرقانونی بودن چنین اقدامی تاکید داشت و از این رو خواستار اجرایی شدن بند 155 قانون ‌اساسی شد.

captcha
شماره‌های پیشین