344
چهارشنبه، ۰۳ آبان ۱۳۹۶
2
جعفری دولت‌آبادی خبر داد

اعدام عامل موساد

گزارش «صبح نو» از حاشیه‌های یک دیوارکشی

دیوار کوتاه مجلس

صبح چهارشنبه 17 خرداد حوالی ساعت 10:20 صبح، اتفاقی در تهران رخ می‌دهد که حداقل در دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. خبرهایی که از آن اتفاق پخش می‌شدند، عمدتاً در شبکه‌های اجتماعی بودند و به دلیل حساسیت موضوع، هیچ رسانه‌ای به انتشار آن اقدام نمی‌کرد تا از صحت آن مطمئن شود.

صبح نو

گزارش «صبح نو» از حاشیه‌های یک دیوارکشی

دیوار کوتاه مجلس

صبح چهارشنبه 17 خرداد حوالی ساعت 10:20 صبح، اتفاقی در تهران رخ می‌دهد که حداقل در دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. خبرهایی که از آن اتفاق پخش می‌شدند، عمدتاً در شبکه‌های اجتماعی بودند و به دلیل حساسیت موضوع، هیچ رسانه‌ای به انتشار آن اقدام نمی‌کرد تا از صحت آن مطمئن شود.

آن خبر «تیراندازی در مجلس شورای اسلامی» بود؛ چند دقیقه بعد از خبر اولیه،‌ تروریستی بودن آن نیز اعلام شد. پس از آن، رسانه‌ها در انتشار آن از هم سبقت می‌گرفتند؛ با گذر زمان ابعاد تازه‌ای از فاجعه باز می‌شد و در نهایت داعش مسوولیت این حمله را با انتشار ویدئویی بر عهده گرفت.
این حادثه تروریستی نه تنها در نهاد قانون‌گذاری کشور بلکه در مرقد مطهر امام خمینی ؟ره؟ نیز رخ داده بود. حالا 108 روز از آن اتفاق تلخ و بی‌سابقه گذشته و ابعاد تازه‌ای از آن بازگو می‌شوند.
پایتخت پس از آن اتفاق، شاهد تغییرات گسترده در سطوح امنیتی خود به خصوص در قرارگاه ثارالله بود که مسوولیت امنیت تهران را عهده دارد؛  اما با این وجود تبعات این حمله تروریستی تمامی نداشته و هنوز هم ادامه دارد.
آخرین نمونه آن، دیوارکشی اطراف مجلس شورای اسلامی است؛ موردی که در نشست خبری سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل نیز مطرح شد؛ جایی که خبرنگار از وی سؤال می‌کند: آیا شما از دیوار کشی اطراف خیابان مردم (بهارستان - اطراف مجلس) اطلاعی دارید؟ چون گفته شده با مجوز شما بوده است؛ اما پاسخ سردار وجه دیگری از پشت پرده حضور عناصر داعش در تهران و مسائل امنیتی آن را بازگو می‌کند.
سردار جلالی در این خصوص می‌گوید: از سه سال گذشته، گزارشاتی مبنی بر حمله داعش به مجلس داشتیم و طرحی را با رعایت ملاحظات شهرسازی و زیباسازی به مجلس ارائه کردیم که بتوانیم امکان ورود خودرویی به محوطه مجلس را کنترل کنیم؛ اما این طرح به طور کامل اجرا نشد.
پس از حادثه تروریستی، دوباره مجلس به تکاپو افتاده‌ است تا مجلس را ایمن کند و در حال تکمیل آن است. ما در جریان جزئیات دیوارکشی نیستیم.

رنجبر زاده: اینگونه نیست که هروقت دلمان بخواهد نقطه‌ای از مجلس را دیوار بکشیم
حال، ابعاد تازه‌ای از این حادثه تلخ که ویکی‌پدیا نیز از آن به عنوان حملات 1396 تهران یاد می‌کند، رو شده است، بر همین اساس و به دلیل اهمیت موضوع، خبرنگار صبح نو با آقای اکبر رنجبرزاده، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت‌و‌گو و از وی سؤال کرده که آیا مجلس از احتمال حمله تروریستی داعش به ساختمان مجلس در 3 سال گذشته باخبر بوده است؟
او در پاسخ می‌گوید: من در جریان مسائل حفاظتی و امنیتی مجلس نیستم؛ این مسائل حفاظتی و امنیتی را در نهایت آقای رییس مطلع می‌شود.
وی در پاسخ به این سؤال که هیات رییسه مجلس در جریان این اتفاق بودند یا خیر؟ گفت: من در جریان این موردی که آقای جلالی گفتند نیستم، اگر هم چنین چیزی باشد رده حفاظتی مجلس از آن باخبر می‌شود.
رنجبرزاده درباره دیوارکشی اطراف مجلس و اینکه پدافند غیرعامل نیز نسبت به این مساله اظهار بی اطلاعی کرده و این در حالی است که نمایندگان مجلس گفته بودند سازمان پدافند غیرعامل خواستاردیوارکشی شده بود، اظهار داشت: هر ساخت و سازی در حاشیه مجلس رخ می‌دهد، یک نگاه امنیتی پشت آن وجود دارد واین گونه نیست که هروقت دلمان بخواهد نقطه‌ای از مجلس را دیوار بکشیم یا در حاشیه آن کار بکنیم.
رنجبرزاده، از نمایندگانی است که در مجلس نهم حضور نداشته و احتمالاً در جریان مباحث امنیتی 3 سال گذشته نیز نبوده و به همین دلیل، خبرنگار ما سراغ آقای سیدحسین نقوی حسینی رفت.

نقوی حسینی: رییس پدافند غیرعامل در جلسات شوراهای کلان کشور حضور می‌یابد
وی از نمایندگانی است که از 5 سال قبل در مجلس حضور داشته و در جریان مباحث امنیتی نیز بوده است.
نقوی حسینی در پاسخ به این سؤال که آیا مجلس احتمال حمله داعش را داده بود؟ می‌گوید: اخیراً آقای دکتر لاریجانی رییس  مجلس به این موضوع اشاره کرد که اخباری داده شده بود که مجلس احتمالاً مورد حمله تروریستی قرار می‌گیرد.
وی در تشریح جزئیات این موضوع اضافه می‌کند: مطلبی که باید به آن توجه کرد، این است: آن گزارش که درخصوص احتمال حمله داعش داده شده بود متوجه حمله‌های انتحاری این گروه تروریستی بود نه اینکه به صورت انفرادی و با اسلحه و کلت وارد مجلس شوند و این قابل پیش بینی نبود اما این احتمال را داده بودیم حمله‌های انتحاری با وسیله نقلیه صورت می‌گیرند به همین جهت طرحی اجرا شد و حتی در این راستا ستون‌های نیم متری بتنی نیز ساخته شدند تا هیچ ماشین انتحاری نتواند به حریم مجلس نزدیک شود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به این سؤال که آیا این طرح به طور کامل اجرا شد یا خیر؛ چون سردار جلالی نسبت به عدم اجرای کامل آن انتقاداتی را مطرح کرده بود، تصریح کرد: اینکه کاملاً اجرا شده یا خیر بی خبرم چون سردار جلالی نسبت به متن و اجرای آن دسترسی داشته و طبعاً بهتر می‌تواند پاسخ این سؤال را بدهد.
نقوی حسینی در ادامه گفت و گوی خود با «صبح نو»، ضمن انتقاد از معماری برخی مناطق تهران اظهار داشت: ما کشوری هستیم که آرمان‌های بلندی داریم؛ استکبار جهانی از ما سیلی خورده و به همین جهت علناً تهدید می‌شویم.
دقت کنید! علناً تهدید می‌شویم! شما ببینید آمریکا به راحتی می‌گوید گزینه نظامی علیه ایران روی میز است. بنابراین چنین کشوری نیاز به توسعه نظامی در حوزه دفاعی دارد. به ویژه در حوزه موشکی و در کنار آن، توسعه سایر بخش‌های دفاعی کشور، تا ایران اسلامی را در برابر هرگونه تهدید خارجی ایمن کنیم.
وی بر همین اساس نقش پدافند غیرعامل در کشور را مهم و حساس توصیف می‌کند و با اشاره به طرح در دست بررسی مجلس برای اضافه کردن رییس پدافند غیرعامل در جلسات شوراهای کلان کشور، گفت: الحمدالله ایرادی که شورای نگهبان به این طرح گرفته بود با رفع آن به صحن علنی برگشته است.
ما پدافند را بسیار مهم می دانیم. نقش پدافند بسیار حساس است؛ برخی معابر و مناطق جغرافیایی تهران در وضعیت مناسبی نیستند و باید فکری به حال آن کرد. به عنوان مثال شما می‌بینید که در منطقه نیایش در تقاطع ولیعصر (عج) تهران و پایین‌تر از آن، سه بیمارستان کنار هم استقرار دارند؛این خوب نیست.
بیمارستان در وضعیت بحرانی و به خصوص در وضعیت جنگ با رعایت نکات امنیتی باید در دسترس باشد؛ لذا پدافند غیرعامل نباید چنین مجوزهایی بدهد که سه بیمارستان کنار هم باشند و امیدوارم چاره‌ای برای این موضوع اندیشیده شود.
وی همچنین با رد متوقف شدن دیوار کشی اطراف مجلس، گفت: طرح‌های امنیتی نباید متوقف شوند البته به شرطی که آسیبی به زیبایی شهر نزنند و در این زمینه همچنین با میراث فرهنگی باید هماهنگ بود.
اظهارنظرها درباره امنیت مجلس کمی متناقض به نظر می‌رسند اما مطمئناً مسوولان امنیتی و همین طور نمایندگان ذیربط در مباحث امنیت، از جمله کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس باید بر این نکته اهتمام ویژه‌ای داشته باشند که نهاد قانون گذاری کشور نیاز به مراقبت‌های ویژه نه فقط در سطح ساخت ستون‌های بتنی و دیوارکشی اطراف مجلس دارد، چون این مدل تدابیر امنیتی، بیشتر مخصوص روزگارهای جنگ و گرفتن موضع در برابر دشمن است نه مراقبت از نمایندگان و کارمندان مجلس!

 

captcha
شماره‌های پیشین