344
چهارشنبه، ۰۳ آبان ۱۳۹۶
5
اقلیم دیگری در حال شکل گیری است

قهقرای بارزانی

یک ماه پیش بود که همه پرسی منطقه اقلیم کردستان عراق، سوم مهرماه، برگزار و با مخالفت کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مواجه شد.

خبر

«پایگاه‌های صلح» ترکیه در ادلب پادگان نظامی‌شدند!

صبح نو

خبر

رییس سازمان بدر عراق عنوان کرد:

 در زمان حمله داعش، اگر ایران نبود عراق تمام بود
هادی عامری رییس سازمان بدر عراق در گفت وگو با تلویزیون الشرقیه؛ درباره تحولات عراق گفت: باید تاکید کرد حشد الشعبی از موضوعات مهم و اساسی امروز عراق است که از طرف نخست وزیر(حیدرالعبادی) و هم پیمانان ما(ایران) مورد حمایت است. اگر نگاهی به عملیات‌های تلعفر، موصل، حویجه و دیگر مناطق داشته باشیم، حمایت هم پیمانان ایرانی را در این عملیات‌ها می‌بینیم.
عامری در پاسخ به مجری برنامه که تلاش می‌کرد نقش ایران در محور مقاومت عراق را کم رنگ جلوه دهد، تاکید کرد: شما عقده اسم ایران را دارید و ازسخن گفتن علیه ایران امرارمعاش می‌کنید. این را تاکید کنم که در زمان ورود گروه تروریستی داعش، اگر نبود حمایت مرجعیت، ثبات مردمی و جایگاه ایران، عراق تمام بود. این موضوع  شامل اربیل هم می‌شد که بارزانی هم به نقش قاسم سلیمانی در جلوگیری از شکست عراق تاکید کرده است.

هشدار امیر کویت درباره خطرات
 شورای همکاری خلیج‌فارس

صباح الأحمد الجابر الصباح،  امیر کویت در سخنانی در پارلمان این کویت با اشاره به اینکه شورای همکاری خلیج‌فارس به منزله شمع امیدی در تونل جهان عرب است، تأکید کرد که با فروپاشی این شورا، آخرین پایگاه اقدام مشترک و همکاری نیز فرو خواهد پاشید.
الصباح گفت، همه باید درک کنند که هدف نخست دولت کویت از میانجی‌گری برای پایان دادن به بحران شورای همکاری‌ خلیج‌فارس، ترمیم ساختار این شورا و جلوگیری از فروپاشی آن است.
امیر کویت تصریح کرد که تاریخ و نسل‌های آینده هرگز از کسی که حتی با گفتن یک کلمه باعث تشدید اختلافات در شورای همکاری خلیج‌فارس شود، نخواهند گذشت.

معارضان سوریه: اگر حضور ایران نبود در جنگ سوریه پیروز می‌شدیم
 معارضان مسلح سوریه در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره، گفته‌اند کمک‌های ایران به دولت بشار اسد، از پیروزی آنها در جنگ داخلی این کشور جلوگیری کرده است.
تابستان سال 2012 فرماندهان ارشد گروه موسوم به «ارتش آزاد سوریه» اطمینان داشتند که تحولات جنگ به نفع آنها پیش می‌رود. انفجار یک بمب در عمق دمشق، جان چهار نفر از فرماندهان ارتش سوریه از جمله «داوود راجحه» وزیر دفاع و«آصف شوکت» معاون وی را که داماد بشار اسد بود گرفت.   پس از آن، امیدواری‌هایی در میان معارضان سوری ایجاد شد مبنی بر اینکه بشار اسد نیز به زودی به سرنوشتی مشابه دچار می‌شود. در همان زمان، مقام‌های غربی هم دائماً این جمله را تکرار می‌کردند که روزهای اسد به شماره افتاده‌اند. موفقیت‌های معارضان در صحنه میدانی امیدواری‌های آنها را تقویت می‌کرد. در آن زمان، گروه‌های مختلف معارض با یکدیگر متحد شده و توانستند بخش‌هایی از سوریه را تحت کنترل خود درآورند. «فاتح حسون» یکی از فرماندهانی که در آن زمان از ارتش سوریه جدا شد و مدیریت نیروهای ارتش آزاد سوریه در حمص را به عهده گرفت، به الجزیره گفت که در آن زمان خوش‌بین بوده که نیروهای بشار اسد نتوانند در برابر پیشروی‌های معارضان مقاومت کنند. حسون می‌گوید: «بعد از مداخله ایران و حزب‌الله، پیروزی‌های میدانی دولت، به ویژه در مناطق مرکزی حمص و حما آغاز شد.»
وی اضافه کرد: «به‌رغم مداخله آنها، دولت سوریه و متحدانش هنوز هم قادر به پیروزی در جنگ نبودند، اما آنها توانستند با محاصره معارضان در حومه‌های دمشق، از پایتخت سوریه محافظت کنند.»
او به الجزیره گفت: «وقتی که ایرانیان وارد عمل شدند و با خودشان حزب‌الله را هم آوردند، ارتش سوریه تقریباً فروپاشیده بود و تنها از 20 تا 25 درصد قدرت قبلی‌اش استفاده می‌کرد.»

بازداشت 19 فلسطینی
 به دست نظامیان صهیونیست
 نظامیان اشغالگر رژیم صهیونیست، دیروز، با یورش به مناطق مختلف کرانه باختری رود اردن 19 فلسطینی را بازداشت کردند. به گزارش پایگاه خبری العهد، به گفته سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی، نظامیان این رژیم، همچنین اموال شهروندان شهرک بیت عوا، در غرب استان الخلیل را به بهانه استفاده از این اموال در حمایت از سازمان‌های مقاومت فلسطین، تصرف کردند.

captcha
شماره‌های پیشین