345
شنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۶
5
دستاوردهای سفر ظریف به سه کشور آفریقایی

نگاهی ظریفانه به قاره سیاه

دکترمحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که در سفر به سه کشور آفریقایی به همراه یک هیات سیاسی و اقتصادی پنج شنبه وارد پایتخت نیجر شد، پس از دیدار و گفت وگو با مقامات این کشور و شرکت در افتتاح مجمع تجاری ایران و نیجر و همچنین پایان سفر به آفریقای جنوبی و اوگاندا، دیروز به تهران بازگشت .یک هیات اقتصادی ٥٠ نفره رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان را در این سفرها همراهی می‌کرد.

خبر

صبح نو

دستاوردهای سفر ظریف به سه کشور آفریقایی

نگاهی ظریفانه به قاره سیاه

دکترمحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که در سفر به سه کشور آفریقایی به همراه یک هیات سیاسی و اقتصادی پنج شنبه وارد پایتخت نیجر شد، پس از دیدار و گفت وگو با مقامات این کشور و شرکت در افتتاح مجمع تجاری ایران و نیجر و همچنین پایان سفر به آفریقای جنوبی و اوگاندا، دیروز به تهران بازگشت .یک هیات اقتصادی ٥٠ نفره رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان را در این سفرها همراهی می‌کرد.


سال گذشته بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار آقای «جاکوب زوما» رییس‌جمهورآفریقای جنوبی، با تأکید بر ضرورت افزایش همکاری‌های متنوع اقتصادی و سیاسی، خاطرنشان کردند: «کشورهای مستقل باید هرچه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند و همکاری‌های خود را به‌رغم اخلالگری‌های بعضی از قدرت‌های استکباری افزایش دهند.»
برگزاری نشست مجمع تجاری ایران و آفریقای جنوبی و همچنین ایران و اوگاندا از دیگر برنامه‌های ظریف در این سفرها بود. وزیر خارجه ایران همچنین در بخش پایانی سفرش به کامپالا به همراه رییس جمهور نیجر، مرکز درمانی ایران و نیجر را افتتاح کرد. ظریف در این سفرها در دیدار با مقامات عالیرتبه از جمله روسای جمهور آفریقای جنوبی و اوگاندا بر تعمیق مناسبات ایران با این کشورها تاکید کرد. بیمارستان 50 تختخوابی که توسط جمهوری اسلامی ایران از بودجه کمک‌های توسعه‌ای، احداث و تکمیل شده، در این سفرها افتتاح شد.
همچنین برگزاری نشست‌های اقتصادی و تجاری از برنامه‌های هیات عالیرتبه اقتصادی همراه وزیر امور خارجه در این سفر بود که از اتاق‌های بازرگانی تهران و ایران به سرپرستی آقای مسعود خوانساری، وزیر خارجه کشورمان را همراهی می‌کردند.

امضای تفاهم نامه سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی
وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران در نخستین روزهای سفرش  برای شرکت در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی، همراه هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی وارد پرتوریا پایتخت اداری و اجرایی این کشور شد و
تفاهم نامه دو جانبه ایران و آفریقای جنوبی را امضاء کرد.

آغاز به کار مجمع تجاری ایران و اوگاندا
ظریف در آخرین روزهای سفرش در قاره سیاه،  همراه هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی، پرتوریا را به مقصد کامپالا پایتخت اوگاندا ترک کرد. وی در دیدار با سام کوتسا وزیر امور خارجه اوگاندا ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های دو جانبه، خواستار تعمیق و گسترش هر چه بیشتر روابط دو کشور در سطوح مختلف شد.
دکتر ظریف با اشاره به هیات اقتصادی بلند پایه همراه گفت: امیدواریم همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور هر چه سریعتر عملیاتی شوند.
نخستین سفر دوره‌ای ظریف به آفریقا قبل از توافق هسته‌ای در زمستان سال ١٣٩٣ به کشورهای کنیا، اوگاندا، تانزانیا، زنگبار و بروندی در منطقه شرق آفریقا انجام شد.

ضرورت توجه به آفریقا در کلام رهبری
سال گذشته بود که آقای «جاکوب زوما» رییس‌جمهور آفریقای جنوبی به تهران سفر کرد. دیدار وی با رهبر معظم انقلاب و بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار از مسائلی است که نیازمند توجه و دقت نظر است.
رهبر انقلاب نگاه جمهوری‌اسلامی به آفریقای جنوبی را نگاهی مثبت و سازنده خواندند و گفتند: روابط ایران و آفریقای جنوبی بسیار گرم و همکاری‌های دو کشور در مجامع جهانی با یکدیگر بسیار کارساز و مؤثر است؛ اما باید مبادلات اقتصادی و تجاری‌نیز متناسب با ظرفیت‌های دو کشور افزایش یابد. حضرت آیت الله خامنه‌ای تعامل دو کشور در جنبش غیرمتعهدها را یکی دیگر از زمینه‌های همکاری برشمردند و افزودند: این همکاری‌ها به نفع همه کشورهای غیرمتعهد خواهد بود.

قناد باشی: جبران اهمال ورزی‌های دیپلماسی در سفر به آفریقا
آقای جعفر قناد باشی، سفیر سابق ایران در لیبی در خصوص سفر وزیر خارجه کشورمان به همراه یک هیات بلندپایه اقتصادی به چند کشور آفریقایی در گفت وگو با روزنامه صبح نو، گفت: در این سفر که به سه کشور نیجر، اوگاندا و آفریقای جنوبی صورت گرفت، تلاش بر این بود تا به موضوعات اقتصادی بیشتر پرداخته شود و یک سلسله اهمال ورزی‌هایی که در طول چند سال اخیر در عرصه تبادلات خارجی و تجاری  روی داده بود، جبران شود. از این رو بود که دکتر ظریف در سیزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی طرفین در نیجر حضور یافت.
سفیر سابق ایران در لیبی با اشاره به اینکه فصل جدیدی در ارتباط با کشورهای آفریقایی آغاز شده، افزود: دستگاه دیپلماسی ما با حضور در اوگاندا مرکزی درمانی را افتتاح کرد و همچنین شاهد گسترش روابط تجاری، بیمه‌ای و بانکی میان دو طرف بودیم. اوگاندا در عرصه کشاورزی برخی نیازهای ما را برآورده می‌کند و بازار این کشور می‌تواند به عنوان بازار مصرف کالاهای صنعتی و تجاری ما به شمار آید. در طول این سفرها،آنچه می‌توان به آن اشاره کرد این است وزارت خارجه کشورمان متوجه این امر شد که دیگر تمرکزش را با کشورهای غربی نخواهد گذاشت و عدم ارتباط گیری‌های گذشته را با توسعه اینگونه سفرها جبران می‌کند.

جدیت بر توسعه روابط اقتصادی با قاره سیاه
این کارشناس امور آفریقا، با بیان اینکه سفر قبلی دستگاه دیپلماسی به قاره سیاه چندان دستاوردی نداشت، تصریح کرد: سفر گذشته دکتر ظریف به آفریقا چندان مثمر ثمر نبود شاید کوتاه بودن آن سفر باعث شد تا مقدمات لازم صورت نگیرد؛ اما با سفری که اخیراً روی داد با توجه به مدت و زمان آن و همراه بودن هیاتی اقتصادی، می‌توان به نتایج آن امیدوار بود. قاره سیاه با داشتن 54 کشوردر کل جهان، یک سوم کشورهای موجود جهان را شکل می‌دهد و آرای آنها در مجامع بین المللی می‌تواند برای ایران مهم باشد. حتی اگر این سفرها در عرصه اقتصادی مؤثر واقع نشوند، ولی در عرصه سیاسی می‌توان آرای آنها را مهم توصیف کرد.
قناد باشی، با اشاره به سخنان رهبری در باره توسعه روابط اقتصادی با آفریقا، اظهار داشت: رهبر انقلاب تاکید کردند که روابط با آفریقا می‌تواند یک اولویت مهم اقتصادی باشد وبرآن جدیت داشته باشیم. نیمی از کشورهای آفریقایی مسلمان هستند و برخی از آنها ثروتمند و دارای درآمد ارزی، تبادل با آن‌ها می‌تواند بازار خوبی برای کالاهای صنعتی و تجاری ما به شمار آید.
وی با بیان اینکه نیمی از اعضای سازمان همکاری اسلامی آفریقایی هستند، افزود: 27 عضو از 57 عضو سازمان همکاری اسلامی، آفریقایی هستند و بسیار تاثیرگذار. اکنون که چرخشی درتوسعه روابط وزارت خارجه ما صورت گرفته، می‌توان آن را نتیجه بی اعتمادی دولتمردان به آمریکایی‌ها دانست و شاید با خودشان بگویند چرا این‌گونه وقت
صرف کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین