345
شنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۶
10
برای آینده تیم ملی نوجوانان چه فکری کرده‌اند

خوش استقبالان بد بدرقه

چهار پرده از رقابت غیرفنی سرخابی‌های پایتخت

شهرآورد فدای نتیجه

پرسپولیس برد؛ این تنها ثمره و اتفاق خاص دربی 85 بود، دیداری که برگزاری آن در حرف، مدت‌ها تیتر اصلی رسانه‌ها را تشکیل می‌داد اما در عمل رقابتی غیرفنی و بی‌برنامه بود.

صبح نو

برای آینده تیم ملی نوجوانان چه فکری کرده‌اند

خوش استقبالان بد بدرقه

تیم فوتبال نوجوانان ایران برای نخستین مرتبه به جمع 8 تیم برتر جهان رسید؛ تیمی که با درخشش در جام جهانی هند، نگاه فوتبال دنیا به فوتبال پایه ایران را بهتر از گذشته کرد و نشان داد با سرمایه‌گذاری در این بخش، می‌توان به افتخارات بزرگ بین‌المللی رسید.
این تیم بعد از شکست 3 بر یک مقابل اسپانیا، با افتخار به ایران بازگشت و مدیران ورزش و فدراسیون فوتبال به سرعت خود را به فرودگاه رساندند تا ضمن حضور در مراسم استقبال از این نوجوانان شایسته، تا برای عکس انداختن با آنها از همدیگر سبقت بگیرند.
مدیرانی که پیش از سفر این تیم به هند، مراسم بدرقه شایسته‌ای برای آنها نگرفتند اما با رعایت قانون همیشگی بد بدرقه بودن اما خوش استقبال بودن، سعی کردند این موفقیت بزرگ را به نام خودشان ثبت کنند.
البته نکته تلخ در این مراسم، شکسته شدن سکوی تدارک دیده شده برای این نوجوانان بود که برای اینکه مدیران بهتر در عکس دیده شوند، آن‌ها را مجبور به ایستادن روی آن کرده بودند.
در این بین باید چند نکته مهم را برای چندصدمین بار به مدیران وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال گوشزد کرد تا مدیران خوش استقبال وعلاقه‌مند به عکس یادگاری، شانس بیشتری برای شرکت در چنین مراسمی بدست آوردند.
1- تیم‌های فوتبال نوجوانان ایران در سال‌های 2009، 2013 و 2017 به جام جهانی نوجوانان صعود کرده و هربار توانسته به مراحل حذفی این رقابت‌ها راه پیدا کنند.
از جمع حدود 50 بازیکنی که در موفقیت تیم‌های ایران در جام‌های جهانی 2009 و 2013 نقش داشتند، تنها نفرات اندکی توانستند به تیم ملی بزرگسالان برسند و ضمن رسیدن به سطوح بالای فوتبال، در موفقیت‌های تیم‌های ملی و باشگاهی ایران کمک کنند.
آیا امروز زمان آن نرسیده که مدیران وزارت ورزش و خصوصاً فدراسیون فوتبال، به فکر حفظ بهتر و پرورش منطقی نوجوانان پرافتخار ایران باشند  یا مانند گذشته، همان عکس یادگاری در فرودگاه، پایان توجه‌شان به این تیم‌هاست؟
آیا وزیر ورزش نباید دستور رسیدگی بیشتر به ورزش پایه خصوصاً تیم‌های فوتبال پایه کشورمان را بدهد یا باز مانند گذشته دلالان به راحتی آینده این بازیکنان را فدای پرکردن جیب‌های خود خواهند کرد؟
پرسش‌هایی که اگر مدیری واقعاً دلش بخواهد به آنها پاسخ منطقی دهد، به فکر برنامه‌ریزی بهتر برای محافظت و رشد این چهره‌های موفق و آینده فوتبال باشگاهی و ملی ایران را تضمین خواهد کرد.
2- آقای عباس چمنیان، سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران است؛ تیمی که امروز لقب پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال کشورمان را به خود اختصاص داده است.
نحوه انتخاب این مربی که تجربه حضور در فوتبال پایه را نداشت، بسیار پرحرف و حدیث بود اما این مربی با حرکتی ارزشمند توانست نقش مهمی را در این افتخار‌آفرینی بزرگ، ایفا کند.
این مربی برخلاف سیاست پراشتباه فدراسیون فوتبال، با بسیاری از مربیان پیشین تیم‌های فوتبال نوجوانان جلسه برگزار کرد و از تجربیات آنها برای آماده‌سازی تیمش به بهترین شکل استفاده کرد، اتفاقی که توانست به کمک او بیاید و تیمش را به بهترین شکل روانه رقابت‌های جهانی کند.
آیا زمان آن نرسیده که مسوولان وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال، عملکردی مانند عباس چمنیان داشته و برای تجربیات مربیان گذشته فوتبال پایه اهمیت بیشتری قائل شوند.
مربیان چون آقایان علی دوستی‌مهر، مسعود مقیم، نادر عزت‌اللهی، رحیم میرآخوری، اکبر محمدی، مصطفی قنبرپور و ... که سال‌های سال در فوتبال پایه باشگاهی و ملی فعالیت کرده و تجربه بالایی دارند؛ نفراتی که در این سال‌ها به راحتی کنار گذاشته شده و تجربیاتشان در حال هدر رفتن است.
آیا امروز زمان آن نرسیده که اشتباهات گذشته دیگر تکرار نشود، همانند تصمیماتی که برای علی دوستی‌مهر که در تیم نوجوانان بسیار موفق بود اما در جوانان انتظارات را برآورده نکرده و امیرحسین پیروانی که بعد از موفقیت ارزشمند در تیم جوانان به تیم امید منتقل شد و در آنجا ناکام ماند، گرفته شد.
آیا زمان آن نرسیده که دیگر چنین تصمیماتی را برای فوتبال پایه کشورمان نگیریم و اجازه دهیم چمنیان دوباره به تیم نوجوانان برگردد نه اینکه این مربی را به اجبار به تیم جوانان بفرستیم؛ فردی که می‌تواند دوباره نسل جدیدی را در رده نوجوانان برای فوتبال ایران بسازد.
 مطمئناً اگر این اتفاقات رخ دهد و به بازیکنان و مربیان تیم‌های پایه بیشتر توجه شود، مدیران وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال فضای بیشتری برای سفرهای خارجی یا حضور در فرودگاه‌ها برای عکس گرفتن با تیم‌ها و مربیان موفقیت بیشتری پیدا خواهند کرد... .

captcha
شماره‌های پیشین