345
شنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۶
13
گزارش «صبح نو» از اکران و فروش فیلم‌های روی پرده در هفته‌ای که گذشت

هفته آرام گیــشه

در هفته‌ای که گذشت فریدون جیرانی با فیلم تازه وارد خود؛ یعنی «خفگی» در صدر جدول فروش قرار گرفت و بعد از آن رده بندی فروش تغییرات چندانی نداشت. علاوه‌بر این‌ها 2 فیلم «شنل» و «آزاد به قید شرط» هم در این هفته، به همراه خفگی روی پرده رفتند.

خبر

صبح نو

خبر

حضور‌ سینمای ایران با ۵فیلم در جشنواره نوجوان سئول
سینمای ایران در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان سئول با پنج فیلم سینمایی حضور قابل توجهی دارد.به گزارش خبرگزاری فارس، سینمای ایران در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان سئول حضوری شایان توجه دارد.فیلم‌های «حورا» ساخته غلامرضا ساغرچیان، «سویوق» ساخته برادران آرک، «جنجال در عروسی» ساخته رضا خطیبی، «کلیله و دمنه» ساخته علیرضا توکلی بینا و «چهل کچل» ساخته صادق صادق‌دقیقی، همه به پخش‌کنندگی بنیاد سینمایی فارابی، برای نمایش در این جشنواره بین‌المللی پذیرفته شده‌اند.نوزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان سئول - سومین رویداد بزرگ سینمایی کشور کره جنوبی- از 7 تا 11 آبان سال جاری در شهر سئول برگزار می‌شود.

اکران «ماه گرفتگی» در هاله‌ای از‌ ابهام
هادی انباردار گفت: زمان‌های مناسب را برای اکران ماه گرفتگی از دست دادیم و نمایش این فیلم همچنان در هاله ابهام است.آقای هادی انباردار تهیه‌کننده سینما در خصوص آخرین وضعیت اکران «ماه گرفتگی» به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: هنوز زمان قطعی اکران این فیلم مشخص نیست. متاسفانه زمان‌های خوبی که مد نظر ما بود و به حال و هوای فیلم نزدیکی داشت، از دست دادیم. کماکان اکران این فیلم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.وی افزود: الان دیگر زمان مناسبی برای اکران فیلم نیست؛ چرا که صف اکران به‌شدت شلوغ و از سویی جشنواره فیلم فجر نزدیک شده است.گفتنی‌ است؛ در فیلم «ماه‌گرفتگی» که قصه‌ای را در بستر روزهای پر التهاب سال 88 روایت می‌کند، کامبیز دیرباز و سارا خوئینی‌ها به‌عنوان بازیگران اصلی ایفای نقش می‌کنند و شهرام عبدلی و ارسلان قاسمی نیز حضور دارند.دیرباز با ظاهر و نقشی متفاوت در این فیلم دیده خواهد شد. آقای مسعود اطیابی کارگردان و آقای هادی‌ انباردار تهیه‌کننده «ماه‌گرفتگی» هستند.

«خفگی» در جشنواره‌ «شب‌های سیاه تالین»
جدیدترین ساخته فریدون جیرانی به بخش رقابتی بیست‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «شب‌های سیاه تالین» در کشور استونی راه یافت.به گزارش ایسنا، در بخش رقابتی این رویداد سینمایی که از تاریخ ۱۷ نوامبر تا سه دسامبر (۲۶ آبان تا ۱۲ آذرماه) در کشور استونی برگزار می‌شود، فیلم «خفگی» ساخته فریدون جیرانی با فیلم‌هایی از کشورهای ایتالیا، آمریکا، چین، اوکراین، ترکیه، هند، کره جنوبی، سوییس، اسپانیا، آلمان، کلمبیا و کشور میزبان برای کسب جایزه بزرگ جشنواره رقابت می‌کند.در این فیلم به نویسندگی آقای فریدون جیرانی؛ چهره‌هایی چون خانم‌ها و آقایان نوید محمدزاده‌، الناز شاکردوست‌، پولاد کیمیایی و ماهایا پطروسیان حضور دارند. فیلم «خفگی» هم‌اکنون در سینماهای ایران در حال اکران است.سال گذشته جایزه بهترین کارگردانی جشنواره «شب‌های سیاه تالین» در کشور استونی به نرگس آبیار برای فیلم «نفس» رسید و نوید دانش نیز که با فیلم «دوئت» در این رویداد سینمایی حاضر بود، دو جایزه بهترین فیلم اول جشنواره و همچنین جایزه نتپک (شبکه ارتقای سینمای آسیا و اقیانوسیه) را کسب کرد.

آغاز سی‌امین دوره جشنواره فیلم توکیو
با حضور دو سینماگر ایرانی
سی امین دوره جشنواره فیلم توکیو در حالی آغاز شده است که دو سینماگر ایرانی در این جشنواره حضور دارند.به گزارش ایلنا به نقل از سایت رسمی  جشنواره فیلم توکیو، امسال در جشنواره فیلم توکیو آقای رضا میر کریمی به عنوان یکی از داوران بخش اصلی جشنواره حضور دارد.همچنین آقای اصغر یوسفی‌نژاد با فیلم ائو (خانه) در سی‌امین دوره جشنواره فیلم توکیو حضور دارد و قرار است این فیلم در جشنواره فیلم توکیو نمایش داده شود.سی‌امین دوره جشنواره فیلم توکیو از ۲۵ اکتبر آغاز شده و تا سه نوامبر ادامه دارد.

اظهار نظر مدیر فارابی درباره اکران فیلم‌های خارجی
علیرضا تابش درباره اکران فیلم‌های خارجی به سینماسینما گفته است: «درباره اکران فیلم خارجى خوب است از چند وجه بحث و گفت‌وگو داشته باشیم. به عقیده من اکران فیلم‌های خارجی در ایران در یک چارچوب حساب شده ضرورى است. برای به‌وجود آمدن این ظرفیت هم باید گفت‌وگوهاى تخصصی بین صاحب‌نظران انجام گیرد. نباید اکران فیلم‌های خارجی به هیچ‌وجه وادادگی نسبت به سینماى مسلط از سینمای آمریکا گرفته تا هنگ‌کنگ، تلقى و تصور شود. اگر با نگاه وادادگی نسبت به این موضوع نگاه بشود قطعاً به سینمای ملی کشورمان ضربه وارد خواهد شد، ظرفیت‌هاى سینماى ملى را نباید نادیده گرفت. فیلم خارجی باید با آداب و موازین مناسب با توجه به ارزش‌های سینمایی و فرهنگی کشورمان اکران شود. با این هدف که باعث رشدِ نگاه مخاطب ایرانی شود و مخاطبان سینما این حق را داشته باشند تا محصولات خارجی را با آثار داخلی مقایسه کنند. قطعاً نگاه مخاطبان تربیت می‌شود و باعث ارتقای سینمای ما و سلیقه مخاطبان خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین