344
چهارشنبه، ۰۳ آبان ۱۳۹۶
8

خبر

تحلیل «صبح نو» از آمار تأمل برانگیز افزایش خشونت زنانه

خشم و هیاهو برای هیچ

طی این سال‌ها آمارهای زیادی از خشونت منتشر شده است. بسیاری از آمارها از افزایش خشونت می‌گوید. در این میان به طور خاص، آماری از افزایش خشونت بین نوجوانان و جوانان منتشر شده است. به جز آمار افزایش، خشونت در جوانان، هرروز خبرهایی درباره خودکشی به گوش می‌رسد. دلایل این اتفاق‌ها چیست؟ در ادامه «صبح نو» به این مسائل پاسخ می‌دهد.

صبح نو

خبر

چاره اندیشی شورا برای قضاوت بر عملکرد مالی شهرداران گذشته
بخش مالی در همه سازمان‌ها و نهادهای دولتی باید مورد نظارت دقیق دستگاه‌های ناظر قرار بگیرد تا از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری شود. حالا آقای محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران، چهار روش برای بررسی عملکرد مالی شهرداران گذشته پیشنهاد داده و گفته است: موضوعی که نیاز بود درباره آن چند نکته یادآوری شود، بحث درباره نظارت شورا بر عملکرد دوره‌های گذشته شهرداری تهران است.
وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی برای نظارت بر عملکرد دستگاه‌های تحت نظارت خود علاوه بر ابزارهای سؤال و استیضاح، عملکرد مالی دستگاه‌های تحت بودجه عمومی کشور را از طریق دیوان محاسبات بررسی می‌کند که این دیوان در گذشته با تأخیری چندساله عملکرد دستگاه‌ها را در راستای بودجه مصوب بررسی می‌کرد و اکنون به صورت روزآمد این عملکرد را بررسی و در صورت انحراف در تخصیص و استفاده از بودجه به آنها تذکر می‌دهد و پس از پایان سال نیز گزارش تفریغ بودجه و حسابرسی دستگاه‌های دولتی را ارائه کرده و تخلفات و انحرافات را مورد پیگرد قرار می‌دهد.

 مجلس شرایط حضور مالباختگان کاسپین
در خیابان مردم را فراهم کند
ماجرای مؤسسات مالی و اعتباری که غیرمجاز اعلام شد و مردمی که برای مطالبه حق خود گاهی با مجوز یا بی‌مجوز به خیابان‌ها می‌آمدند، حالا شورا خواسته تا شرایط تجمع آنها بیشتر فراهم شود. خانم زهرا نژادبهرام، عضو هیأت رییسه شورای شهر تهران از مجلس و سایر تصمیم‌گیرندگان درخواست کرد تا شرایطی فراهم شود که اعتراض‌کنندگان به عملکرد مؤسسه کاسپین در خیابان مردم اعتراضات خود را پیگیری کنند. وی ادامه داد: آزادی تجمعات در قانون اساسی پیش‌بینی شده و در این خصوص موارد لازم قید شده‌اند. روز گذشته تعدادی از معترضان به عملکرد مؤسسه کاسپین در میدان ابن‌سینا در منطقه 12 تجمعی داشتند که البته این تجمعات در هفته‌های گذشته در خیابان مردم و ضلع جنوبی خیابان مجاهدین اسلام در مجاورت مجلس شورای اسلامی صورت می‌پذیرفت.
 
کمبود بیش از سه هزار معلم ورزش در مدارس
آموزش و پرورش که مهمترین و بزرگترین نهاد تربیتی در کشور است امروز با مشکلات زیادی به ویژه در بخش نیروی انسانی مواجه است که می‌تواند اثرات بدی در روند آموزش بگذارد. آقای مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفته است: با کمبود بیش از سه هزار معلم ورزش با افزایش ساعت درس تربیت بدنی مواجه شده‌ایم و با توجه به اضافه شدن ۳ ساعت به پایه یازدهم و دوازدهم با مشکل کمبود نیروی انسانی مواجهیم.
 وی بیان کرد: ۳هزار و ۷۰۰ تا ۳ هزار و ۸۰۰ نفر نیرو کمبود داریم و برای رفع آن با معاونت نیروی انسانی و دانشگاه فرهنگیان هماهنگی کرده‌ایم تا سهمیه بهتری اختصاص پیدا کند. در کنکور سراسری نیز به ما سهمیه خوبی داده‌اند. نسخه ستادی ملی برای تمام مدارس در نظر گرفته شده اما الزامی برای نوع ورزش در المپیاد وجود ندارد و مدارس در انتخاب ورزش با توجه به امکانات خود آزادند. هدف تنها ایجاد و افزایش تحرک بین دانش‌آموزان است.
 
بانک‌ها در اخذ ضمانت نامه‌ها قانونی عمل کنند
حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور خطاب به بانک‌ها، گفته است: بانک‌ها در اعطای تسهیلات و اخذ ضمانت‌ها در چارچوب قانون عمل کنند. یکی از مسائل بسیار مهم این است که اگر چنانچه مراکز اقتصادی کشور از قبیل بانک‌ها و امثال آن در چارچوب قانون به وظایف خودشان در رابطه با اعطای تسهیلات و اخذ ضمانت نامه‌ها و سایر اقدامات عمل کنند، بار دستگاه قضایی و دادسرای رسیدگی به جرائم اقتصادی کاهش پیدا می‌کند.
دادستان کل کشور با تأکید بر اصلاح سیستم بانکداری اضافه کرد: در مورد جرائم اقتصادی که مبتنی بر اقدامات بانکی است، باید تعاملی بین دستگاه قضایی و سیستم بانک‌ها وجود داشته باشد.

 نسبت دادن «نهنگ آبی» به خودکشی ۲ دختر
اثبات نشده است
دو روز پیش دو دختر نوجوان خودشان را از بالای پلی در اصفهان پرت کردند که در ابتدا شایعاتی از قربانی شدن این دو نوجوان در بازی نهنگ آبی مطرح شد؛ اما دادستان عمومی و انقلاب اصفهان از تشکیل پرونده و رسیدگی به وضعیت و دلایل خودکشی ۲ دختر نوجوان اصفهانی خبر داده و گفته است: نسبت دادن خودکشی این ۲ دختر نوجوان به بازی نهنگ آبی تأیید نشده است. آقای حسن رحیمی با اعلام اینکه یکی از این ۲ دختر همچنان تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی است ادامه داد: حدس و گمان‌های اولیه‌ای که درباره تأثیر بازی موسوم به نهنگ آبی روی خودکشی این دوجوان بوده، به اثبات نرسیده است. وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد برخی مشکلات خانوادگی و فشارهای روحی موجب این حادثه شده است.

captcha
شماره‌های پیشین