345
شنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۶
4
ابهام در قتل برادر رهبر کره شمالی

دوربین مخفی یا توطئه

کیم جونگ مین، برادر ناتنی رهبر کره شمالی در حالی 13 فوریه در فرودگاه کوالالامپور به قتل رسید که دو متهم خانم ویتنامی و اندونزیایی در ارتباط مستقیم با این حادثه دستگیر و توسط دادگاهی در مالزی تحت محاکمه سخت قرار گرفتند. این دو خانم چند روز گذشته برای بازسازی صحنه جنایت تحت تدابیر امنیتی شدید در فرودگاه مالزی حضور یافتند. هر چند در این پرونده چهار متهم دیگر در ارتباط با قتل این چهره سرشناس در گیرند اما از مالزی گریخته‌اند.

مکر آمریکا در عراق پسا داعش

صبح نو

مکر آمریکا در عراق پسا داعش

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق پس از سفر به عربستان و دیدار با پادشاه این کشور و همچنین دیدار با «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا در این کشور و پس از آن به ترکیه، سه‌شنبه هفته گذشته وارد تهران شد و با مقامات رسمی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد؛ سفری که برخی کارشناسان سیاسی آن را تقویت روابط تهران و بغداد و رفع برخی نگرانی‌های ایران توصیف می‌کنند.
دوران کنونی عراق که می‌توان از آن کم کم به دوران پس از داعش یاد کرد، برای کشورهای منطقه حائز اهمیت ویژه‌ای شده است. عربستان ازکشورهایی است که در چند ماه اخیر، تلاش کرده گام‌هایی در جهت تقویت و بهبود اوضاع ریاض و بغداد بردارد. روابطی که از یک دهه قبل از سقوط صدام حسین به ضعیف‌ترین حالت ممکن رسیده است. حیدرالعبادی در جریان سفر خود به تهران، با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌و‌گو کرد؛ دیداری که محتوای آن بازتاب زیادی در رسانه‌های عراقی و منطقه‌ای داشته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، ضمن حمایت از تلاش‌های دولت عراق برای توسعه روابط با کشورهای همسایه، در عین حال حیدرالعبادی را به  مراقبت از مکر آمریکایی‌ها توصیه کرده و خطاب به وی گفته‌اند: هرگز به آمریکایی‌ها اعتماد نکنید.
به نظر می‌رسد با تحولات دپیلماتیک اخیر منطقه، آمریکا و اذناب آن‌ها که با عبور تدریجی عراق از بحران داعش فرصت را مناسب دیده‌اند، در تلاشند تا با کاهش نفوذ ایران در منطقه و به‌خصوص در عراق، نقش خود را در این کشورها پررنگ کنند.
 موضوعی که رهبرانقلاب نیز درخصوص احتمال این رخداد و نقش‌آفرینی آمریکا در این تحول، به حیدرالعبادی هشدار دادند.
«آمریکایی‌ها اگر فرصت بیابند، دوباره به عراق ضربه خواهند زد» و «  باید مراقب مکر آمریکایی‌ها باشید و هرگز به آنها اعتماد نکنید» دو توصیه مقام معظم رهبری به حیدرالعبادی در دیدار اخیر بود که اگر با دقت نظر دولتمردان عراقی و در رأس آنان «العبادی» همراه باشد، پروژه مشترک آمریکا و عربستان را با شکست مواجه خواهد کرد؛ پروژه‌ای که نخستین جرقه‌های آن با بحران اقلیم و تلاش برای تجزیه عراق کلید خورد، اما حالا آمریکا و عربستان بهتر از هرکشوری به نقش ایران در شکست این پروژه آگاه هستند.

لاسجردی: آمریکایی‌ها می‌خواهند با کاهش نقش ایران دست برتر را در منطقه داشته باشند
آقای حسن لاسجردی، کارشناس مسائل بین المللی در گفت و گو با «صبح نو» در تحلیل سفر العبادی به تهران و دیدارش با مقام معظم رهبری، با بیان اینکه توصیه رهبری و بیانات ایشان حاوی نکات مهمی بود که باید به آن پرداخته شود، گفت: بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که مکر آمریکا از جمله اقداماتی است که آنها در راستای تأمین منافع خود در منطقه دارند، نه از این جهت که منافع مردم عراق راتامین کنند، علاوه بر آن نیز آمریکایی‌ها که ایران را رقیب خود در عراق می‌بینند، سعی می‌کنند کنترل اوضاع این کشور را به تنهایی در دست بگیرند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در موضوع عراق رقابت پایاپایی با آمریکا داشته؛ آمریکایی‌ها در منطقه ما حضور جدی دارند و نگاهشان به آینده است چراکه فضای امروز عراق فضایی است که حاکمیت در آن کشور تثبیت شده و آنها روزهای آینده به دنبال تثبیت روابط اقتصادی هستند و در این فضا، آمریکایی‌ها می‌خواهند بازار و حتی فرهنگ خود را به عراق ببرند.
عضو شورای سیاست گذاری خبرآنلاین ادامه داد: نکته مهم دیگر در میدان عراق این است که آمریکایی‌ها در تلاش هستند حوزه‌های امنیت خود را در منطقه تقویت کنند و فضای امنیت را در دست بگیرند.
لاسجردی تاکید کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند با کاهش نقش ایران دست برتر را در منطقه داشته باشند، سیاستی که عربستان نیز پشت آن قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: بیانات رهبرانقلاب در این زمینه خطاب به آقای العبادی نیز حاوی همین پیام بود که آنها به دنبال تأمین امنیت خود درمنطقه هستند؛ امنیتی که ممکن است جامعه عراق را با ناامنی جدید مواجه کند.
با شکست فتنه عربستان در لابی صهونیست‌ها برای جدایی اقلیم از عراق، حال آنها به دنبال پروژه جدید خواهند بود. به نظر می‌رسد پروژه جدایی ایران از عراق راهبرد جدید آنهاست، موضوعی که در سخنان «رکس تیلرسون» در عربستان همراه شد و البته حیدرالعبادی نیز موضع قابل تقدیری در مقابل این سخنان گرفت.  
العبادی، اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره نیروهای الحشدالشعبی (بسیج مردمی) را دخالت در امور داخلی عراق دانسته و ابراز تعجب خود را از آن مطرح کرده بود.
کارشناسان بین‌المللی و منطقه‌ای مهم‌ترین هدف «العبادی» از سفرهای دوره‌ای به کشورهای منطقه را تحکیم روابط و رفع نگرانی‌های ایران و همچنین جمع‌آوری منابع مالی برای بازسازی عراق پساداعش می‌دانند، سفری که به نظر می‌رسد موفقیت خوبی را برای این کشور نیز رقم زده است.مکر آمریکا در عراق تمامی نخواهد داشت، مکری که با لابی صهبونیست‌ها آغاز و حالا با رایزنی‌های آل‌سعود ادامه خواهد داشت.در این بین قطعاً ترکیه بیشتر از هر کشوری از حضور عربستان در عراق ناراحت خواهد بود؛ موضوعی که احتمالاً طی روزهای آتی واکنش ترکیه را نیز به همراه داشته باشد.

 

captcha
شماره‌های پیشین